Rozdział 2 - Holandia-Polska. Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów. Warszawa.2003.03.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.103.703

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  2

Weryfikacja wniosków i wypłat świadczeń pieniężnych

1.
W przypadku wniosku o wypłatę świadczenia lub zgodność wypłaty świadczenia z prawem, właściwa instytucja Umawiającej się Strony na wniosek właściwej instytucji drugiej Umawiającej się Strony zweryfikuje dane dotyczące świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny. W razie potrzeby weryfikacja będzie przeprowadzona wspólnie z instytucjami. Instytucja właściwa przekaże właściwej instytucji drugiej Umawiającej się Strony stwierdzenie weryfikacji wraz z poświadczonymi kopiami odpowiednich dokumentów.
2.
Nie naruszając ustępu 1, właściwa instytucja Umawiającej się Strony bez uprzedniego wniosku i w miarę możliwości poinformuje właściwą instytucję drugiej Umawiającej się Strony o wszelkich zmianach w zakresie danych dotyczących świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny.
3.
Właściwe instytucje i właściwe władze Umawiających się Stron mogą porozumiewać się bezpośrednio ze sobą, jak również ze świadczeniobiorcami, członkami ich rodzin lub ich pełnomocnikami.
4.
Nie naruszając ustępu 1, przedstawicielom dyplomatycznym lub konsularnym oraz właściwym instytucjom Umawiającej się Strony zezwala się na porozumiewanie się bezpośrednio z instytucjami drugiej Umawiającej się Strony w celu weryfikacji prawa do świadczenia i zgodności wypłat na rzecz świadczeniobiorców z prawem.

Potwierdzanie tożsamości

1.
W celu ustalenia prawa do świadczenia i zgodności wypłat z ustawodawstwem Umawiającej się Strony lub zgodnie z umową, świadczeniobiorca lub członek jego rodziny obowiązany jest potwierdzić swoją tożsamość wobec właściwej instytucji miejsca zamieszkania lub pobytu, przedstawiając urzędowy dowód tożsamości. Urzędowy dowód tożsamości stanowi paszport lub jakikolwiek inny dowód tożsamości, wydany na terytorium, na którym zainteresowana osoba zamieszkuje lub przebywa.
2.
Instytucja właściwa ustala tożsamość świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny na podstawie urzędowego dowodu tożsamości. Instytucja właściwa poinformuje instytucję właściwą drugiej Umawiającej się Strony, że tożsamość świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny została ustalona, poprzez przesłanie poświadczonej kopii urzędowego dowodu tożsamości.