Część 1 - PRZEPISY OGÓLNE. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.

CZĘŚĆ  PIERWSZA.

PRZEPISY OGÓLNE.

Należytości i wkłady osób, zamieszkujących Polskę względnie terytorjum b. Węgier, przelane Austrji na mocy traktatu z Trianon, pozostają w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie. Również pozostają w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie należytości i wkłady obywateli polskich, mieszkających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz osób, posiadających indygienat (prawo obywatelstwa) terytorjum wyżej wymienionego Austrji, a mieszkających poza granicami tego terytorjum, o ile te należytości i wkłady nie powinny, na mocy dalszych przepisów niniejszej umowy, być zaliczane do poszczególnych ryczałtów (bloków) narodowych: Rumuńskiego, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego lub Czechosłowackiego. Co się tyczy należności, pozostawionych w Pocztowej Kasie Oszczędności, zwrot ich może być żądany li tylko w koronach węgierskich.

Na żądanie osób, wyżej wymienionych Pocztowa Kasa Oszczędności w Budapeszcie wydawać będzie powyższe należytości i wkłady na żądanie poszczególnym, słusznie domagającym się, osobom lub ryczałtowo Pocztowej Kasie Oszczędności w Wiedniu lub względnie w Warszawie. Wydawanie takie odbywać się będzie przy przestrzeganiu przepisów statutu Pocztowej Kasy Oszczędności w Budapeszcie.

Dalsze uchwały niniejszej konwencji nie będą stosować się do należytości i depozytów, przewidzianych w niniejszym artykule, z wyjątkiem zawartych w artykułach 16-tym i 17-tym.

Węgry przeleją, a Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja przejmą, zgodnie z przepisami niniejszej konwencji, wszystkie należytości swych obywateli z Pocztowej Kasy Oszczędności oraz należytości, stanowiące własność komitatów (podział administracyjny Węgier) okręgów i gmin, których obszar znajduje się poza terenem Węgier. Co się tyczy komitatów, okręgów i gmin, których obszar został podzielony, artykuł 8 zawiera specjalne dla nich przepisy.

Należytości, które nie zostaną przejęte przez trzy wyżej wymienione Państwa, pozostaną w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie i uskutecznienie ich zwrotu może być żądane przez obywateli tych Państw tylko w koronach węgierskich.

Każde z wyżej wymienionych Państw poleci swym państwowym instytucjom kredytowym wykonanie wszelkich operacyj, wynikających z niniejszej konwencji.

Niniejsza konwencja nie będzie dotyczyć należytości, co do których osoby uprawnione zadeklarują, że chcą je pozostawić w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Będzie uważany za dzień likwidacyjny, o ile inna data nie zostanie specjalnie wyznaczona w dalszych przepisach, - ostatni dzień miesiąca, w którym niniejsza konwencja wejdzie w życie zgodnie z artykułem 18.

Będą uważani zasadniczo, za obywateli terytorjów, odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie takie osoby, których należytości winny być przekazane istytucjom narodowym, deponenci oszczędności oraz właściciele kont czekowych, które to osoby w dniu 28 lutego 1919 (w dniu ogólnie ustalonym) miały miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na obszarze odnośnych poszczególnych Państw, i które od tej daty jej nie opuszczały.

Odnośnie miejscowości, wyszczególnionych w załącznikach A, B i C, dodanych do niniejszej konwencji, daty w nich podane winny być uważane za poszczególne dni ustalone. Czasowe zmiany miejsca zamieszkania, szczególnie, gdy były spowodowane przez stan wojenny, nie powinny być uważane za zmiany miejsca zamieszkania (siedziby prawnej). Jeśli deponenci oszczędności lub właściciele kont czekowych przenieśli swe miejsce zamieszkania (swą siedzibę prawną), po upływie dat wyżej wspomnianych, z jednego terytorjum Państwa narodowego na terytorjum drugiego Państwa narodowego, z wyjątkiem tych, którzy przenieśli swe miejsce zamieszkania do Węgier, - ich przynależność narodowa w chwili wejścia w życie niniejszej konwencji, będzie decydującą w sprawie przeniesienia ich należytości. Przy stosowaniu tego przepisu, zmiana terytorjum uważana będzie za równoznaczną z przeniesieniem miejsca zamieszkania.

Dla oddziałów instytucyj kredytowych oraz dla przedsiębiorstw wszelkiego rodzaju, dla zarządów majątków ziemskich i t. p. miejsce dokonywanych operacyj przez te oddziały i zarządy będzie uważane za ich siedzibę prawną.

Szczegółowe przepisy, zawarte są w drugiej części niniejszej konwencji odnośnie obywateli, którzy mieli miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na terytorjum, znajdującem się poza obrębem b. Królestwa Węgierskiego, a którzy przenieśli stamtąd swe miejsce zamieszkania do swego Państwa narodowego lub, którzy pozostali zagranicą.

Ogólna suma należytości, która zostanie przejęta na mocy części II i III przez poszczególne instytucje narodowe będzie stanowić odnośny blok narodowy (odnośny ryczałt narodowy) Rumunji, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego i Czechosłowacji.

Ogólna suma należytości, która zostanie wydana z zarządu Pocztowej Kasy Oszczędności winna figurować w księgowości w koronach jednolicie.

Dla pokrycia tej ogólnej sumy Pocztowa Kasa Oszczędności odda do rozporządzenia instytucyj narodowych odbiorczych wartości wymienione w artykule 10.

Aktywa, odstąpione tytułem pokrycia przez Pocztową Kasę Oszczędności, winny być podzielone między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją zgodnie z przepisami artykułu 11.

Zostaną przeniesione, oprócz należytości oszczędnościowych i kont czekowych do instytucyj, przeznaczonych do ich odbioru, na żądanie Stron zainteresowanych, również i depozyty w papierach wartościowych, przechowywane i administrowane przez Pocztową Kasę Oszczędności na rachunek obywateli odnośnych terytorjów Rumunji, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego i Czechosłowacji, mających miejsce zamieszkania poza obrębem Węgier. Jednak, prawo obywatelstwa winno było być nabyte zgodnie z przepisami Traktatów pokojowych z Trianon, St. Germain lub innych traktatów odnośnych.

Należytości na rachunkach gotówkowych, pochodzące z operacyj Pocztowej Kasy Oszczędności, w papierach wartościowych, winny być rozpatrzone zgodnie z zasadami, ustalonemi w artykule 9 i winny być dołączone do wierzytelności, przelanych, a pochodzących z działu oszczędnościowego.

W wykonaniu niniejszej konwencji Pocztowa Kasa Oszczędności zwolniona jest od wszelkich dalszych zobowiązań wobec Stron, należytości których przeszły z pod jej zarządu pod zarząd instytucyj, do których zostały przeniesione. Instytucje odbiorcze odziedziczą wszelkie prawa i zobowiązania Pocztowej Kasy Oszczędności, dotyczące należytości, które je nabyły z tern zastrzeżeniem, że przerachowanie należytości na walutę narodową nie będzie wymagane przed otrzymaniem całkowitego pokrycia, przewidzianego w części czwartej niniejszej konwencji i tylko w wysokości tego pokrycia.

Pozostawia się jednak zainteresowanym Państwom swobodę wyboru sposobu oraz wysokości, w jakiej instytucja nabywcza bidzie zaspakajać żądania uprawnionych osób (domagających się osób), które wszystkie winny być traktowane w sposób jednakowy.