Rozdział 4 - Sposoby współdziałania komisji lekarskich z wojewodami oraz wójtami (burmistrzami, prezydentami miast) lub starostami i innymi organami samorządu terytorialnego - Komisje lekarskie orzekające o stopniu zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.586

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lutego 2024 r.

Rozdział  4

Sposoby współdziałania komisji lekarskich z wojewodami oraz wójtami (burmistrzami, prezydentami miast) lub starostami i innymi organami samorządu terytorialnego

§  16. 
1. 
Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej przekazuje wojewodzie w terminie 30 dni od dnia zakończenia kwalifikacji wojskowej na terenie województwa opinię wojewódzkiej komisji lekarskiej zawierającą ocenę:
1)
pracy powiatowych komisji lekarskich;
2)
warunków pracy powiatowych komisji lekarskich dotyczącą:
a)
dostosowania lokali do wymogów i potrzeb badań lekarskich,
b)
wyposażenia lokali w przedmioty niezbędne do pracy komisji lekarskich;
3)
współdziałania powiatowych komisji lekarskich z wójtami lub burmistrzami (prezydentami miast) w przypadku niestawienia się osoby wezwanej do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny;
4)
jakości i terminowości badań specjalistycznych lub psychologicznych wykonywanych przez podmioty, o których mowa w art. 63 ust. 5 i 6 ustawy, na potrzeby komisji lekarskich.
2. 
Wojewoda, kierując się opinią przewodniczącego wojewódzkiej komisji lekarskiej, uwzględnia sugestie dotyczące podmiotów, o których mowa w art. 63 ust. 5 i 6 ustawy, którym można zlecić przeprowadzenie w danym roku badań specjalistycznych lub psychologicznych na potrzeby komisji lekarskich.
§  17. 
1. 
Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu):
1)
może uwzględnić sugestie osoby typowanej na przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej dotyczące kandydatów do powołania do składu tej komisji lekarskiej oraz do zastępczego pełnienia w niej funkcji;
2)
uwzględnia, w miarę możliwości, w czasie trwania kwalifikacji wojskowej wnioski przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej dotyczące spraw, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy.
2. 
Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej po zakończeniu kwalifikacji wojskowej przez tę komisję przekazuje staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu) opinię tej komisji lekarskiej zawierającą ocenę warunków pracy w lokalu oraz wnioski i sugestie dotyczące organizacji i prowadzenia badań lekarskich w roku następnym.
§  18. 
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) informuje przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej o przyczynach niestawienia się osób do kwalifikacji wojskowej oraz o zastosowaniu wobec tych osób z urzędu środków przymusu przewidzianych w ustawie.