Dział 12 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ XII.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Upoważnia się Radę Ministrów do dalszej poprawy warunków pracy nauczycieli i nauczycieli akademickich i obniżania norm czasu pracy określonych w ustawie.

W stosunku do nauczycieli mianowanych na stanowiska kierownicze w szkołach okres pięciu lat pełnienia funkcji, o którym mowa w art. 5 ust. 1, liczy się od dnia wejścia w życie ustawy.

1.
Nauczycieli pozostających w służbie nauczycielskiej albo w administracji szkolnej w dniu wejścia w życie ustawy, którzy uzyskali na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów kwalifikacje naukowe i pedagogiczne do nauczania lub prowadzenia zajęć wychowawczych w szkołach określonego rodzaju i stopnia, uważa się za posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela lub wychowawcy w tych szkołach, choćby nie odpowiadali warunkom określonym w art. 10 ust. 1, a posiadających ponadto na podstawie dotychczasowych przepisów kwalifikacje zawodowe - uważa się za posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dyplomowanego lub wychowawcy dyplomowanego w tych szkołach.
2.
Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy w szkołach średnich, którzy odpowiadają warunkom określonym w art. 10 ust. 3, stają się profesorami szkół średnich.
3.
Do absolwentów studiów nauczycielskich, którzy ukończą naukę w tych studiach po dniu wejścia w życie ustawy, w zakresie kwalifikacji naukowych i pedagogicznych stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1.

W zakresie spraw nie unormowanych przepisami niniejszej ustawy mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

1.
Przepisy art. 33 ust. 1 i 2 wchodzą w życie od początku roku szkolnego 1972/73.
2.
Przepisy art. 22 ust. 4 mają zastosowanie od początku roku szkolnego 1972/73.
1.
Nauczyciele i nauczyciele akademiccy mianowani na podstawie dotychczasowych przepisów są nauczycielami i nauczycielami akademickimi mianowanymi na stałe w rozumieniu ustawy.
2.
Nauczyciele i nauczyciele akademiccy zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze otrzymują w okresie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy mianowanie według zasad określonych w art. 80 ust. 2-5 ustawy z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do nauczycieli i nauczycieli akademickich, o których mowa w art. 79 ust. 2 i 3.

Umowy o pracę zawarte z nauczycielami i nauczycielami akademickimi przed wejściem w życie ustawy ocenia się według przepisów niniejszej ustawy.

Uprawnienia wynikające z art. 90 ust. 4 i 5 przysługują również nauczycielom, którzy przeszli do pracy w organach administracji szkolnej lub do Związku Nauczycielstwa Polskiego przed dniem wejścia w życie ustawy.

1.
Przepisów ustawy nie stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej:
1)
zajmujących stanowiska nauczycieli i nauczycieli akademickich w wyższych szkołach wojskowych oraz w innych wojskowych szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
2)
zajmujących stanowiska nauczycieli akademickich w studium wojskowym szkoły wyższej,
3)
wyznaczonych do wykonywania zadań poza wojskiem na stanowiskach wymienionych w art. 1.
2.
Żołnierzom wymienionym w ust. 1 może być nadany tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" i "Medal Komisji Edukacji Narodowej", a dzieciom tych żołnierzy przysługują uprawnienia określone w art. 48.

Minister Oświaty i Wychowania oraz Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki mogą za zgodą Prezesa Rady Ministrów rozciągnąć przepisy niniejszej ustawy lub niektóre jej postanowienia na nauczycieli szkół niepaństwowych.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie obowiązują przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z ustawy.

Rada Ministrów określi, jakie dotychczasowe uprawnienia wynikające z przepisów szczególnych przysługują nauczycielom i nauczycielom akademickim.

W ustawie z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 17 ust. 1, 4, 5 i 6 oraz w art. 27 ust. 1 i 2 wyrazy "pracowników naukowo-dydaktycznych" zastępuje się wyrazami "nauczycieli akademickich",
2)
tytuł działu IV otrzymuje brzmienie: "Nauczyciele akademiccy i inni pracownicy szkoły",
3)
tytuł rozdziału 1 w dziale IV otrzymuje brzmienie: "Nauczyciele akademiccy",
4)
art. 76 otrzymuje brzmienie:

"Art. 76. 1. Osoby zatrudnione w szkole w zakresie nauczania i pracy naukowo-badawczej lub nauczania są nauczycielami akademickimi.

2. Rodzaje stanowisk nauczycieli akademickich, tryb ich powoływania i odwoływania, prawa i obowiązki oraz zasady odpowiedzialności służbowej określa ustawa - Karta praw i obowiązków nauczycieli.

3. Minister może utworzyć w szkołach wyższych stanowiska pracowników naukowo-badawczych. Do pracowników tych mają zastosowanie:

1) w zakresie wynagrodzenia przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela,

2) w zakresie kwalifikacji, czasu pracy oraz innych praw i obowiązków przepisy o instytutach naukowo-badawczych.",

5)
w art. 81 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Warunkiem powołania na stanowisko asystenta stażysty, asystenta lub starszego asystenta jest posiadanie dyplomu magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub dyplomu równorzędnego, a na stanowisko adiunkta - posiadanie stopnia naukowego doktora.

3. Właściwy minister określa szczegółowe warunki, którym powinni odpowiadać kandydaci na adiunktów, starszych asystentów i asystentów stażystów, oraz warunki ich powoływania, zwalniania i awansowania, a także może określić przypadki, w których dla powołania na stanowisko adiunkta nie jest wymagane posiadanie stopnia naukowego doktora, a na stanowisko asystenta stażysty, asystenta i starszego asystenta - dyplom magistra lub magistra-inżyniera."

6)
w art. 77 i 79 ust. 2 wyrazy "pracownika naukowo-dydaktycznego" zastępuje się wyrazami "nauczyciela akademickiego",
7)
w art. 122 ust. 2 pkt 1 i art. 124 ust. 2 wyrazy "pracowników naukowo-dydaktycznych" zastępuje się wyrazami "nauczycieli akademickich",
8)
art. 87-119 skreśla się.

W ustawie z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1970 r. Nr 25, poz. 204) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 43 ust. 2 oraz 44 ust. 4 i art. 49 ust. 4 wyrazy "o szkolnictwie wyższym" zastępuje się wyrazami "o ustawie - Karta praw i obowiązków nauczyciela",
2)
w art. 54 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do osób cywilnych powołanych na stanowiska pracowników naukowo-dydaktycznych w wyższych szkołach wojskowych oraz do osób zajmujących te stanowiska stosuje się przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela. Do osób cywilnych zatrudnionych na innych stanowiskach w wyższych szkołach wojskowych stosuje się przepisy o szkolnictwie wyższym."

W art. 46 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6):

1)
w ust. 2 skreśla się pkt 1,
2)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Sprawę dodatków do emerytury i renty z tytułu pracy w charakterze nauczyciela lub nauczyciela akademickiego regulują przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela."

W ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) wprowadza się zmiany następujące:

1)
art. 31-33 skreśla się,
2)
art. 34 otrzymuje brzmienie:

"Art. 34. Kwalifikacje nauczycieli i wychowawców, ich prawa i obowiązki, zasady kształcenia i doskonalenia oraz zadania i tryb powoływania i odwoływania nauczycieli i wychowawców na stanowiska kierownicze w szkole, placówce oświatowej, wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej określają przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela.",

3)
w art. 35 ust. 2 dodaje się na końcu zdanie następujące:

"Szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień pracowników nadzoru pedagogicznego zatrudnionych w organach administracji szkolnej określają przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela."

W art. 65 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Tryb powoływania i odwoływania kuratorów i ich zastępców oraz inspektorów szkolnych i ich zastępców określają przepisy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela."

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli (Dz. U. Nr 12, poz. 63 i z 1958 r. Nr 21, poz. 93),
2)
inne przepisy w sprawach uregulowanych niniejszą ustawą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 1972 r.