Rozdział 2 - Wykonywanie pomocy prawnej - Irak-Polska. Umowa o pomocy prawnej i sądowej w sprawach cywilnych i karnych. Bagdad.1988.10.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.70.418

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 1989 r.

Rozdział  II

Wykonywanie pomocy prawnej

Udzielanie i zakres pomocy prawnej

1.
Umawiające się Strony zobowiązują się do wzajemnego udzielania sobie pomocy prawnej w sprawach cywilnych, handlowych, z zakresu prawa osobowego, rodzinnego i w sprawach karnych.
2.
Pomoc prawna obejmuje dokonywanie określonych czynności procesowych, a zwłaszcza doręczanie dokumentów, dokonywanie przeszukań, zajęcie i wydanie dowodów, ekspertyzy, przesłuchiwanie podejrzanych i oskarżonych, przesłuchiwanie stron, świadków i biegłych, oględziny miejsca oraz wydawanie osób.

Doręczanie pism urzędowych i przesłuchiwanie przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne

Umawiające się Strony są uprawnione do bezpośredniego dokonywania przez swe przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne doręczeń pism sądowych i pozasądowych własnym obywatelom, przebywającym na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, oraz przesłuchiwania ich w charakterze stron, świadków i biegłych, pod warunkiem, że zgodzą się na przyjęcie pism oraz na przesłuchanie.

Wniosek o udzielenie pomocy prawnej

Wniosek o udzielenie pomocy prawnej powinien zawierać następujące dane:

a)
oznaczenie organu, od którego pochodzi pismo,
b)
przedmiot i podstawę wniosku,
c)
w miarę możliwości tożsamość i obywatelstwo osoby, o którą chodzi, w jakim charakterze uczestniczy w postępowaniu, jej zawód, miejsce zamieszkania lub pobytu; w odniesieniu do osób prawnych - ich nazwę i siedzibę,
d)
nazwisko, imię i adres osoby, której pismo ma być doręczone,
e)
nazwiska, imiona i adresy przedstawicieli stron, jeżeli przedstawiciele stron występują w sprawie,
f)
niezbędne dane dotyczące przedmiotu wniosku, okoliczności wymagające przeprowadzenia dowodu i jeżeli trzeba, pytania, które należy zadać świadkom i biegłym,
g)
odcisk pieczęci urzędowej.

Wykonanie wniosku o udzielenie pomocy prawnej

1.
Jeżeli adres osoby, która ma być wezwana w charakterze świadka lub ma przyjąć pismo, jest niedokładny lub niewłaściwy, organ wezwany podejmie właściwe czynności w celu przesłuchania świadka lub doręczenia pisma.
2.
Jeśli organ wezwany nie jest właściwy do wykonania wniosku, przekazuje go z urzędu organowi właściwemu, zawiadamiając o tym organ wzywający.

Prawo właściwe dla wykonania wniosku

1.
Przy wykonywaniu wniosku o udzielenie pomocy prawnej organ wezwany stosuje przepisy swego prawa wewnętrznego. Organ wezwany może jednak na wniosek wzywającej Umawiającej się Strony zastosować przepisy procesowe tej Strony, jeżeli nie są one sprzeczne z prawem wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Na wniosek organu wzywającego organ wezwany zawiadomi we właściwym czasie organ wzywający o miejscu i dacie udzielenia pomocy prawnej.
3.
Dowód doręczenia pism sporządza się zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego wezwanej Umawiającej się Strony.

Niemożność wykonania wniosku

Jeżeli wniosek o udzielenie pomocy prawnej nie mógł zostać wykonany, Strona wezwana powiadomi o przyczynach Stronę wzywającą i zwróci jej wniosek oraz załączone do niego dokumenty.

Koszty pomocy prawnej

Koszty związane z załatwianiem wniosków o udzielenie pomocy prawnej ponosi wezwana Umawiająca się Strona.

Odmowa udzielenia pomocy prawnej

Można odmówić udzielenia pomocy prawnej, jeżeli Strona wezwana uzna, iż jej udzielenie może zagrażać suwerenności, bezpieczeństwu, porządkowi publicznemu lub innym istotnym interesom jej kraju.

Zwolnienie od legalizacji

Dokumenty urzędowe, sporządzone przez właściwy organ na terytorium jednej z Umawiających się Stron i opatrzone pieczęcią urzędową, będą zwolnione od legalizacji dla wywarcia skutku na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.