Oddział 1 - Udzielanie i cofanie pozwoleń - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Oddział  1

Udzielanie i cofanie pozwoleń

§  147. 
1. 
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, zwany dalej "wnioskiem", sporządza się, z zastrzeżeniem § 152 i 153, według wzoru stanowiącego załącznik nr 41 do rozporządzenia.
2. 
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, z zastrzeżeniem § 152 i 153, składa wniosek do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na jej siedzibę lub miejsce zamieszkania.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć opis procesu uszlachetniania.
§  148. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego sporządza się, z zastrzeżeniem § 152 ust. 1 i § 153 ust. 1, według wzoru stanowiącego załącznik nr 42 do rozporządzenia.
§  149. 
Termin, w którym produkty kompensacyjne lub produkty zamienne powinny zostać powrotnie przywiezione lub przywiezione na polski obszar celny, określa się z uwzględnieniem czasu niezbędnego do realizacji procesu uszlachetniania lub wymiany oraz transportu towarów wywożonych czasowo i produktów zamiennych. Termin ten liczy się od dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie procedurą uszlachetniania biernego towarów będących przedmiotem czasowego wywozu.
§  150. 
1. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego powinno określać środki i metody pozwalające na ustalenie, że towary wywożone czasowo wejdą w skład produktów kompensacyjnych albo, jeżeli pozwolenie to przewiduje stosowanie systemu wymiany, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 160 Kodeksu celnego, dla stosowania systemu wymiany towarów.
2. 
Jeżeli charakter procesu uszlachetniania uniemożliwia ustalenie, że towary wywożone czasowo wejdą w skład produktów kompensacyjnych, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego powinno określać warunki stosowania procedury oraz środki i metody pozwalające na ustalenie, że towary użyte w procesach uszlachetniania spełniają warunki, o których mowa w art. 154 § 3 Kodeksu celnego.
§  151. 
Naczelnik urzędu celnego wydaje pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego w celu naprawy z zastosowaniem systemu wymiany towarów, jeżeli z dokumentów dołączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia wynika, że naprawa towarów nie polega na poprawieniu parametrów technicznych.
§  152. 
1. 
Jeżeli przedmiotem uszlachetniania biernego są towary wywożone czasowo w celu naprawy, naczelnik urzędu celnego może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów tą procedurą.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 43 do rozporządzenia.
3. 
Do skróconego wniosku nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 2 i § 4 ust. 1 pkt 2-4.
4. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego zostaje udzielone poprzez przyjęcie wniosku przez urząd celny, o ile zostaną spełnione warunki korzystania z tej procedury.
5. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz wniosku zwracany jest wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem objęcia i urzędem kontrolnym.
6. 
Jeżeli zakończenie procedury następuje w urzędzie celnym innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd zakończenia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię zgłoszenia celnego o nadaniu produktom kompensacyjnym innego przeznaczenia celnego.
§  153. 
1. 
Jeżeli do procedury dopuszczenia do obrotu po uszlachetnianiu biernym zgłaszane są produkty zamienne przywożone z zastosowaniem systemu wymiany z uprzednim przywozem, naczelnik urzędu celnego może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego wraz ze zgłoszeniem celnym o dopuszczenie do obrotu tych produktów zamiennych.
2. 
Przepisy § 152 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz wniosku zwracany jest wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem zakończenia i urzędem kontrolnym.
4. 
Jeżeli zgłoszenie towarów wywożonych do uszlachetniania biernego następuje w urzędzie innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd objęcia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię tego zgłoszenia celnego.
§  154. 
W wypadku, o którym mowa w § 152 i 153, procedura uproszczona, o której mowa w art. 79 i 80 Kodeksu celnego, nie może być stosowana.
§  155. 
Uprzedni przywóz może być dokonany, jeżeli wnioskodawca we wniosku wystąpi o jego zastosowanie.
§  156. 
Jeżeli w udzielonym pozwoleniu na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego nie przewidziano zastosowania uprzedniego przywozu lub systemu wymiany, a posiadacz tego pozwolenia chce skorzystać z takiej możliwości, powinien złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na przewidujące zastosowanie uprzedniego przywozu lub systemu wymiany. Wniosek powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 41 do rozporządzenia.
§  157. 
1. 
Jeżeli pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego nie przewiduje stosowania średniej stawki celnej, a posiadacz pozwolenia chce skorzystać z takiej możliwości, powinien złożyć wniosek o zmianę pozwolenia w tym zakresie.
2. 
Przykładowy wzór dokonywania obliczania średniej stawki celnej stanowi załącznik nr 45 do rozporządzenia.
§  158. 
1. 
Ostatecznego obliczenia kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne dopuszczone do obrotu w okresie rozliczeniowym organ celny dokonuje w formie decyzji, w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął okres rozliczeniowy.
2. 
Wyznaczenie nowego okresu rozliczeniowego i obliczenie średniej stawki celnej, jaka będzie miała zastosowanie w tym okresie, może nastąpić po ostatecznym obliczeniu kwoty należności celnych przywozowych za produkty kompensacyjne dopuszczone do obrotu w poprzednim okresie rozliczeniowym.
3. 
Do czasu wyznaczenia nowego okresu rozliczeniowego i obliczenia średniej stawki celnej, jaka będzie miała zastosowanie w tym okresie, organ celny, na wniosek posiadacza pozwolenia, może zezwolić na stosowanie średniej stawki celnej w dotychczasowej wysokości.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, powinien zostać złożony nie później niż przed upływem uprzednio wyznaczonego okresu rozliczeniowego.
§  159. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego cofa pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli został naruszony co najmniej jeden warunek wymagany do wydania tego pozwolenia lub jeżeli nastąpiło niewykonanie obowiązku wynikającego z tego pozwolenia, w szczególności jeżeli naruszenie warunków lub niewykonanie obowiązku spowodowało uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 euro.
2.  5
 Naczelnik urzędu celnego może cofnąć pozwolenie na korzystanie z procedury uszlachetniania biernego, jeżeli posiadacz tego pozwolenia naruszy przepisy prawa celnego i pomimo wezwania, w terminie wyznaczonym przez naczelnika urzędu celnego, nie dostosuje prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego.
5 § 159 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.