Oddział 3 - Szczegółowy tryb stosowania procedury odprawy czasowej - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Oddział  3

Szczegółowy tryb stosowania procedury odprawy czasowej

§  134. 
1. 
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej, z zastrzeżeniem § 139-140, składa wniosek do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce, w którym towar będzie wykorzystywany.
2. 
Jeżeli towar będzie wykorzystywany na obszarze właściwości dwóch lub więcej naczelników urzędów celnych, wniosek składa się do naczelnika urzędu celnego, na którego obszarze właściwości towar zostanie wykorzystany po raz pierwszy.
§  135. 
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej, z zastrzeżeniem § 138-140, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 35 do rozporządzenia.
§  136. 
Do wniosku, o którym mowa w § 134 ust. 1, § 138 ust. 1 i § 140 ust. 1, należy dołączyć dokument potwierdzający cel przywozu towaru.
§  137. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej sporządza się, z zastrzeżeniem § 138-140, według wzoru stanowiącego załącznik nr 36 do rozporządzenia.
§  138. 
1. 
W wypadku gdy przedmiotem odprawy czasowej są towary, o których mowa w § 112, z zastrzeżeniem § 139, naczelnik urzędu celnego może zezwolić na złożenie skróconego wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów tą procedurą.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 37 do rozporządzenia.
3. 
Do skróconego wniosku nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 2 i § 4 ust. 1 pkt 2-4.
4. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej zostaje udzielone poprzez przyjęcie wniosku przez urząd celny, o ile zostaną spełnione warunki korzystania z tej procedury.
5. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz pozwolenia jest zwracany wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem objęcia i urzędem kontrolnym.
6. 
Jeżeli zakończenie procedury następuje w urzędzie celnym innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd zakończenia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię zgłoszenia celnego o nadaniu towarom innego przeznaczenia celnego.
§  139. 
1. 
W wypadkach gdy zgłoszenie celne o objęcie towaru procedurą odprawy czasowej może być dokonane w formie zgłoszenia ustnego lub w formie innej czynności niż forma ustna lub pisemna, z zastrzeżeniem ust. 2, to zgłoszenie takie jest jednocześnie wnioskiem o udzielenie pozwolenia na korzystanie z tej procedury, a udzielenie pozwolenia następuje w formie ustnej.
2. 
Niezależnie od formy dokonania zgłoszenia celnego, w wypadkach określonych w § 120, 123, 124, 126, 127, 128 oraz 130, przedstawienie spisu towarów przywożonych czasowo jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej, a przyjęcie spisu przez urząd celny jest równoznaczne z udzieleniem pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej.
3. 
W wypadkach, o których mowa w ust. 2, wnioskodawca składa w urzędzie celnym dwa egzemplarze spisu towarów przywożonych czasowo, którego wzór stanowi załącznik nr 38 do rozporządzenia.
4. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach spisu towarów przywożonych czasowo wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia spisu, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz spisu jest zwracany wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem objęcia i urzędem kontrolnym.
5. 
Dokonując powrotnego wywozu towarów, na które udzielono pozwolenia zgodnie z ust. 2, zgłaszający powinien przedstawić w urzędzie celnym egzemplarz zwrócony uprzednio wnioskodawcy oraz jego kserokopię. Funkcjonariusz celny na obydwu przyjętych dokumentach wpisuje numer pozycji ewidencji, datę dokonania wpisu oraz składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeżeli powrotny wywóz następuje partiami, funkcjonariusz celny wpisuje także numer pozycji spisu towarów. Spis towarów zostaje zwrócony zgłaszającemu. Jeżeli powrotny wywóz następuje przez urząd celny inny niż ten, który udzielił pozwolenia, kserokopia spisu zostaje przesłana niezwłocznie do urzędu celnego, który udzielił pozwolenia.
§  140. 
1. 
Przedstawienie karnetu ATA lub karnetu CPD jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej, a przyjęcie karnetu jest równoznaczne z udzieleniem pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej.
2. 
Towary, które mogą zostać objęte procedurą odprawy czasowej z zastosowaniem karnetu ATA wykorzystywanego na podstawie Konwencji celnej w sprawie karnetu ATA dla odprawy warunkowej towarów (Konwencja ATA), sporządzonej w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r., określa załącznik nr 40 do rozporządzenia.
§  141. 
1. 
Pisemne zgłoszenie celne towarów do procedury odprawy czasowej powinno nastąpić, z zastrzeżeniem § 138-140, w jednym z urzędów objęcia określonych w pozwoleniu.
2. 
Towary przywożone, określone w zgłoszeniu celnym, o którym mowa w ust. 1, powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  142. 
W wypadkach, o których mowa w § 138-140, procedura uproszczona, o której mowa w art. 79 i 80 Kodeksu celnego, nie może być stosowana.
§  143. 
1. 
Zakończenie procedury odprawy czasowej powinno nastąpić, z zastrzeżeniem § 139 i 140, w jednym z urzędów zakończenia określonych w pozwoleniu.
2. 
Towary określone w zgłoszeniu celnym o nadanie tym towarom nowego przeznaczenia celnego powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  144. 
Jeżeli procedura odprawy czasowej towarów przeznaczonych do wystawiania lub zademonstrowania na imprezie, towarów używanych przeznaczonych na aukcje oraz towarów przywożonych do sprawdzenia w celu ich ewentualnego zakupu przez odbiorcę kończy się procedurą dopuszczenia do obrotu, kwota długu celnego określana jest na podstawie elementów kalkulacyjnych właściwych dla tych towarów w chwili przyjęcia zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu.
§  145. 
Naprawa i konserwacja, włączając przeglądy i regulacje, a także zastosowanie środków ochronnych lub zabezpieczenie zgodności z wymogami technicznymi towarów objętych procedurą odprawy czasowej, celem ich właściwego wykorzystania, nie stanowią naruszenia warunków tej procedury.
§  146. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego cofa pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej, jeżeli został naruszony co najmniej jeden warunek wymagany do wydania tego pozwolenia lub jeżeli nastąpiło niewykonanie obowiązku wynikającego z tego pozwolenia, w szczególności jeżeli naruszenie warunków lub niewykonanie obowiązku spowodowało uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 euro.
2.  4
 Naczelnik urzędu celnego może cofnąć pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej, jeżeli posiadacz tego pozwolenia naruszy przepisy prawa celnego i pomimo wezwania, w terminie wyznaczonym przez naczelnika urzędu celnego, nie dostosuje prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego.
4 § 146 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.