Rozdział 1 - Zawiązanie stosunku pracy. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

Rozdział 1.

Zawiązanie stosunku pracy.

1.
Stosunek pracy z nauczycielem i nauczycielem akademickim, który ma być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, zawiązuje się przez mianowanie na stałe, do odwołania albo na czas określony, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 i 3.
2.
Z nauczycielem i nauczycielem akademickim, dla którego zatrudnienie w danej szkole jest dodatkowym miejscem pracy albo który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć - zawiązanie stosunku pracy następuje w drodze zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, chyba że zawarto umowę zlecenia przewidzianą w ust. 4.
3.
Przepis ust. 2 ma zastosowanie również do kontraktowych profesorów i kontraktowych docentów szkół wyższych oraz w stosunku do osób nie posiadających obywatelstwa polskiego.
4.
Prowadzenie wykładów, ćwiczeń i innych zajęć dydaktyczno-organizacyjnych i naukowych w szkole wyższej może być również powierzone w drodze umowy zlecenia.
5.
Organy właściwe do zawierania umów o pracę oraz umów, o których mowa w ust. 4, oraz zasady zawierania umów tych określa właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki lub z Ministrem Oświaty i Wychowania.
1.
Stosunek pracy z profesorem zwyczajnym, profesorem nadzwyczajnym i docentem zawiązuje się w drodze mianowania na stałe.
2.
Stosunek pracy z asystentem stażystą, asystentem, starszym asystentem zawiązuje się w drodze mianowania do odwołania, jednak na czas nie dłuższy niż określony w ustawie o szkolnictwie wyższym.
3.
Stosunek pracy z nauczycielem akademickim nie wymienionym w ust. 1 i 2 zawiązuje się przez mianowanie do odwołania, a za zgodą właściwego ministra na stałe.
4.
Stosunek pracy z nauczycielem akademickim zawiązuje się przez mianowanie na czas określony, jeżeli czas trwania zatrudnienia jest ściśle określony i wynika z organizacji nauczania lub badań naukowych albo gdy chodzi o zastępstwo nieobecnego w pracy nauczyciela akademickiego.
5.
Z nauczycielem stosunek pracy zawiązuje się przez mianowanie:
1)
na stałe, jeżeli:

- posiada co najmniej 2 lata nieprzerwanej pracy pedagogicznej i otrzymał ostatnio dobrą ocenę pracy,

- ma wymagane kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska,

2)
do odwołania, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w pkt 1,
3)
na czas określony, jeżeli czas trwania zatrudnienia jest ściśle określony i wynika z organizacji nauczania albo gdy chodzi o zastępstwo nieobecnego w pracy nauczyciela.
1.
Mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego i docenta dokonuje właściwy minister na wniosek rektora zaopiniowany przez radę wydziału (radę naukową) i senat lub z własnej inicjatywy.
2.
Mianowania nauczycieli akademickich nie wymienionych w ust. 1 dokonuje rektor na wniosek dziekana lub kierownika innej równorzędnej jednostki naukowej lub dydaktycznej szkoły, zaopiniowany przez radę wydziału (radę naukową).
1.
Nauczycieli mianuje lub zawiera z nimi umowę o pracę organ administracji szkolnej sprawujący bezpośredni nadzór nad szkołą, w której nauczyciel ma być zatrudniony.
2.
Właściwy minister może upoważnić do mianowania lub zawierania umów z nauczycielami inny organ oraz określić stanowiska, których obsadzenie wymaga zgody organu wyższego stopnia.
1.
Stosunek pracy w drodze mianowania zawiązuje się z dniem określonym w akcie nominacji, a jeżeli dnia tego nie określono - z dniem doręczenia osobie mianowanej tego aktu.
2.
Umowa o pracę zawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień podjęcia pracy, a jeżeli dnia tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Akt nominacji i umowa o pracę powinny w szczególności określić:

1)
stanowisko lub rodzaj i miejsce pracy,
2)
termin rozpoczęcia pracy,
3)
wysokość uposażenia lub zasady wymiaru uposażenia.

Przy pierwszym mianowaniu na stanowisko nauczyciela i nauczyciela akademickiego osoba mianowana składa ślubowanie, którego brzmienie i tryb składania ustala właściwy minister.

Nowo zatrudniony nauczyciel i nauczyciel akademicki obowiązany jest przystąpić do pracy w terminie oznaczonym w akcie nominacyjnym lub w umowie o pracę. Jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie usprawiedliwi w ciągu 6 dni po tym terminie nieprzystąpienia do pracy, nominacja lub umowa o pracę traci ważność, chyba że szczególne przepisy stanowią inaczej.