Rozdział 4 - Szczególne uprawnienia komunalnych kas oszczędności. - Komunalne kasy oszczędności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.38.339

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1934 r.

IV.

Szczególne uprawnienia komunalnych kas oszczędności.

Komunalne kasy oszczędności są wolne:

1)
od państwowych podatków: dochodowego, od darowizn i przemysłowego (zasadniczego i od obrotu);
2)
od dodatków komunalnych do powyższych podatków;
3)
od opłat stemplowych od podań, wnoszonych tak przez komunalne kasy oszczędności, jak i przez istniejące przy nich zakłady zastawnicze (art. 7).

Przychody z wkładów na książeczki oszczędnościowe komunalnych kas oszczędności są wolne od podatku od kapitałów i rent, o ile wkład nie przewyższa kwoty, określonej przez Ministra Skarbu.

Wpisy w książeczkach oszczędnościowych oraz wszelkiego rodzaju zaświadczenia o złożeniu lub zwrocie wkładów, wydawana przez komunalne kasy oszczędności, są wolne od opłaty stemplowej.

Obligi, stwierdzające pożyczkę, którą daje komunalna kasa oszczędności, podlegają opłacie stemplowej w wysokości 0,3% od sumy zobowiązania.

W razie niezapłacenia w terminie pożyczki, zabezpieczonej zastawem papierów wartościowych, komunalna kasa oszczędności ma prawo sprzedać te papiery bez upoważnienia sądowego.

Sprzedaż powinna się odbyć najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia płatności pożyczki, zabezpieczonej zastawem, przyczem papiery, notowane na giełdzie, mają być sprzedane po cenie giełdowej, a nienotowane - po przeciętnej miejscowej cenie rynkowej.

Papiery wartościowe, przyjęte przez komunalną kasą oszczędności jako zastaw udzielonych pożyczek, mają być zapisane do oddzielnej księgi sznurowej z wyszczególnieniem ich rodzaju i ilości, a przy premjowych papierach wartościowych także numerów obligacyj, tudzież z podaniem sum wierzytelności zastawem zabezpieczonych. Na obszarze mocy obowiązującej Kodeksu Napoleona zapis taki uważa się za równorzędny z zarejestrowaniem, przewidzianem w art. 2074 tegoż kodeksu.

1 Art. 28 zmieniony przez art. XLVIII rozp. z mocą ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. Przepisy wprowadzające kodeks zobowiązań (Dz.U.33.82.599) z dniem 1 lipca 1934 r.