Art. 3. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.
Artykuł  3.

Będą uważani zasadniczo, za obywateli terytorjów, odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie takie osoby, których należytości winny być przekazane istytucjom narodowym, deponenci oszczędności oraz właściciele kont czekowych, które to osoby w dniu 28 lutego 1919 (w dniu ogólnie ustalonym) miały miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na obszarze odnośnych poszczególnych Państw, i które od tej daty jej nie opuszczały.

Odnośnie miejscowości, wyszczególnionych w załącznikach A, B i C, dodanych do niniejszej konwencji, daty w nich podane winny być uważane za poszczególne dni ustalone. Czasowe zmiany miejsca zamieszkania, szczególnie, gdy były spowodowane przez stan wojenny, nie powinny być uważane za zmiany miejsca zamieszkania (siedziby prawnej). Jeśli deponenci oszczędności lub właściciele kont czekowych przenieśli swe miejsce zamieszkania (swą siedzibę prawną), po upływie dat wyżej wspomnianych, z jednego terytorjum Państwa narodowego na terytorjum drugiego Państwa narodowego, z wyjątkiem tych, którzy przenieśli swe miejsce zamieszkania do Węgier, - ich przynależność narodowa w chwili wejścia w życie niniejszej konwencji, będzie decydującą w sprawie przeniesienia ich należytości. Przy stosowaniu tego przepisu, zmiana terytorjum uważana będzie za równoznaczną z przeniesieniem miejsca zamieszkania.

Dla oddziałów instytucyj kredytowych oraz dla przedsiębiorstw wszelkiego rodzaju, dla zarządów majątków ziemskich i t. p. miejsce dokonywanych operacyj przez te oddziały i zarządy będzie uważane za ich siedzibę prawną.

Szczegółowe przepisy, zawarte są w drugiej części niniejszej konwencji odnośnie obywateli, którzy mieli miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na terytorjum, znajdującem się poza obrębem b. Królestwa Węgierskiego, a którzy przenieśli stamtąd swe miejsce zamieszkania do swego Państwa narodowego lub, którzy pozostali zagranicą.