Rozdział 5 - Postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji. - Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.26.193

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1982 r.

Rozdział  5

Postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji.

§  20.
1.
Po złożeniu przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscylinarnego przewodniczący komisji dyscyplinarnej wyznacza skład orzekający komisji.
2.
Skład orzekający rozpatruje wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego na posiedzeniu niejawnym, które powinno się odbyć nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku.
3.
Na posiedzeniu niejawnym skład orzekający może wydać postanowienie o:
1)
wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i wyznaczeniu terminu rozprawy,
2)
odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego,
3)
przekazaniu sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia postępowania wyjaśniającego albo
4)
wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i równoczesnym jego zawieszeniu, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w § 3 ust. 1.
4.
Odpisy wydanych na posiedzeniu niejawnym postanowień doręcza się rzecznikowi dyscyplinarnemu i obwinionemu.
5.
Na postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przysługuje rzecznikowi dyscyplinarnemu zażalenie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.
6.
Obwinionemu doręcza się wraz z odpisem postanowienia komisji o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego odpis wniosku rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania, a organowi, mprzy którym działa komisja, i organowi zatrudniającemu obwinionego - odpis postanowienia komisji.
§  21.
1.
Zażalenie rzecznika dyscyplinarnego na postanowienie odmawiające wszczęcia postępowania dyscyplinarnego rozpoznaje na posiedzeniu niejawnym odwoławcza komisja dyscyplinarna. Posiedzenie to powinno odbyć się nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia zażalenia.
2.
W razie uwzględnienia zażalenia odwoławcza komisja dyscyplinarna wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i przekazuje akta sprawy przewodniczącemu właściwej komisji dyscyplinarnej. Przepisy § 20 ust. 4 i 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Postanowienie odwoławczej komisji dyscyplinarnej utrzymujące w mocy zaskarżone postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego jest ostateczne.
§  22.
1.
Po otrzymaniu postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego rzecznik dyscyplinarny i obwiniony mogą zgłaszać do komisji wnioski o dopuszczenie nowych dowodów. Wnioski powinny być uwzględnione, jeżeli okoliczności, których stwierdzeniu mają służyć powołane dowody, mogą mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Komisja dyscyplinarna może zarządzić wezwanie świadków i biegłych oraz przeprowadzić dowody nie wskazane we wnioskach.
2.
Komisja dyscyplinarna obowiązana jest uwzględnić wniosek obwinionego o wezwanie na rozprawę świadka, co do którego rzecznik dyscyplinarny wnosił o odczytanie jego zeznań zamiast wzywania na rozprawę.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być zgłoszone przed upływem 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego.
§  23.
1.
O terminie rozprawy przewodniczący komisji dyscyplinarnej zawiadamia na piśmie rzecznika dyscyplinarnego oraz wzywa na rozprawę:
1)
obwinionego,
2)
jego obrońcę,
3)
świadków i biegłych.
2.
Obwinionemu wraz z wezwaniem na rozprawę doręcza się pouczenie o przysługujących mu uprawnieniach i skutkach niestawiennictwa na rozprawę.
3.
Termin rozprawy powinien być tak wyznaczony, aby między doręczeniem obwinionemu wezwania na rozprawę a dniem rozprawy upłynęło co najmniej 14 dni. W razie niezachowania tego terminu na żądanie obwinionego lub jego obrońcy rozprawę odracza się.
4.
Nie usprawiedliwione niestawiennictwo obwinionego na rozprawę, któremu wezwanie doręczono we właściwym terminie, nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy.
5.
W razie uznania niestawiennictwa obwinionego na rozprawę za usprawiedliwione, rozprawę odracza się, ustalając nowy jej termin.
§  24.
Obwiniony i jego obrońca mogą przeglądać akta sprawy i sporządzać wypisy i notatki. Przewodniczący składu orzekającego może odmówić wglądu do akt w ciągu 3 dni przed terminem rozprawy.
§  25.
1.
Rzecznik dyscyplinarny, obwiniony lub jego obrońca mają prawo zgłoszenia do przewodniczącego komisji dyscyplinarnej wniosku o wyłączenie członka składu orzekającego, jeżeli między obwinionym a członkiem składu orzekającego zachodzą stosunki tego rodzaju, że mogą wzbudzać wątpliwości co do jego bezstronności, albo gdy zachodzą okoliczności wymienione w § 12 ust. 3. Wniosek należy uwzględnić w szczególności:
1)
gdy członek składu orzekającego:
a)
jest lub był małżonkiem obwinionego, jego obrońcy lub rzecznika dyscyplinarnego,
b)
jest krewnym, powinowatym lub przełożonym obwinionego, jego obrońcy lub rzecznika dyscyplinarnego,
c)
był świadkiem czynu, o który toczy się sprawa,
d)
był lub pozostaje z obwinionym w sporze sądowym,
2)
gdy sprawa dotyczy bezpośrednio członka składu orzekającego.
2.
Wniosek o wyłączenie członka składu orzekającego może być zgłoszony do czasu zamknięcia rozprawy dyscyplinarnej.
3.
W razie nierozpoznania lub nieuwzględnienia wniosku przez przewodniczącego, wniosek ponownie zgłoszony przez wnioskodawcę powinien być rozpatrzony przez skład orzekający na rozprawie dyscyplinarnej.
§  26.
1.
Przewodniczący składu orzekającego otwiera, prowadzi i zamyka rozprawę.
2.
Rozprawę dyscyplinarną rozpoczyna odczytanie wniosku o ukaranie, następnie przeprowadza się postępowanie dowodowe, a w szczególności przesłuchuje obwinionego, wezwanych świadków i biegłych oraz w miarę potrzeby odczytuje protokoły przebiegu postępowania wyjaśniającego, jak również inne ważne dla sprawy akta i dokumenty.
3.
Przed przystąpieniem do przesłuchania świadka lub biegłego przewodniczący uprzedza go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie. Każdego ze świadków przesłuchuje się osobno na sali rozpraw.
4.
Obwiniony, jego obrońca i rzecznik dyscyplinarny mają prawo zadawać pytania świadkom i biegłym oraz wypowiadać się co do każdego zeznania świadka, opinii biegłego lub innego dowodu.
5.
Jeżeli wyjaśnienia obwinionego, który na rozprawie przyznaje się do winy, nie budzą wątpliwości, skład orzekający za zgodą rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego może nie przeprowadzać postępowania dowodowego lub przeprowadzić je tylko częściowo.
§  27.
Wzywanie i przesłuchiwanie świadków oraz biegłych na rozprawie odbywa się na zasadach i w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  28.
Jeżeli na rozprawie okaże się, że zachodzą istotne braki w materiale dowodowym, których na rozprawie uzupełnić nie można, skład orzekający wydaje postanowienie o uzupełnieniu postępowania przez rzecznika dyscyplinarnego, wskazując kierunek uzupełnienia.
§  29.
Komisja dyscyplinarna może przerwać rozprawę z ważnych powodów na czas nie dłuższy niż 21 dni. Jeżeli po przerwie skład orzekający uległ zmianie albo upłynęło więcej niż 21 dni, rozprawę prowadzi się od początku; za zgodą stron komisja może prowadzić rozprawę w dalszym ciągu.
§  30.
Po zakończeniu postępowania dowodowego przewodniczący składu orzekającego udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu oraz obrońcy i obwinionemu, przy czym obwinionemu przysługuje zawsze głos ostatni.
§  31.
1.
Po wysłuchaniu głosów stron skład orzekający przystępuje niezwłocznie do narady nad orzeczeniem.
2.
W czasie narady i głosowania może być obecny tylko protokolant.
§  32.
1.
Orzeczenie zapada zwykłą większością głosów. Przewodniczący składu orzekającego głosuje ostatni.
2.
Przegłosowany członek składu orzekającego ma prawo złożyć na piśmie uzasadnienie zdania odrębnego.
§  33.
Komisja dyscyplinarna wydaje orzeczenie:
1)
o ukaraniu, mocą którego uznaje obwinionego winnym w całości lub w części popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierza karę dyscyplinarną,
2)
o uniewinnieniu albo
3)
o umorzeniu postępowania, jeżeli czyn popełniony przez obwinionego nie kwalifikuje się jako przewinienie dyscyplinarne lub gdy zachodzą okoliczności przewidziane w art. 81 ust. 1 ustawy lub w § 5 rozporządzenia albo gdy rzecznik dyscyplinarny odstępuje od wniosku o ukaranie.
§  34.
1.
Przy wymiarze kary bierze się pod uwagę stopień winy, szkodliwość społeczną czynu oraz zachowanie się obwinionego przed popełnieniem przewinienia i po jego popełnieniu.
2.
Jeżeli obwiniony dopuścił się kilku przewinień, wymierza się jedną karę za wszystkie czyny łącznie.
§  35.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania skład orzekający sporządza na piśmie orzeczenie, które powinno zawierać:
1)
nazwę komisji oraz datę rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia,
2)
imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe, tytuły i stopnie naukowe członków składu orzekającego, rzecznika i protokolanta,
3)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe, tytuły i stopnie naukowe, miejsce i datę urodzenia obwinionego oraz imię i nazwisko, stopień naukowy oraz stanowisko służbowe obrońcy,
4)
dokładne określenie czynu zarzucanego obwinionemu przez rzecznika,
5)
sentencję orzeczenia, z tym że sentencja orzeczenia orzekającego winę i wymierzającego karę powinna zawierać określenie czynu udowodnionego obwinionemu ze wskazaniem miejsca i czasu jego popełnienia oraz przepisów ustawy, które zostały naruszone,
6)
pouczenie o trybie i terminie wniesienia odwołania.
2.
Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.
§  36.
1.
Przewodniczący ogłasza orzeczenie bezpośrednio po jego podpisaniu i przytacza ustnie najważniejsze jego motywy.
2.
W uzasadnionych wypadkach ogłoszenie orzeczenia może być odroczone, jednakże najwyżej do 7 dni, przy czym termin ogłoszenia powinien być podany na rozprawie.
3.
w terminie 3 dni od wydania orzeczenia przewodniczący składu orzekającego sporządza na piśmie uzasadnienie orzeczenia. Uzasadnienie powinno zawierać ustalenie podstawy prawnej i faktycznej orzeczenia przez wskazanie, jakie fakty skład orzekający uznał za udowodnione lub nie udowodnione, na jakich oparł się dowodach i dlaczego nie dał wiary dowodom przeciwnym. Uzasadnienie orzeczenia podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
4.
Orzeczenie komisji dyscyplinarnej doręcza się wraz z uzasadnieniem organowi, przy którym działa komisja, rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu oraz organowi zatrudniającemu obwinionego.
§  37.
1.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który powinien zawierać zwięzłe podanie treści wyjaśnień obwinionego, zeznań świadków i innych wyników postępowania dowodowego oraz przytoczenie wniosków i innych oświadczeń rzecznika dyscyplinarnego i obrońcy, jak również postanowienia składu orzekającego.
2.
Protokół podpisują przewodniczący składu orzekającego i protokolant.
3.
Rzecznik dyscyplinarny, obwiniony lub jego obrońca mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu dopóty, dopóki akta sprawy znajdują się w komisji dyscyplinarnej, która wydała orzeczenie. Przewodniczący składu orzekającego po wysłuchaniu protokolanta może zarządzić sprostowanie lub uzupełnienie protokołu. W razie nieuwzględnienia wniosku żądanie sprostowania lub uzupełnienia rozpatruje skład orzekający na posiedzeniu niejawnym.