Rozdział 1 - Postanowienia ogólne - Irak-Polska. Umowa o pomocy prawnej i sądowej w sprawach cywilnych i karnych. Bagdad.1988.10.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.70.418

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 grudnia 1989 r.

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

Zakres ochrony prawnej

1.
Obywatele Umawiających się Stron korzystają na terytorium drugiej Strony z takiego samego traktowania w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości jak jej obywatele. W tym celu będą mieli swobodny dostęp do sądów i innych właściwych organów wymiaru sprawiedliwości i będą mogli występować przed nimi na tych samych warunkach i w tej samej formie, przewidzianych przez obowiązujące ustawodawstwo, co jej obywatele.
2.
Postanowienia ustępu 1 stosuje się również do osób prawnych utworzonych zgodnie z prawem Umawiającej się Strony, na której terytorium mają swą siedzibę.

Zwolnienie od zabezpieczenia kosztów procesu

Od obywateli jednej z Umawiających się Stron, którzy występują przed organami sądowymi drugiej Umawiającej się Strony, nie można żądać zabezpieczenia kosztów procesu ani złożenia do depozytu z tego tylko powodu, że są cudzoziemcami lub że nie mają na terytorium tej Umawiającej się Strony miejsca zamieszkania lub pobytu, jeżeli mają miejsce zamieszkania lub pobytu na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Tryb porozumiewania się

W celu stosowania postanowień niniejszej umowy i jeżeli nie stanowi ona inaczej, organy sądowe obu Umawiających się Stron porozumiewają się między sobą za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości lub Prokuratury Generalnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Iraku - drogą dyplomatyczną.

Język urzędowy

Wnioski o udzielenie pomocy prawnej oraz dołączone do nich dokumenty przesyła się w języku wzywającej Umawiającej się Strony wraz z tłumaczeniem na język wezwanej Umawiającej się Strony lub na język angielski. Wezwana Umawiająca się Strona przekazuje dokumenty sporządzone w wykonaniu wniosków o udzielenie pomocy w języku własnym wraz z tłumaczeniem na język wzywającej Umawiającej się Strony lub na język angielski.

Współpraca w zakresie prawa i wymiaru sprawiedliwości

Umawiające się Strony przekazują sobie wzajemnie na wniosek akty prawne, komentarze i publikacje z zakresu prawa i wymiaru sprawiedliwości, jak również dokonują wymiany doświadczeń w tym zakresie. Szczegółowe zasady i tryb tej współpracy zostaną określone przez Ministra Sprawiedliwości lub Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Ministra Sprawiedliwości Republiki Iraku.