Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Izby lekarsko-dentystyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.6.33

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1949 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Naczelna Izba Lekarsko - Dentystyczna i okręgowe izby lekarsko - dentystyczne stanowią samorząd zawodu lekarsko - dentystycznego i rządzą się przepisami zawartymi w ustawie niniejszej.

(1)
Działalność okręgowej izby lekarko - dentystycznej obejmuje obszar jednego lub więcej województw.
(2)
Okręgi działalności oraz siedziby poszczególnych okręgowych izb lekarsko - dentystycznych po raz pierwszy - ustala Minister Opieki Społecznej, a powstających po utworzeniu Naczelnej Izby Lekarsko - Dentystycznej - Minister Opieki Społecznej po zasięgnięciu jej opinii. Siedzibą Naczelnej Izby Lekarko - Dentystycznej jest m. st. Warszawa.
(1)
Każda izba lekarsko - dentystyczna ma osobowość prawną.
(2)
Językiem urzędowym izb lekarsko-dentystycznych jest język polski.

Do zakresu działania izb lekarsko-dentystycznych należy:

1)
współdziałanie z władzami rządowymi i samorządowymi w sprawach zdrowia publicznego;
2)
krzewienie i strzeżenie etyki, godności i sumienności zawodowej wśród członków;
3)
współdziałanie z władzami rządowymi w sprawach wykonywania nadzoru nad praktyką lekarsko-dentystyczną;
4)
przedstawicielstwo zawodu lekarsko-dentystycznego i obrona jego interesów;
5)
piecza nad stanem materialnym członków izby, a w szczególności zakładanie, za zgodą właściwej władzy, i prowadzenie przymusowych instytucyj ubezpieczeniowych oraz wzajemnej pomocy dla członków izb lekarsko-dentystycznych i ich rodzin;
6)
popieranie instytucyj naukowych oraz zakładanie, prowadzenie lub popieranie prac i instytucyj społecznych;
7)
sądownictwo dyscyplinarne;
8)
sądownictwo polubowne.

Izby lekarsko - dentystyczne korzystają z prawa używania pieczęci, której wzór zatwierdza Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

(1)
Każda izba lekarsko - dentystyczna posiada własny regulamin. Regulaminy okręgowych izb lekarsko - dentystycznych zatwierdza Naczelna Izba Lekarsko - Dentystyczna, zaś Naczelnej Izby Lekarsko - Dentystycznej - Minister Opieki Społecznej.
(2)
Regulamin izby zawiera przepisy:
1)
o organizacji i trybie urzędowania organów, instytucyj oraz biur izby;
2)
o sposobie prowadzenia ewidencji członków izby;
3)
o sposobie uiszczania składek rocznych oraz innych opłat na rzecz izby;
4)
w sprawach zleconych przez Ministra Opieki Społecznej;
5)
w innych sprawach, przewidzianych ustawą niniejszą.
(3)
Regulamin izby może przekazywać wykonywanie niektórych czynności zarządu izby lekarsko - dentystycznej w miejscowościach oddalonych od siedziby izby ustanowionym w tym celu delegatom. Delegatów wyznacza zarząd izby lekarsko - dentystycznej spośród jej członków, zamieszkałych w danej miejscowości.
(1)
Izby lekarsko - dentystyczne są wolne od wszelkich państwowych podatków i opłat w tym samym zakresie i w tych samych przypadkach, w jakich obowiązujące przepisy przewidują to w stosunku do związków samorządu terytorialnego; nie dotyczy to opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
(2)
Składki członkowskie, opłaty na rzecz instytucyj prowadzonych przez izbę, koszty postępowania dyscyplinarnego oraz grzywny orzeczone prawomocnie są należnościami publicznoprawnymi i w razie niewpłacenia ich w terminie oznaczonym - po uprzednim bezskutecznym upomnieniu przez właściwą izbę lekarsko - dentystyczną - będą ściągane razem z ustawowymi odsetkami zwłoki w drodze, przewidzianej dla należności ściąganych w trybie egzekucji administracyjnej.