§ 3. - Funkcjonowanie podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2820

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 grudnia 2023 r.
§  3. 
1. 
Działania diagnostyczne, o których mowa w § 2 pkt 1, polegają na rozpoznaniu:
1)
zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wynikających ze spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych, zaburzeń nawyków i popędów oraz zaburzeń występujących u osób bliskich;
2)
niezbędnych do skonstruowania planu terapii aktualnych problemów pacjenta, a także przyczyn i mechanizmów będących ich podłożem.
2. 
Programy korekcyjno-terapeutyczne, o których mowa w § 2 pkt 2, obejmują indywidualne lub grupowe oddziaływania psychologiczne zmierzające do ograniczenia spożywania alkoholu lub używania innych substancji psychoaktywnych u osób nieuzależnionych lub do ograniczenia szkód wynikających z zachowań impulsywnych u osób z zaburzeniami nawyków i popędów.
3. 
Programy psychoterapii uzależnień, o których mowa w § 2 pkt 3, obejmują indywidualne, grupowe lub rodzinne oddziaływania psychologiczne i psychoterapeutyczne ukierunkowane na poprawę stanu psychofizycznego i funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu przez redukcję objawów i mechanizmów uzależnień oraz uczenie umiejętności potrzebnych do podtrzymania pozytywnej zmiany.
4. 
Programy psychoterapii osób bliskich, o których mowa w § 2 pkt 4, obejmują oddziaływania psychologiczne ukierunkowane na usunięcie lub złagodzenie zaburzeń powstałych w wyniku przewlekłego stresu u osób bliskich, spowodowanego pozostawaniem w związku emocjonalnym z osobą, o której mowa w § 5 pkt 4 lit. a-c.
5. 
Świadczenia zapobiegawczo-lecznicze, o których mowa w § 2 pkt 5, obejmują:
1)
leczenie stanów występujących w przebiegu uzależnienia od alkoholu, w szczególności leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych;
2)
leczenie szkód zdrowotnych spowodowanych spożywaniem alkoholu u osób przystępujących do psychoterapii uzależnienia od alkoholu;
3)
farmakoterapię ułatwiającą osiąganie celów terapii uzależnienia od alkoholu;
4)
psychofarmakoterapię współwystępujących zaburzeń psychicznych.
6. 
Świadczenia rehabilitacyjne, o których mowa w § 2 pkt 6, obejmują oddziaływania psychospołeczne i pomocnicze medyczne, ukierunkowane na przywrócenie zdolności funkcjonowania społecznego osób uzależnionych od alkoholu i osób bliskich.
7. 
Działania konsultacyjno-edukacyjne dla osób bliskich, o których mowa w § 2 pkt 7, obejmują grupowe, indywidualne lub rodzinne poradnictwo ukierunkowane na zwiększenie rozumienia uzależnienia, problemów rodziny osób uzależnionych od alkoholu oraz poznanie sposobów leczenia.