Rozdział 6 - Procedura uszlachetniania biernego - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Rozdział  6

Procedura uszlachetniania biernego

Udzielanie i cofanie pozwoleń

§  147. 
1. 
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, zwany dalej "wnioskiem", sporządza się, z zastrzeżeniem § 152 i 153, według wzoru stanowiącego załącznik nr 41 do rozporządzenia.
2. 
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, z zastrzeżeniem § 152 i 153, składa wniosek do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na jej siedzibę lub miejsce zamieszkania.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć opis procesu uszlachetniania.
§  148. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego sporządza się, z zastrzeżeniem § 152 ust. 1 i § 153 ust. 1, według wzoru stanowiącego załącznik nr 42 do rozporządzenia.
§  149. 
Termin, w którym produkty kompensacyjne lub produkty zamienne powinny zostać powrotnie przywiezione lub przywiezione na polski obszar celny, określa się z uwzględnieniem czasu niezbędnego do realizacji procesu uszlachetniania lub wymiany oraz transportu towarów wywożonych czasowo i produktów zamiennych. Termin ten liczy się od dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie procedurą uszlachetniania biernego towarów będących przedmiotem czasowego wywozu.
§  150. 
1. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego powinno określać środki i metody pozwalające na ustalenie, że towary wywożone czasowo wejdą w skład produktów kompensacyjnych albo, jeżeli pozwolenie to przewiduje stosowanie systemu wymiany, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 160 Kodeksu celnego, dla stosowania systemu wymiany towarów.
2. 
Jeżeli charakter procesu uszlachetniania uniemożliwia ustalenie, że towary wywożone czasowo wejdą w skład produktów kompensacyjnych, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego powinno określać warunki stosowania procedury oraz środki i metody pozwalające na ustalenie, że towary użyte w procesach uszlachetniania spełniają warunki, o których mowa w art. 154 § 3 Kodeksu celnego.
§  151. 
Naczelnik urzędu celnego wydaje pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego w celu naprawy z zastosowaniem systemu wymiany towarów, jeżeli z dokumentów dołączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia wynika, że naprawa towarów nie polega na poprawieniu parametrów technicznych.
§  152. 
1. 
Jeżeli przedmiotem uszlachetniania biernego są towary wywożone czasowo w celu naprawy, naczelnik urzędu celnego może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów tą procedurą.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 43 do rozporządzenia.
3. 
Do skróconego wniosku nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 2 i § 4 ust. 1 pkt 2-4.
4. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego zostaje udzielone poprzez przyjęcie wniosku przez urząd celny, o ile zostaną spełnione warunki korzystania z tej procedury.
5. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz wniosku zwracany jest wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem objęcia i urzędem kontrolnym.
6. 
Jeżeli zakończenie procedury następuje w urzędzie celnym innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd zakończenia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię zgłoszenia celnego o nadaniu produktom kompensacyjnym innego przeznaczenia celnego.
§  153. 
1. 
Jeżeli do procedury dopuszczenia do obrotu po uszlachetnianiu biernym zgłaszane są produkty zamienne przywożone z zastosowaniem systemu wymiany z uprzednim przywozem, naczelnik urzędu celnego może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego wraz ze zgłoszeniem celnym o dopuszczenie do obrotu tych produktów zamiennych.
2. 
Przepisy § 152 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz wniosku zwracany jest wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem zakończenia i urzędem kontrolnym.
4. 
Jeżeli zgłoszenie towarów wywożonych do uszlachetniania biernego następuje w urzędzie innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd objęcia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię tego zgłoszenia celnego.
§  154. 
W wypadku, o którym mowa w § 152 i 153, procedura uproszczona, o której mowa w art. 79 i 80 Kodeksu celnego, nie może być stosowana.
§  155. 
Uprzedni przywóz może być dokonany, jeżeli wnioskodawca we wniosku wystąpi o jego zastosowanie.
§  156. 
Jeżeli w udzielonym pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego nie przewidziano zastosowania uprzedniego przywozu lub systemu wymiany, a posiadacz tego pozwolenia chce skorzystać z takiej możliwości, powinien złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na przewidujące zastosowanie uprzedniego przywozu lub systemu wymiany. Wniosek powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 41 do rozporządzenia.
§  157. 
1. 
Jeżeli pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego nie przewiduje stosowania średniej stawki celnej, a posiadacz pozwolenia chce skorzystać z takiej możliwości, powinien złożyć wniosek o zmianę pozwolenia w tym zakresie.
2. 
Przykładowy wzór dokonywania obliczania średniej stawki celnej stanowi załącznik nr 45 do rozporządzenia.
§  158. 
1. 
Ostatecznego obliczenia kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne dopuszczone do obrotu w okresie rozliczeniowym organ celny dokonuje w formie decyzji, w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął okres rozliczeniowy.
2. 
Wyznaczenie nowego okresu rozliczeniowego i obliczenie średniej stawki celnej, jaka będzie miała zastosowanie w tym okresie, może nastąpić po ostatecznym obliczeniu kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne dopuszczone do obrotu w poprzednim okresie rozliczeniowym.
3. 
Do czasu wyznaczenia nowego okresu rozliczeniowego i obliczenia średniej stawki celnej, jaka będzie miała zastosowanie w tym okresie, organ celny, na wniosek posiadacza pozwolenia, może zezwolić na stosowanie średniej stawki celnej w dotychczasowej wysokości.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien zostać złożony nie później niż przed upływem uprzednio wyznaczonego okresu rozliczeniowego.
§  159. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego cofa pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli został naruszony co najmniej jeden warunek wymagany do wydania tego pozwolenia lub jeżeli nastąpiło niewykonanie obowiązku wynikającego z tego pozwolenia, w szczególności jeżeli naruszenie warunków lub niewykonanie obowiązku spowodowało uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 euro.
2.  5
 Naczelnik urzędu celnego może cofnąć pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli posiadacz tego pozwolenia naruszy przepisy prawa celnego i pomimo wezwania, w terminie wyznaczonym przez naczelnika urzędu celnego, nie dostosuje prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego.

Objęcie procedurą

§  160. 
1. 
Zgłoszenie celne towarów wywożonych czasowo powinno nastąpić, z zastrzeżeniem § 152, w jednym z urzędów objęcia określonych w pozwoleniu.
2. 
Towary wywożone czasowo, określone w zgłoszeniu celnym o objęcie towarów wywożonych czasowo procedurą uszlachetniania biernego, powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu.

Dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych i produktów zamiennych oraz przywóz produktów zamiennych z zastosowaniem uprzedniego przywozu

§  161. 
Zgłoszenie celne o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych powinno nastąpić, z zastrzeżeniem § 153, w jednym z urzędów zakończenia, określonych w pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
§  162. 
Opis produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, zawarty w zgłoszeniu celnym o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, powinien być zgodny z opisem tych produktów zawartym w pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego.
§  163. 
Do zgłoszenia celnego o dopuszczenie do obrotu produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych należy dołączyć zgłoszenie celne, na podstawie którego towary zostały objęte procedurą uszlachetniania biernego.
§  164. 
Jeżeli towary objęte procedurą uszlachetniania biernego zostały wywiezione w ramach jednego pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, ale na podstawie wielu zgłoszeń celnych, produkty kompensacyjne lub produkty zamienne, które otrzymały przeznaczenie celne, uważane są za uzyskane z towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego według kolejności zgłoszeń celnych.
§  165. 
1. 
W wypadku gdy całość lub część towarów wywiezionych czasowo nie została przywieziona lub powrotnie przywieziona, w postaci produktów kompensacyjnych lub produktów zamiennych, na polski obszar celny, posiadacz pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego może, w terminie, o którym mowa w § 149, złożyć zgłoszenie celne o objęcie tych towarów procedurą wywozu.
2. 
Przepisy § 161-163 stosuje się odpowiednio.
§  166. 
1. 
Do kwoty, którą należy odliczyć zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu celnego, nie dodaje się kwoty cła antydumpingowego oraz kwoty cła wyrównawczego, które miałoby zastosowanie do towarów wywożonych czasowo, gdyby były one przywożone na polski obszar celny z kraju, gdzie zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego.
2. 
Przy obliczaniu kwoty należności celnych przywozowych na podstawie art. 157 Kodeksu celnego nie stosuje się stawek minimalnych, jeżeli są ustanowione, ale wyłącznie stawki ad valorem.
§  167. 
1. 
Przy ustalaniu wartości towarów wywożonych czasowo zgodnie z jedną z metod, o których mowa w art. 157 § 2a Kodeksu celnego, kosztów załadunku, transportu i ubezpieczenia towarów wywożonych czasowo poniesionych do miejsca, w którym proces uszlachetniania lub ostatni taki proces został przeprowadzony, nie wlicza się do:
1)
wartości towarów wywożonych czasowo, która jest uwzględniana przy ustalaniu wartości celnej produktów kompensacyjnych zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego, lub
2)
kosztów uszlachetniania biernego, jeżeli wartość towarów wywożonych czasowo nie może zostać ustalona zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego.
2. 
Koszty załadunku, transportu i ubezpieczenia produktów kompensacyjnych od miejsca, w którym towary te zostały poddane procesowi uszlachetniania biernego, do granicy państwa lub portu polskiego wlicza się do kosztów uszlachetniania biernego.
3. 
Koszty załadunku, transportu i ubezpieczenia obejmują:
1)
koszty prowizji i pośrednictwa, z wyjątkiem prowizji od zakupu;
2)
koszty pojemników niebędących integralną częścią towarów wywożonych czasowo;
3)
koszty pakowania, w tym koszt robocizny i materiałów;
4)
koszty obsługi powstałe w związku z transportem towarów.
§  168. 
Do ustalenia kwoty należności celnych przywozowych podlegającej odliczeniu od kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne należy ustalić, w oparciu o normy zużycia, ilość towarów wywiezionych czasowo, zużytych do wytworzenia produktów kompensacyjnych, w stosunku do których oblicza się należności celne przywozowe.
§  169. 
Odpady i resztki powstałe w wyniku procesu uszlachetniania biernego traktowane są jako straty.
§  170. 
Przepis art. 158 § 3 Kodeksu celnego stosuje się odpowiednio w odniesieniu do produktów zamiennych wydanych nieodpłatnie ze względu na zobowiązania gwarancyjne lub w związku z istnieniem wady fabrycznej.
§  171. 
Urzędy objęcia i urzędy zakończenia, jeżeli nie są jednocześnie urzędem kontrolnym, przesyłają niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopie zgłoszeń celnych lub decyzji w sprawie tych zgłoszeń.
5 § 159 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.