Rozdział 2 - Współpraca Policji ze Strażą Parku oraz sprawowanie nadzoru przez Policję nad tą Strażą - Funkcjonowanie Straży Parku w parkach narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.30.138

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2004 r.

Rozdział  2.

Współpraca Policji ze Strażą Parku oraz sprawowanie nadzoru przez Policję nad tą Strażą

§  4.
1.
Straż Parku współpracuje z Policją przy ochronie mienia, zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody.
2.
Współpraca Straży Parku z Policją obejmuje:
1)
zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko ochronie przyrody w parkach narodowych, a w szczególności:
a)
kradzieży drewna,
b)
kłusownictwa,
c)
naruszenia ochrony rzadkich gatunków fauny i flory,
2)
ochronę mienia parków narodowych,
3)
podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie ochrony przyrody parków narodowych,
4)
współdziałanie w zakresie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania broni i amunicji,
5)
podejmowanie innych uzgodnionych działań.
3.
Współpraca, o której mowa w ust. 1, odbywa się między:
1)
Dyrektorem Krajowego Zarządu Parków Narodowych i Komendantem Głównym Policji,
2)
dyrektorem parku a właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Policji.
4.
Współpraca Straży Parku z Policją w zakresie określonym w ust. 1 odbywa się przez:
1)
wzajemną wymianę informacji,
2)
organizowanie wspólnych akcji w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
3)
udzielanie, w miarę możliwości, przez Policję pomocy Straży Parku w zdarzeniach, w których siły Straży Parku są niewystarczające, szczególnie w odniesieniu do zorganizowanych grup przestępczych lub w razie trudności w ujęciu sprawcy przestępstwa,
4)
odpłatną pomoc jednostek Policji w przeprowadzaniu szkoleń funkcjonariuszy Straży Parku oraz w wyposażeniu Straży Parku w broń i amunicję do tej broni,
5)
udzielanie przez Straż Parku, na wniosek organu Policji skierowany do dyrektora parku, pomocy w akcjach prowadzonych przez Policję na terenie parku narodowego.
§  5.
1.
Dyrektor parku narodowego i komendant wojewódzki Policji uzgadniają wieloletnie i roczne plany współpracy Straży Parku z Policją na obszarze swojego działania, a w szczególności w zakresie zwalczania kradzieży drewna, kłusownictwa i nielegalnego pozyskiwania runa leśnego.
2.
Dyrektor parku wraz z komendantem wojewódzkim Policji raz do roku dokonują oceny stanu zagrożeń oraz efektów współpracy.
§  6.
Dyrektor parku może zatrudnić funkcjonariusza Straży Parku po uzyskaniu pozytywnej opinii komendanta wojewódzkiego Policji co do możliwości spełniania przez kandydata na to stanowisko kryteriów określonych w przepisach o broni i amunicji.
§  7.
1.
Komendant Główny Policji oraz właściwy miejscowo komendant wojewódzki Policji, w ramach nadzoru, może dokonywać kontroli czynności funkcjonariuszy Straży Parku pod względem ich zgodności z przepisami prawa oraz oceniać umiejętności zawodowe tych funkcjonariuszy.
2.
Właściwy miejscowo komendant wojewódzki Policji może żądać od dyrektora parku okresowych sprawozdań z czynności funkcjonariuszy Straży Parku.