Art. 1. - Indie-Polska. Wzajemna pomoc prawna w sprawach karnych. Nowe Delhi.2022.04.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.695

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 kwietnia 2023 r.
Artykuł  1.

ZAKRES POMOCY

1. 
Strony zgodnie z postanowieniami Umowy niniejszej udzielają sobie wzajemnie pomocy prawnej w możliwie najszerszym zakresie w związku z zapobieganiem przestępczości, wykrywaniem i ściganiem przestępstw oraz prowadzeniem postępowań, w tym sądowych, w odniesieniu do działań i zaniechań, które w momencie wystąpienia z wnioskiem stanowiłyby przestępstwo zgodnie z prawem Strony wzywającej, niezależnie od tego, czy o pomoc taką wnosi lub ma jej udzielić sąd czy inny organ właściwy do wystąpienia z takim wnioskiem. Strony zapewniają również taką pomoc w związku z konfiskatą lub przepadkiem korzyści lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa albo służących lub przeznaczonych do jego popełnienia, o ile udzielenie takiej pomocy nie jest sprzeczne z prawem Strony wezwanej.
2. 
Pomoc obejmuje:

(a) odbieranie wyjaśnień, zeznań lub oświadczeń;

(b) umożliwienie przesłuchania świadków i biegłych za pomocą wideokonferencji;

(c) przekazywanie przedmiotów, w tym dokumentów, danych z rejestrów i innego rodzaju dowodów;

(d) ustalanie miejsca znajdowania się osób lub przedmiotów oraz ich identyfikację;

(e) doręczanie dokumentów, w tym dokumentów sądowych;

(f) ułatwianie osobistego stawiennictwa osób, w tym osób pozbawionych wolności;

(g) wykonywanie wniosków o przeszukanie lub odebranie;

(h) udzielanie pomocy w postępowaniach związanych z zatrzymaniem, zabezpieczeniem, lub przepadkiem korzyści lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa albo służących lub przeznaczonych do jego popełnienia;

(i) udzielanie informacji związanych z rachunkami bankowymi;

(j) wszelkie inne formy pomocy, które nie są sprzeczne z prawem krajowym Strony wezwanej.

3. 
Celem Umowy niniejszej jest wyłącznie zapewnienie wzajemnej pomocy prawnej między Stronami. Postanowienia Umowy niniejszej nie dają żadnej osobie prywatnej prawa do uzyskania, zatajenia lub wyłączenia jakichkolwiek dowodów lub czynienia przeszkód w wykonaniu wniosku.
4. 
Pomoc może być udzielona bez względu na to, czy działanie lub zaniechanie będące przedmiotem postępowania zmierzającego do wykrycia lub ścigania przestępstw, w tym postępowania sądowego prowadzonego na terytorium Strony wzywającej, stanowiłoby przestępstwo na mocy prawa krajowego Strony wezwanej.
5. 
Umowę niniejszą stosuje się również do wszelkich wniosków o pomoc prawną odnoszących się do działań lub zaniechań, które miały miejsce przed jej wejściem w życie.
6. 
Umowa niniejsza nie ma zastosowania do:

(a) wykonywania na terytorium Strony wezwanej wyroków karnych wydanych na terytorium Strony wzywającej, chyba że jest to zgodne z prawem krajowym Strony wezwanej;

(b) przekazywania ścigania w sprawach karnych.