§ 7. - Gospodarowanie bursztynem i wyrobami z bursztynu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1975 r.
§  7.
1.
Obróbka i przerób bursztynu mogą być dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz rzemieślników i plastyków będących członkami związków twórczych bądź posiadających uprawnienie do wykonywana zawodu artysty plastyka, zwane dalej "wytwórcami".
2.
Wytwórcy zamierzający prowadzić obróbkę i przerób bursztynu zobowiązani są zgłosić zamiar prowadzenia tej działalności przed jej rozpoczęciem Przedsiębiorstwu Państwowemu "Jubiler" w Sopocie.
3.
Wytwórcy obowiązani są:
1)
prowadzić ewidencję nabycia z podaniem jego źródła oraz ewidencję zużycia bursztynu,
2)
wytwarzać wyroby według zatwierdzonych wzorów.
4.
Zatwierdzania wzorów wyrobów z bursztynu dokonują:
1)
Państwowe Przedsiębiorstwa "Jubiler", jeżeli chodzi o wyroby jubilerskie; do wyrobów jubilerskich wykonanych w całości lub w części z bursztynu zalicza się wszystkie wyroby służące do osobistego użytku, a stanowiące ozdoby, jak np. naszyjniki, kolczyki, klipsy, spinki i bransoletki,
2)
komisje wzornictwa działające przy jednostkach organizacyjnych ustalonych przez Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia", jeżeli chodzi o wyroby pamiątkarskie.
5.
Nie jest wymagane zatwierdzanie wzorów wyrobów jednostkowych z bursztynu o cechach unikalnych oraz dzieł sztuki.
6.
Z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 5, zabronione jest wykonywanie wyrobów z bursztynu według nie zatwierdzonych wzorów.
7.
Państwowe Przedsiębiorstwa "Jubiler" mogą upoważnić jednostki organizacyjne Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia" do zatwierdzania wzorów wyrobów jubilerskich wytwarzanych przez spółdzielnie zrzeszone w tym związku.