Oddział 3 - Dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych oraz przywóz produktów zamiennych z zastosowaniem uprzedniego przywozu - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Oddział  3

Dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych oraz przywóz produktów zamiennych z zastosowaniem uprzedniego przywozu

§  161. 
Zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych powinno nastąpić, z zastrzeżeniem § 153, w jednym z urzędów zakończenia, określonych w pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
§  162. 
Opis produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, zawarty w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, powinien być zgodny z opisem tych produktów zawartym w pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
§  163. 
Do zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych należy dołączyć zgłoszenie celne, na podstawie którego towary zostały objęte procedurą uszlachetniania biernego.
§  164. 
Jeżeli towary objęte procedurą uszlachetniania biernego zostały wywiezione w ramach jednego pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, ale na podstawie wielu zgłoszeń celnych, produkty kompensacyjne lub produkty zamienne, które otrzymały przeznaczenie celne, uważane są za uzyskane z towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego według kolejności zgłoszeń celnych.
§  165. 
1. 
W wypadku gdy całość lub część towarów wywiezionych czasowo nie została przywieziona lub powrotnie przywieziona, w postaci produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, na polski obszar celny, posiadacz pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego może, w terminie, o którym mowa w § 149, złożyć zgłoszenie celne o objęcie tych towarów procedurą wywozu.
2. 
Przepisy § 161-163 stosuje się odpowiednio.
§  166. 
1. 
Do kwoty, którą należy odliczyć zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu celnego, nie dodaje się kwoty cła antydumpingowego oraz kwoty cła wyrównawczego, które miałoby zastosowanie do towarów wywożonych czasowo, gdyby były one przywożone na polski obszar celny z kraju, gdzie zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego.
2. 
Przy obliczaniu kwoty należności celnych przywozowych na podstawie art. 157 Kodeksu celnego nie stosuje się stawek minimalnych, jeżeli są ustanowione, ale wyłącznie stawki ad valorem.
§  167. 
1. 
Przy ustalaniu wartości towarów wywożonych czasowo zgodnie z jedną z metod, o których mowa w art. 157 § 2a Kodeksu celnego, kosztów załadunku, transportu i ubezpieczenia towarów wywożonych czasowo poniesionych do miejsca, w którym proces uszlachetniania lub ostatni taki proces został przeprowadzony, nie wlicza się do:
1)
wartości towarów wywożonych czasowo, która jest uwzględniana przy ustalaniu wartości celnej produktów kompensacyjnych zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego, lub
2)
kosztów uszlachetniania biernego, jeżeli wartość towarów wywożonych czasowo nie może zostać ustalona zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego.
2. 
Koszty załadunku, transportu i ubezpieczenia produktów kompensacyjnych od miejsca, w którym towary te zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego, do granicy państwa lub portu polskiego wlicza się do kosztów uszlachetniania biernego.
3. 
Koszty załadunku, transportu i ubezpieczenia obejmują:
1)
koszty prowizji i pośrednictwa, z wyjątkiem prowizji od zakupu;
2)
koszty pojemników niebędących integralną częścią towarów wywożonych czasowo;
3)
koszty pakowania, w tym koszt robocizny i materiałów;
4)
koszty obsługi powstałe w związku z transportem towarów.
§  168. 
Do ustalenia kwoty należności celnych przywozowych podlegającej odliczeniu od kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne należy ustalić, w oparciu o normy zużycia, ilość towarów wywiezionych czasowo, zużytych do wytworzenia produktów kompensacyjnych, w stosunku do których oblicza się należności celne przywozowe.
§  169. 
Odpady i resztki powstałe w wyniku procesu uszlachetniania biernego traktowane są jako straty.
§  170. 
Przepis art. 158 § 3 Kodeksu celnego stosuje się odpowiednio w odniesieniu do produktów zamiennych wydanych nieodpłatnie ze względu na zobowiązania gwarancyjne lub w związku z istnieniem wady fabrycznej.
§  171. 
Urzędy objęcia i urzędy zakończenia, jeżeli nie są jednocześnie urzędem kontrolnym, przesyłają niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopie zgłoszeń celnych lub decyzji w sprawie tych zgłoszeń.