Gospodarowanie bursztynem i wyrobami z bursztynu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 24 lutego 1975 r.
w sprawie gospodarowania bursztynem i wyrobami z bursztynu.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) i § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. z 1956 r. Nr 58, poz. 270, z 1957 r. Nr 49, poz. 238 i Nr 50, poz. 245 oraz z 1958 r. Nr 22, poz. 94) oraz w związku z § 1 zarządzenia nr 16 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1975 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu bursztynem i wyrobami z bursztynu (Monitor Polski Nr 5, poz. 26) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie reguluje wydobycie, skup, zbyt, obróbkę i przerób bursztynu oraz zbyt wyrobów wykonanych w całości lub w części z bursztynu.
2.
Przez bursztyn należy rozumieć bursztyn w stanie naturalnym, bursztyn prasowany, bursztyn klejony oraz odpady bursztynu.
1.
Bursztyn może być używany wyłącznie do wytwarzania dzieł sztuki oraz do produkcji biżuterii i wyrobów pamiątkarskich.
2.
Zabrania się używania bursztynu do produkcji innych wyrobów niż wymienione w ust. 1.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do świadczenia usług na indywidualne zamówienie w zakresie napraw i wytwarzania wyrobów z materiału powierzonego.
1.
Do wydobywania bursztynu są uprawnione na prawach wyłączności przedsiębiorstwa wyznaczone przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.
2.
Wydobyty bursztyn podlega zbytowi na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego "Jubiler" w Sopocie.
1.
Skup bursztynu prowadzą:
1)
punkty skupu przedsiębiorstw zgrupowanych w Centrali Jubilerskiej "Jubiler",
2)
punkty skupu spółdzielni pracy wyznaczonych przez Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia",
3)
punkty skupu spółdzielni rzemieślniczej wyznaczonej przez Centralny Związek Rzemiosła,
4)
inne jednostki gospodarki uspołecznionej, na podstawie upoważnienia wydanego przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Jubiler" w Sopocie, które określa zakres i formę skupu oraz zasady postępowania ze skupionym bursztynem,

zwane dalej "punktami skupu".

2.
Punkty skupu prowadzą ewidencję skupu, zawierającą:
1)
datę skupu,
2)
imię i nazwisko, adres oraz numer dowodu osobistego sprzedającego bursztyn,
3)
ilość zakupionego bursztynu wyrażoną w gramach według rodzajów i klas,
4)
cenę za jeden gram bursztynu oraz kwotę wypłaconą,
5)
pokwitowanie wypłaconej kwoty za zakupiony bursztyn.
3.
Punkty skupu, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, mogą prowadzić skup bursztynu anonimowo; punkty te w ewidencji skupu bursztynu pomijają dane określone w ust. 2 pkt 2 i 5.
4.
Koordynację skupu bursztynu prowadzi Przedsiębiorstwo Państwowe "Jubiler" w Sopocie.
5.
Przedsiębiorstwa, spółdzielnie i inne jednostki gospodarki uspołecznionej wymienione w ust. 1 obowiązane są informować Przedsiębiorstwo Państwowe "Jubiler" w Sopocie o ilości skupionego bursztynu z podaniem rodzajów i klas raz na kwartał.
1.
Bilansowanie surowca bursztynu z importu oraz wydobytego i skupionego w kraju powierza się Przedsiębiorstwu Państwowemu "Jubiler" w Sopocie.
2.
Rozdziału bursztynu dokonuje komisja ogólnobranżowa, będąca organem porozumienia ogólnobranżowego w zakresie wydobycia, skupu, zbytu i przerobu bursztynu oraz obrotu wyrobami wykonanymi w całości lub w części z bursztynu, zwana dalej "komisją ogólnobranżową".
3.
Przedsiębiorstwo Państwowe "Jubiler" w Sopocie na podstawie uchwał komisji ogolnobranżowej o rozdziale bursztynu wydaje jednostkom i osobom, o których mowa w § 7 ust. 1, zaświadczenia określające ilość przydzielonego bursztynu z podaniem rodzajów i klas.
Bursztyn klasy I-III może być używany jedynie do wytwarzania dzieł sztuki lub wyrobów w oprawie z metali szlachetnych.
1.
Obróbka i przerób bursztynu mogą być dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz rzemieślników i plastyków będących członkami związków twórczych bądź posiadających uprawnienie do wykonywana zawodu artysty plastyka, zwane dalej "wytwórcami".
2.
Wytwórcy zamierzający prowadzić obróbkę i przerób bursztynu zobowiązani są zgłosić zamiar prowadzenia tej działalności przed jej rozpoczęciem Przedsiębiorstwu Państwowemu "Jubiler" w Sopocie.
3.
Wytwórcy obowiązani są:
1)
prowadzić ewidencję nabycia z podaniem jego źródła oraz ewidencję zużycia bursztynu,
2)
wytwarzać wyroby według zatwierdzonych wzorów.
4.
Zatwierdzania wzorów wyrobów z bursztynu dokonują:
1)
Państwowe Przedsiębiorstwa "Jubiler", jeżeli chodzi o wyroby jubilerskie; do wyrobów jubilerskich wykonanych w całości lub w części z bursztynu zalicza się wszystkie wyroby służące do osobistego użytku, a stanowiące ozdoby, jak np. naszyjniki, kolczyki, klipsy, spinki i bransoletki,
2)
komisje wzornictwa działające przy jednostkach organizacyjnych ustalonych przez Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia", jeżeli chodzi o wyroby pamiątkarskie.
5.
Nie jest wymagane zatwierdzanie wzorów wyrobów jednostkowych z bursztynu o cechach unikalnych oraz dzieł sztuki.
6.
Z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 5, zabronione jest wykonywanie wyrobów z bursztynu według nie zatwierdzonych wzorów.
7.
Państwowe Przedsiębiorstwa "Jubiler" mogą upoważnić jednostki organizacyjne Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia" do zatwierdzania wzorów wyrobów jubilerskich wytwarzanych przez spółdzielnie zrzeszone w tym związku.
Wytwórcy świadczący usługi dla ludności w zakresie obróbki i przerobu powierzonego bursztynu prowadzą ewidencję tych usług z podaniem nazwiska i adresu osoby zamawiającej.
1.
Wytwórcy posiadający w dniu wejścia w życie rozporządzenia zapasy bursztynu oraz półfabrykatów z bursztynu zgłoszą je we właściwym terenowo przedsiębiorstwie państwowym "Jubiler" w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Wytwórcy prowadzący obróbkę i przerób bursztynu w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którzy zamierzają nadal prowadzić tę działalność, powinni zgłosić prowadzenie tej działalności właściwemu terenowo przedsiębiorstwu państwowemu "Jubiler" w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Wyroby wykonane w całości lub w części z bursztynu podlegają zbytowi na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej, prowadzących działalność handlową w trybie obowiązujących przepisów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.