Rozdział 6 - Biurowość i przepisy kasowe. - Instrukcja dla komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.114.946

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1958 r.

Rozdział  VI.

Biurowość i przepisy kasowe.

§  69. 5
Komornik prowadzi:
1) 6
repertorium oznaczone "Kmp" dla spraw o egzekucję świadczeń periodycznych (wzór nr 1) oraz repertorium oznaczone "Km" dla pozostałych spraw (wzór nr 1);
2)
dziennik, oznaczony literą "Kmo" (wzór Nr. 2);
3)
księgę pieniężną (wzór Nr. 3);
4)
kwitarjusz (wzór Nr. 4);
5)
skorowidz alfabetyczny (wzór Nr. 5);
6)
księgę doręczeń (wzór Nr. 6);
7)
terminarz.

Nadto komornik przechowuje w osobnych zeszytach: a) okólniki i zarządzenia, b) luźną korespondencję i c) sprawozdania.

§  70. 7
Komornik prowadzi księgi według załączonych wzorów, stosując odpowiednio przepisy regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich, tudzież regulaminu w sprawach cywilnych.
§  71. 8
Do repertorjum komornik wciąga w porządku chronoloigicznym wszystkie sprawy, dotyczące wykonania orzeczeń sądowych i innych tytułów egzekucyjnych oraz zleceń władz sądowych i prokuratorskich.

W poszczególnej sprawie wpisuje się tło repertorjum oprócz innych danych:

a)
w rubrykach 5 - 10 - rodzaj prowadzonej egzekucji lub załatwianej sprawy przez wpis kreski pionowej,
b)
w rubrykach 11 - 14 każdą czynność oraz pobrane lub wydane sumy w związku z tą czynnością; sumy te powinny cyfrowo odpowiadać sumom wymienionym w rubrykach 6 i 7 księgi pieniężnej,
c)
w rubryce 15 - dane, które należy wpisać do repertorjum, a dla których niema odpowiednich rubryk (np. wydanie akt, ich zwrot oraz przesłanie do archiwum).
§  72. 9
Do dziennika komornik wciąga pisma, nie dotyczące poszczególnej sprawy egzekucyjnej oraz zawiadomienia otrzymywane od innych komorników (art. 517 § 4 i art. 653 § 2).
§  73. 10
W księdze pieniężnej komornik wpisuje wszelkie przychody i rozchody, dokonane tak w gotówce jak i przez P. K. O., wypełniając równocześnie odpowiednio szczegółowe rubryki rozchodu. Komornik sumuje co dziesięć dni rubryki 6 i 7 księgi pieniężnej i równocześnie wykazuje w rubryce 17 pozostałość. Wszystkie rubryki (6-16) sumuje się przy przeniesieniu ma następną stronę księgi.
§  74. 11
Do księgi doręczeń komornik wciąga pisma, które należy doręczyć.

Pisma, które komornik doręcza w związku z inną czynnością, nie podlegają wciągnięciu do księgi doręczeń.

§  75. 12
W terminarzu komornik notuje poszczególne czynności, które w oznaczonym dniu mają być dokonane.
§  76. 13
Każdą pobraną lub wydaną sumę komornik wpisuje do księgi pieniężnej w dniu pobrania lub wydania, zaznaczając o tem w aktach sprawy. Jeżeli przychód lub rozchód nastąpił w obrocie czekowym, sumę przychodu należy wpisać w dniu otrzymania wyciągu z konta czekowego, sumę zaś rozchodu w dniu wystawienia i wysłania czeku przekazowego albo przelewowego.

Komornik nie wpisuje do księgi pieniężnej kwot pobranych na znaczki sądowe lub stemplowe, lecz zakupuje za nie niezwłocznie znaczki, które odpowiednio kasuje.

§  77. 14
Na każdą sumę pobraną w gotówce komornik wydaje stronie interesowanej nawet bez jej żądania pokwitowanie. Pokwitowanie należy pisać ołówkiem atramentowym przez kalkę w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy pozostaje w kwitarjuszu, drugi wydaje się wpłacającemu. Komornik nie wpisuje do kwitarjusza sum wpłaconych za pośrednictwem P. K. O.; dowody wpłaty tych sum, nadesłane przez P. K. O. przy wyciągach, należy dołączyć do właściwych akt.

Pokwitowanie należy zaopatrzyć podpisem i pieczęcią komornika.

Pokwitowanie źle wypełnione należy przekreślić i zostawić w kwitarjuszu.

§  78. 15
Otrzymane wskutek czynności egzekucyjnych pieniądze komornik powinien w dniu otrzymania, a najpóźniej w dniu następnym wydać komu należy lub złożyć do depozytu sądowego.

Komornik może przesłać osobie interesowanej na jej koszt pieniądze pocztą przekazem pocztowym lub czekowym za zwrotnem poświadczeniem wypłaty lub przekazać jej na konto czekowe w P. K. O., używając bądź blankietu nadawczego, bądź też przekazu czekowego przelewowego z dołączonym należycie wypełnionym blankietem nadawczym. Wyegzekwowane należności sądowe (art. VII § 1) komornik powinien wpłacić w terminie wskazanym w ustępie pierwszym na konto czekowe właściwego sądu, wskazując na blankiecie nadawczym tytuł egzekwowanej należności" sygnaturę akt oraz nazwiska i imiona osób, od których ściągnięto należności.

Złożenie sum do depozytu sądowego należy zaznaczyć w rubryce "Uwagi" księgi pieniężnej.

Dowody wypłaty sum należy przechowywać w aktach sprawy.

§  79. 16
Niezwłocznie po ukończeniu postępowania egzekucyjnego komornik zwraca wierzycielowi pozostałość zaliczki.

Jeżeli podlegająca zwrotowi kwota po potrąceniu kosztów przesyłki nie przewyższałaby dziesięciu złotych, a osoba interesowana przed rocznem zamknięciem księgi pieniężnej jej nie podejmie, należy kwotę tę przelać na dochód Ministerstwa Sprawiedliwości.

§  80. 17
Sumy nie doręczone osobom interesowanym lub przez nie zwrócone, komornik złoży niezwłocznie do depozytu sądowego, wpisując przychód i rozchód tych sum w odpowiednich rubrykach księgi pieniężnej (rubr. 6, 7, 13).
§  81. 18
Dnia 10-tego, 20-tego i ostatniego każdego miesiąca komornik powinien zsumować wykazane w rubryce 8 księgi pieniężnej należne Skarbowi Państwa części opłat i sumę ich przekazać tego samego dnia na konto czekowe sądu grodzkiego, przy którym urzęduje, wskazując na blankiecie nadawczym tytuł wpłaty oraz okres, którego wpłata dotyczy.

W rubryce "Uwagi" księgi pieniężnej należy zaznaczyć sumę przekazaną i datę przekazania. Dowody przekazania tych sum komornik przechowuje w księdze pieniężnej.

§  82. 19
Jeżeli suma pobranych przez komornika zaliczek przewyższa kwotę dziewięciuset złotych, komornik powinien złożyć nadwyżkę na urzędowe konto P. K. O.
§  83. 20
Repertorijum i dziennik zaczyna się w każdym roku kalendarzowym od numeru pierwszego. Spraw, w których postępowanie nie zostało ukończone w danym roku kalendarzowym, nie przenosi się do nowego repertorjum.
§  84. 21
Księgę pieniężną zamyka się z końcem okresu budżetowego, przyczem pozostałość wykazaną w rubryce 17 przenosi się do nowej księgi pieniężnej.
§  85. 22
Komornik składa następujące sprawozdania:
1)
kwartalne (wzór Nr. 7);
2)
roczne (wzór Nr. 8);
3)
roczne do celów statystycznych (wzór Nr. 9).

Sprawozdanie kwartalne składa komornik w ciągu 10 dni po upływie kwartału w 2 egzemplarzach kierownikowi sądu, który po przejrzeniu 1 egzemplarz przesyła właściwej izbie kontroli.

Komornik sporządza sprawozdania o obrotach pieniężnych za okres budżetowy (wzór Nr. 8) w trzech egzemplarzach, z których dwa przedstawia kierownikowi sądu grodzkiego w ciągu 10 dni po upływie okresu budżetowego. Kierownik sądu grodzkiego przedstawia niezwłocznie jeden egzemplarz sprawozdania prezesowi sądu okręgowego. Na podstawie otrzymanych sprawozdań prezes sądu okręgowego sporządza zestawienie sprawozdań poszczególnych komorników w trzech egzemplarzach, z których jeden przedstawia Ministerstwu, drugi zaś prezesowi sądu apelacyjnego - najpóźniej w ciągu miesiąca po upływie okresu budżetowego.

Sprawozdania roczne do celów statystycznych składa komornik w ciągu 10 dni po upływie roku kalendarzowego.

§  86. 23
W przypadku zastępstwa lub zmiany na stanowisku komornika należy przekazać zastępcy lub następcy zaliczki oraz wszelkie pobrane sumy według zestawienia, których spraw kwoty te dotyczą. Komornik nie przekazuje sum ryczałtowych, pobranych tytułem zwrotu wydatków kancelaryjnych (§ 16 taksy za czynności komorników), i sumy te przypadają mu w całości.
§  87.
Niezwłocznie po otrzymaniu pierwszego pisma, rozpoczynającego postępowanie, komornik wciąga sprawę do repertorium i zakłada akta, cło których dołącza wszelkie dalsze pisma, dotyczące tej sprawy.

Akta prowadzone być powinny według przepisów regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dołączenie karty przeglądowej z wyjątkiem akt o większej objętości nie jest obowiązkowe.

§  88.
Akta, dotyczące egzekucji z nieruchomości oraz przedmiotów, z których egzekucję prowadzi się według przepisów o egzekucji z nieruchomości, powinny się odróżniać kolorem okładki od innych akt.

W tenże sposób może być prowadzone odróżnienie akt z poszczególnych lat.

§  89.
Na każdem otrzymanem piśmie komornik kładzie prezentatę.
§  90.
Na wszystkich pismach, nie wyłączając wezwań i zawiadomień, skierowanych do stron, uczestników i innych osób umieszczona będzie sygnatura akt.

Nadto na pismach wskazać należy imię i nazwisko komornika oraz miejsce jego siedziby.

§  91.
Sygnatura akt składa się z cyfrowego oznaczenia numeru porządkowego, pod którym sprawa jest wciągnięta do repertorjum lub dziennika oraz roku.

Nadto do sygnatury wchodzi oznaczenie cyfrą rzymską rewiru egzekucyjnego, jeżeli przy jednym sądzie urzęduje kilku komorników.

§  92.
Komornik komunikuje się z sądem i władzą nadzorczą zapomocą przedstawień, z innemi władzami i urzędami zapomocą odezw, jeżeli prawo nie przewiduje innej formy.
§  93.
Jeżeli pismo, skierowane do komornika przez stronę, nie odpowiada warunkom formalnym albo jeżeli nie uiszczono opłaty, należnej w związku z pismem, komornik wezwie stronę o usunięcie wadliwości lub braków w terminie tygodniowym.

Po bezskutecznym upływie terminu tygodniowego, komornik zwróci pismo zawierające wniosek.

§  94.
Przeglądanie akt przez strony (art. 516 § 1) może się odbywać tylko pod kontrolą komornika lub na jego zlecenie osoby, odbywającej u niego praktykę.
§  95.
Sprawy, które ostatecznie załatwiono należy oznaczyć po lewej stronie repertorjum "L" kolorowym ołówkiem.
§  96. 24
Po sześciu miesiącach od ukończenia postępowania komornik odsyła akta do archiwum sądu, przy którym urzęduje.
§  97.
Akta należy odesłać do archiwum sądu w razie zawieszenia postępowania, jeżeli w ciągu roku nie zgłoszono wniosku o jego podjęcie.

Tak samo należy postąpić, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie popierał egzekucji.

O odesłaniu akt do archiwum komornik czyni wzmiankę w repertorjum.

§  98.
Po podjęciu postępowania w sprawie, której akta odesłane były do archiwum, sprawę wciąga się nanowo do repertorjum, zaznaczając datę pierwotnego wszczęcia postępowania, o czem czyni się wzmiankę w poprzedniem repertorjum.
§  99.
Do czynności w toku postępowania komornik może używać formularzy drukowanych.

Komornik powinien się stosować do wzorów pism procesowych, podanych w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

§  100. 25
Repertorjum, księgę pieniężną i kwitarjusze należy ponumerować, zesznurować i końce sznurów przytwierdzić pieczęcią; ilość kart powinna być zaświadczona przez właściwego kierownika sądu grodzkiego.

Wszelkie skrobania są niedopuszczalne.

Cytry lub wyrazy zapisane omyłkowo należy przekreślić czerwonym atramentem i nad niemi wypisać takim samym atramentem cyfry lub wyrazy właściwe. Dokonane sprostowanie powinno być zaświadczone przez komornika.

§  101.
Księgi przechowuje komornik u siebie przez 3 lata od ich zamknięcia, poczem oddaje je celem dalszego przechowania do archiwum do sądu grodzkiego, przy którym urzęduje.
5 § 69 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
6 § 69 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 maja 1958 r. (Dz.U.58.40.185) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.
7 § 70 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
8 § 71 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
9 § 72 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
10 § 73 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
11 § 74 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
12 § 75 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
13 § 76 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
14 § 77 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
15 § 78 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
16 § 79:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1948 r. (Dz.U.48.5.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.35.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 1951 r.

17 § 80 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
18 § 81 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
19 § 82:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1948 r. (Dz.U.48.5.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.35.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 1951 r.

20 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
21 § 84 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
22 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
23 § 86 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
24 § 96 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
25 § 100 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.