Dział 1 - Postanowienia ogólne. - Izby aptekarskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.55.346

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

DZIAŁ  I.

Postanowienia ogólne.

Naczelna Izba Aptekarska i okręgowe izby aptekarskie stanowią samorząd zawodu aptekarskiego, jako reprezentację zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów zawodu aptekarskiego i rządzą się przepisami, zawartymi w ustawie niniejszej.

(1)
Każda izba aptekarska ma osobowość prawną.
(2)
Język polski jest językiem urzędowym izb aptekarskich.
(1)
Działalność okręgowej izby aptekarskiej obejmuje obszar jednego lub więcej województw.
(2)
Minister Opieki Społecznej ustala po raz pierwszy - po zasięgnięciu opinii istniejących farmaceutycznych organizacyj zawodowych - okręgi działalności i siedziby poszczególnych izb aptekarskich, a powstających po utworzeniu Naczelnej Izby Aptekarskiej, po zasięgnięciu jej opinii.
(3)
M. st. Warszawa jest siedzibą Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Do zakresu działania izb aptekarskich należy:

1)
przedstawicielstwo zawodu aptekarskiego i obrona jego interesów;
2)
współdziałanie z władzami rządowymi i samorządowymi w sprawach zawodu aptekarskiego;
3)
prowadzenie ewidencji aptek oraz osób, wykonywających zawód aptekarski;
4)
opiniowanie projektów ustaw, rozporządzeń i ważniejszych zarządzeń w sprawach zawodu aptekarskiego;
5)
krzewienie i strzeżenie zasad etyki zawodowej wśród członków;
6)
współdziałanie w nadzorze nad praktyką aptekarską oraz pracą zawodową, potrzebną do nabycia praw samodzielnego zarządzania apteką;
7)
piecza nad utrzymaniem zawodu aptekarskiego na odpowiednim poziomie naukowym;
8)
piecza nad stanem materialnym członków izby, w szczególności zakładanie, za zgodą właściwej władzy i prowadzenie instytucyj ubezpieczeniowych oraz wzajemnej pomocy dla członków zawodu i ich rodzin, bądź przystąpienie do tego rodzaju instytucyj spoza zakresu działania izby oraz udzielanie pomocy materialnej niezamożnym członkom zawodu;
9)
popieranie instytucyj naukowych oraz zakładanie, prowadzenie lub popieranie prac i instvtucyj społecznych;
10) 1
(uchylony);
11) 2
(uchylony).

Izby aptekarskie korzystają z prawa używania pieczęci z godłem państwowym, której wzór zatwierdza Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

(1)
Każda izba aptekarska posiada własny regulamin.
(2)
Naczelna Izba Aptekarska zatwierdza regulaminy okręgowych izb aptekarskich, regulamin zaś Naczelnej Izby Aptekarskiej - Minister Opieki Społecznej.
(3)
Regulamin izby zawiera przepisy:
1)
o organizacji i trybie urzędowania organów, instytucyj oraz biur izby;
2)
o sposobie prowadzenia ewidencji członków izby;
3)
o sposobie uiszczania składek rocznych oraz innych opłat na rzecz izby;
4)
w sprawach zleconych przez Ministra Opieki Społecznej;
5)
w innych sprawach, przewidzianych ustawą niniejszą.
(4)
Regulamin izby może przekazywać wykonywanie niektórych czynności zarządu izby aptekarskiej w miejscowościach, oddalonych od siedziby izby, ustanowionym w tym celu delegatom. Delegatów wyznacza zarząd izby aptekarskiej spośród członków izby, zamieszkałych w danej miejscowości.
(1)
Izby aptekarskie są wolne od wszelkich państwowych podatków i opłat w tym samym zakresie i w tych samych przypadkach, w jakich obowiązujące przepisy przewidują to w stosunku do związków samorządu terytorialnego; nie dotyczy to opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
(2) 3
Wpisowe składki członkowskie i opłaty na rzecz instytucyj, prowadzonych przez izbę, koszty postępowania dyscyplinarnego oraz grzywny orzeczone prawomocnie są należnościami publicznoprawnymi i w razie niewpłacenia ich w terminie oznaczonym, po uprzednim bezskutecznym upomnieniu przez izbę, będą ściągane razem z ustawowymi odsetkami zwłoki w drodze przewidzianej dla należności, ściąganych w trybie egzekucji administracyjnej.
1 Art. 4 pkt 10 uchylony przez art. 32 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o odpowiedzialności zawodowej fachowych pracowników służby zdrowia (Dz.U.50.36.332) z dniem 26 sierpnia 1950 r.
2 Art. 4 pkt 11 uchylony przez art. 32 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o odpowiedzialności zawodowej fachowych pracowników służby zdrowia (Dz.U.50.36.332) z dniem 26 sierpnia 1950 r.
3 Z dniem 26 sierpnia 1950 r. art. 7 ust. 2 traci moc w zakresie dyspozycji dotyczących sądów dyscyplinarnych, zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. o odpowiedzialności zawodowej fachowych pracowników służby zdrowia (Dz.U.50.36.332).