Rozdział 8 - Fundusze inwestycyjne mieszane - Fundusze inwestycyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.49.448 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  8

Fundusze inwestycyjne mieszane

Fundusz inwestycyjny mieszany emituje certyfikaty inwestycyjne i dokonuje ich wykupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą wykupienia przez fundusz certyfikaty inwestycyjne są umarzane z mocy prawa.

1. 
Certyfikaty inwestycyjne są wykupywane przez fundusz z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
2. 
Statut funduszu inwestycyjnego mieszanego określi terminy i sposób dokonywania ogłoszeń o wykupie certyfikatów inwestycyjnych.

Do certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusz inwestycyjny mieszany stosuje się przepis art. 89.

Fundusz inwestycyjny mieszany nie może nabywać certyfikatów inwestycyjnych, które wyemitował. Wyjątek stanowi wykupienie certyfikatów inwestycyjnych na żądanie uczestnika.

1. 
Do emisji certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego mieszanego stosuje się odpowiednio przepisy art. 90 ust. 2, art. 91-91b oraz art. 93a-97.
2. 
Do dopuszczenia certyfikatów inwestycyjnych do publicznego obrotu i do obrotu tymi certyfikatami stosuje się przepisy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Fundusz inwestycyjny mieszany dokonuje wyceny swoich aktywów i ustala wartość aktywów netto przypadającą na certyfikat inwestycyjny:

1)
z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące,
2)
na siedem dni przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów na certyfikaty kolejnej emisji,
3)
na siedem dni przed dniem wykupywania certyfikatów,
4)
w dniu wydania certyfikatów,
5)
w dniu wykupywania certyfikatów.
1. 
Cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych drugiej i następnych emisji nie może być niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny według wyceny aktywów dokonanej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów na certyfikaty kolejnej emisji, chyba że statut funduszu określi maksymalną wysokość różnicy pomiędzy wartością aktywów netto funduszu przypadającą na certyfikat inwestycyjny według tej wyceny a ceną emisyjną certyfikatu kolejnej emisji. Cena emisyjna certyfikatu może być powiększona o opłatę, o której mowa w art. 26 ust. 6.
2. 
Cena wykupu certyfikatów inwestycyjnych jest równa wartości aktywów netto funduszu, przypadającej na certyfikat inwestycyjny, według wyceny aktywów z dnia wykupienia. Cena ta może być pomniejszona o opłatę, o której mowa w art. 26 ust. 6.

(skreślony).

(skreślony).

1. 
Od uczestników, którzy zażądali wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, fundusz jest obowiązany wykupić te certyfikaty po cenie ustalonej zgodnie z art. 109 ust. 2.
2. 
Wykupienie certyfikatu inwestycyjnego następuje w chwili wykreślenia certyfikatu z rachunku papierów wartościowych uczestnika.
3. 
Fundusz niezwłocznie dokonuje wypłaty kwoty, o której mowa w ust. 1, w sposób określony w statucie funduszu.
1. 
Fundusz inwestycyjny mieszany może, z zastrzeżeniem art. 120, lokować aktywa w:
1)
papiery wartościowe,
2)
wierzytelności pieniężne o terminie wymagalności nie dłuższym niż rok,
3)
udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością,
4)
waluty

- pod warunkiem że są one zbywalne i ich wartość może być ustalona nie rzadziej niż w każdym dniu wyceny aktywów funduszu.

2. 
Lokowanie w papiery wartościowe lub wierzytelności w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska lub państwo należące do OECD wymaga uzyskania zgody Komisji na dokonywanie takich lokat.
1. 
Fundusz inwestycyjny mieszany może dokonywać lokat, o których mowa w art. 113 ust. 1, pod warunkiem że nie więcej niż 5%, z zastrzeżeniem ust. 1a, wartości jego aktywów będą stanowiły:
1)
papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot, wierzytelności wobec tego podmiotu lub udziały w tym podmiocie,
2)
waluta obca jednego państwa,
3)
EURO.
1a. 
Listy zastawne wyemitowane przez jeden bank hipoteczny nie mogą stanowić więcej niż 25 % wartości aktywów funduszu.
2. 
Jeżeli statut funduszu tak stanowi, fundusz inwestycyjny mieszany może lokować do 10% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe i prawa, o których mowa w ust. 1 pkt 1, albo w walutę obcą jednego państwa lub EURO. Łączna wartość takich lokat nie może przekroczyć 40% wartości aktywów funduszu.
1. 
Do lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski nie stosuje się ograniczeń, o których mowa w art. 114.
2. 
Ograniczeń, o których mowa w art. 114, nie stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 4, również do lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez:
1)
jednostki samorządu terytorialnego,
2)
państwa należące do OECD oraz międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw należących do OECD, jeżeli Komisja na to wyrazi zgodę.
3. 
Jeżeli lokaty, o których mowa w ust. 1 lub 2, nie spełniają warunków określonych w art. 114, powinny być dokonywane w papiery wartościowe co najmniej sześciu różnych emisji, z tym że wartość lokaty w papiery żadnej z tych emisji nie może przewyższać 30% wartości aktywów funduszu.
4. 
Lokaty, o których mowa w ust. 2, dokonywane w papiery wartościowe jednego emitenta lub gwarantowane przez jeden podmiot nie mogą przewyższać 35% wartości aktywów funduszu, chyba że statut funduszu na to zezwala i wskazuje tego emitenta lub gwaranta.
1. 
Fundusz inwestycyjny mieszany może nabywać jednostki uczestnictwa w innych funduszach inwestycyjnych lub tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania, mające siedzibę za granicą.
2. 
Fundusz inwestycyjny mieszany może nabywać jednostki uczestnictwa innych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez to samo towarzystwo, gdy możliwość nabywania jednostek uczestnictwa w takich funduszach została wyraźnie określona w statucie funduszu; możliwość ta nie dotyczy nabywania jednostek uczestnictwa w trybie art. 20 ust. 1.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, towarzystwo nie może pobierać wynagrodzenia ani obciążać funduszu kosztami związanymi z lokowaniem aktywów funduszu w jednostki uczestnictwa tych funduszy.
1. 
Czynności prawne dokonane z naruszeniem ograniczeń określonych w art. 114 i w art. 115 ust. 3 lub ust. 4 są ważne.
2. 
Jeżeli fundusz inwestycyjny mieszany przekroczy ograniczenia określone w przepisach wymienionych w ust. 1, jest obowiązany do dostosowania w ciągu sześciu miesięcy stanu swoich aktywów do wymagań określonych w ustawie, uwzględniając należycie interes uczestników funduszu.

Do funduszu inwestycyjnego mieszanego przepisy art. 77 stosuje się odpowiednio.

Fundusz inwestycyjny mieszany może zaciągać, wyłącznie w bankach, pożyczki i kredyty o łącznej wysokości nieprzekraczającej 30% wartości aktywów netto funduszu w chwili ich zaciągania.

Jeżeli statut funduszu inwestycyjnego mieszanego tak stanowi, fundusz może dokonywać lokat w papiery wartościowe wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4, inne prawa pochodne od praw majątkowych będących przedmiotem lokat oraz transakcje terminowe, przy uwzględnieniu celu inwestycyjnego funduszu.

1. 
W funduszu inwestycyjnym mieszanym działa rada inwestorów jako organ kontrolny.
2. 
Do rady, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 101 ust. 2-5 i art. 101a.

 (skreślony).

9 Art. 121 skreślony przez art. 6 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1192) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.