Art. 11. - Konwencja o utworzeniu Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej EUTELSAT. Paryż.1982.07.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.24.130

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1991 r.
Artykuł  XI

Rada Sygnatariuszy - Procedura

a)
Każdy z Sygnatariuszy posiada jeden głos ważony, odpowiadający udziałowi inwestycyjnemu, z zastrzeżeniem przestrzegania postanowień ustępów b), c) i d) niniejszego artykułu. Sygnatariusze, którzy wstrzymują się od głosowania, są uznawani za nie głosujących.
b)
Do momentu pierwszego określenia udziałów inwestycyjnych opartego na użytkowaniu zgodnie z ustępem d) artykułu 6 Umowy eksploatacyjnej udział inwestycyjny, któremu odpowiada głos ważony Sygnatariusza, jest określony zgodnie z załącznikiem B Umowy eksploatacyjnej. Po pierwszym określeniu udziałów inwestycyjnych opartym na użytkowaniu udział inwestycyjny, któremu odpowiada głos ważony Sygnatariusza, jest obliczany w odniesieniu do użytkowania odcinka łączności przestrzennej EUTELSAT przez danego Sygnatariusza na potrzeby publicznych służb telekomunikacji międzynarodowej i krajowej, z wyjątkiem wypadków ustanowionych w ustępach c) i d) niniejszego artykułu.
c)
Żaden z Sygnatariuszy nie posiada więcej niż 20 procent całości głosów ważonych EUTELSAT, niemniej jednak zwiększenie udziału inwestycyjnego, dobrowolnie uzyskane przez Sygnatariusza do momentu wprowadzenia do eksploatacji rozszerzonego odcinka łączności przestrzennej, o którym mowa w ustępie d) artykułu 4 Umowy eksploatacyjnej, podwyższa, w całym tym okresie, głos ważony tego Sygnatariusza do maksimum 5 procent, przy czym w tym wypadku ustanowiona w tym ustępie granica 20 procent nie jest obowiązująca. Jeśli głos ważony Sygnatariusza przekracza maksymalną dopuszczalną siłę głosu, nadwyżka jest dzielona w równych częściach między pozostałych Sygnatariuszy.
d)
Dla celów ustępu b) niniejszego artykułu, w razie gdy Sygnatariusz uzyskuje prawo do zmniejszenia lub zwiększenia swego udziału inwestycyjnego, zgodnie z ustępem h) artykułu 6 Umowy eksploatacyjnej, zmniejszenie lub zwiększenie udziału stosuje się proporcjonalnie do wszystkich rodzajów użytkowania.
e)
Ważony głos każdego Sygnatariusza, określony w ustępie a) niniejszego artykułu, jest obliczany w odniesieniu do udziału inwestycyjnego, ustanowionego zgodnie z artykułem 6 Umowy eksploatacyjnej. Nowe obliczenie głosu ważonego obowiązuje począwszy od daty wejścia w życie nowego określenia udziałów inwestycyjnych, zgodnie z ustępem e) artykułu 6 Umowy eksploatacyjnej.
f)
Na każdym posiedzeniu Rady Sygnatariuszy kworum jest ustanowione przez członków Rady reprezentujących zwykłą większość Sygnatariuszy uprawnionych do głosowania, pod warunkiem że większość ta posiada co najmniej dwie trzecie całości głosów ważonych wszystkich Sygnatariuszy uprawnionych do głosowania, lub przez członków Rady reprezentujących wszystkich Sygnatariuszy uprawnionych do głosowania minus trzech, bez względu na posiadaną przez nich łączną ilość głosów ważonych.
g)
Rada Sygnatariuszy czyni starania, aby uchwały podejmowane były jednogłośnie. W razie braku jednomyślności, uchwały są podejmowane w następujący sposób:
i)
bez naruszenia postanowień szczegółowych, o których mowa w punktach ii) i iii) niniejszego ustępu, wszelkie uchwały dotyczące kwestii merytorycznych są podejmowane:

- w głosowaniu za uchwałą przez członków Rady reprezentujących co najmniej czterech Sygnatariuszy posiadających co najmniej dwie trzecie głosów ważonych wszystkich Sygnatariuszy uprawnionych do głosowania lub,

- w głosowaniu za uchwałą przez co najmniej wszystkich minus trzech Sygnatariuszy obecnych lub zastępowanych, bez względu na posiadaną przez nich łączną ilość głosów ważonych;

ii)
wszelkie uchwały dotyczące podwyższenia pułapu kapitałowego, niezbędnego do realizacji celów określonych w ustępach a) i b) artykułu III Konwencji, są podejmowane co najmniej zwykłą większością głosów Sygnatariuszy obecnych lub zastępowanych i posiadających co najmniej dwie trzecie głosów ważonych;
iii)
wszelkie uchwały dotyczące podwyższenia pułapu kapitałowego, niezbędnego do podjęcia nowych programów, pociągające za sobą inwestycje kapitałowe przeznaczone do realizacji innych celów niż określone w ustępach a) i b) artykułu III Konwencji, są podejmowane w głosowaniu za uchwałą co najmniej większością dwu trzecich głosów Sygnatariuszy obecnych lub zastępowanych i posiadających co najmniej dwie trzecie głosów ważonych;
iv)
wszelkie uchwały dotyczące kwestii proceduralnych są podejmowane zwykłą większością głosów członków Rady obecnych i głosujących, z których każdy posiada jeden głos;
v)
z wyjątkiem uchwał podejmowanych zgodnie z postanowieniami punktu iv) niniejszego ustępu, członek Rady, który zastępuje jednego lub dwóch innych Sygnatariuszy zgodnie z postanowieniami ustępu b) artykułu X Konwencji, może głosować oddzielnie za każdego Sygnatariusza, którego zastępuje.
h)
Rada Sygnatariuszy uchwala własny regulamin wewnętrzny, który powinien być zgodny z postanowieniami Konwencji i który zawiera postanowienia dotyczące:
i)
wyboru przewodniczącego i pozostałych członków biura,
ii)
zwoływania posiedzeń,
iii)
zastępowania i akredytacji,
iv)
procedur głosowania,
i)
Rada Sygnatariuszy może tworzyć komitety doradcze wspomagające Radę w pełnieniu jej funkcji,
j)
Pierwsze posiedzenie Rady Sygnatariuszy jest zwoływane zgodnie z ustępem 1 załącznika A Umowy eksploatacyjnej. Następnie Rada Sygnatariuszy zbiera się w miarę istniejących potrzeb, lecz co najmniej trzy razy do roku.