Art. 14. - [Czynności podejmowane przez powiatowego lekarza weterynarii w przypadku stwierdzenia obecności czynników zakaźnych] - Kontrola weterynaryjna w handlu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1161 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 2021 r.
Art.  14.  [Czynności podejmowane przez powiatowego lekarza weterynarii w przypadku stwierdzenia obecności czynników zakaźnych]
1. 
Jeżeli kontrola weterynaryjna przeprowadzana w miejscu przeznaczenia przesyłki zwierząt lub produktów albo podczas ich transportu wykazuje obecność czynników zakaźnych powodujących choroby, o których mowa w przepisach Unii Europejskiej o zgłaszaniu chorób zwierząt we Wspólnocie, zoonozy, inne choroby lub jakąkolwiek przyczynę, która może stanowić źródło poważnego zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego, lub kontrola ta wykazuje, że produkty pochodzą z regionu dotkniętego chorobą zakaźną, to powiatowy lekarz weterynarii nakazuje, w drodze decyzji:
1)
skierowanie zwierzęcia lub przesyłki zwierząt do najbliższej stacji kwarantanny albo
2)
uśmiercenie zwierząt i zniszczenie ich zwłok;
3)
zniszczenie produktów.
2. 
Koszty związane z podjęciem środków, o których mowa w ust. 1, ponosi wysyłający lub jego przedstawiciel, lub osoba odpowiedzialna za przesyłkę zwierząt lub produktów, w czasie przeprowadzania kontroli, o której mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w ust. 1, powiatowy lekarz weterynarii powiadamia o dokonanych ustaleniach, podjętych środkach oraz powodach ich podjęcia Głównego Lekarza Weterynarii, który informacje w tym zakresie niezwłocznie przekazuje, w formie pisemnej, właściwej władzy państwa wysyłki oraz Komisji Europejskiej.
4. 
Główny Lekarz Weterynarii może wystąpić do Komisji Europejskiej o podjęcie działań umożliwiających wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie spraw, o których mowa w ust. 1-3, nieuregulowanych przepisami Unii Europejskiej.