Rozdział 5 - Fundusze inwestycyjne otwarte - Fundusze inwestycyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.49.448 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  5

Fundusze inwestycyjne otwarte

Fundusz inwestycyjny otwarty zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą odkupienia jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

1. 
Jednostki uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego otwartego reprezentują jednakowe prawa majątkowe.
2. 
Jednostka uczestnictwa nie może być zbyta przez uczestnika na rzecz osób trzecich.
3. 
Jednostka uczestnictwa podlega dziedziczeniu.
4. 
Jednostki uczestnictwa mogą być przedmiotem zastawu. Zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu następuje wyłącznie w wyniku odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusz na żądanie zgłoszone w postępowaniu egzekucyjnym.
5. 
Ustanowienie zastawu na jednostkach uczestnictwa staje się skuteczne z chwilą dokonania, na wniosek zastawcy, odpowiedniego zapisu w rejestrze uczestników funduszu, po przedstawieniu towarzystwu umowy zastawu.
6. 
Przed datą wymagalności wierzytelności zabezpieczonej zastawem zastawca nie może bez zgody zastawnika zgłosić funduszowi żądania odkupienia jednostek uczestnictwa obciążonych zastawem.
7. 
Jeżeli wierzytelność zabezpieczona zastawem stała się wymagalna, zastawca może zgłosić funduszowi żądanie odkupienia jednostek uczestnictwa obciążonych zastawem, jednakże wypłata na rzecz zastawcy środków pieniężnych z tytułu odkupienia przez fundusz tych jednostek może nastąpić po przedstawieniu pokwitowania wierzyciela, stwierdzającego wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej zastawem.
8. 
Przepisy ust. 4-7 stosuje się odpowiednio do zastawu skarbowego i zastawu rejestrowego, którego przedmiotem są jednostki uczestnictwa, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami ustaw regulujących ustanowienie i wygaśnięcie zastawu skarbowego i zastawu rejestrowego.
9. 
W zakresie nieuregulowanym w ust. 4-8 do zastawu na jednostkach uczestnictwa stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz na 7 dni.
2. 
Statut funduszu inwestycyjnego może określać wartość aktywów netto, po której przekroczeniu fundusz może zawiesić zbywanie jednostek uczestnictwa. W takim przypadku statut funduszu określi warunki wznowienia zbywania jednostek uczestnictwa.

Z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż w każdym dniu zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa, fundusz inwestycyjny otwarty dokonuje:

1)
wyceny aktywów funduszu,
2)
ustalenia wartości aktywów netto funduszu,
3)
ustalenia ceny zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa,
4)
ustalenia wartości aktywów netto funduszu na jednostkę uczestnictwa.

Jednostki uczestnictwa są zbywane i odkupywane po cenie wynikającej z podzielenia wartości aktywów netto funduszu przez liczbę jednostek ustaloną na podstawie rejestru uczestników funduszu w dniu wyceny, odpowiednio powiększonej lub pomniejszonej o opłaty, o których mowa w art. 26 ust. 4.

1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty prowadzi rejestr uczestników funduszu.
2. 
Rejestr uczestników funduszu zawiera w szczególności:
1)
dane identyfikujące uczestnika funduszu,
2)
liczbę jednostek uczestnictwa należących do uczestnika,
3)
datę nabycia, liczbę i cenę nabycia jednostki uczestnictwa,
4)
datę odkupienia, liczbę odkupionych jednostek oraz kwotę wypłaconą uczestnikowi za odkupione jednostki,
5)
datę oraz kwotę dochodów funduszu wypłaconych uczestnikowi,
6)
informacje o pełnomocnictwach udzielonych lub odwołanych przez uczestnika funduszu,
7)
wzmiankę o zastawie ustanowionym na jednostkach uczestnictwa.
1. 
Osobom, które dokonały wpłaty na jednostki uczestnictwa, fundusz jest obowiązany zbyć liczbę jednostek ustaloną zgodnie z art. 64.
2. 
Zbycie jednostek uczestnictwa następuje w chwili wpisania do rejestru uczestników funduszu liczby jednostek uczestnictwa nabytych przez uczestnika za dokonaną wpłatę.
3. 
Statut funduszu inwestycyjnego może określać minimalną kwotę, za jaką jednorazowo można nabyć jednostki uczestnictwa.
1. 
Od uczestników, którzy zażądali odkupienia jednostek uczestnictwa, fundusz jest obowiązany odkupić te jednostki po cenie ustalonej zgodnie z art. 64.
2. 
Odkupienie jednostek uczestnictwa następuje w chwili wpisania do rejestru uczestników funduszu liczby odkupionych jednostek uczestnictwa i kwoty należnej uczestnikowi z tytułu odkupienia tych jednostek.
3. 
Fundusz niezwłocznie dokonuje wypłaty kwoty, o której mowa w ust. 2, w sposób określony w statucie funduszu.
4. 
Jeżeli w okresie dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10% wartości aktywów funduszu, fundusz może zawiesić odkupywanie jednostek uczestnictwa na dwa tygodnie.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, za zgodą i na warunkach określonych przez Komisję:
1)
odkupywanie jednostek uczestnictwa może zostać zawieszone na okres nieprzekraczający dwóch miesięcy,
2)
w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy, przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji lub przy dokonywaniu wypłat z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa, fundusz może odkupywać jednostki uczestnictwa w ratach.
6.  6
 W przypadku zawieszenia zbywania lub odkupywania jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są zbywane lub odkupywane również na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej, fundusz ten jest obowiązany poinformować o tym fakcie Komisję.
1. 
Statut określi terminy, w jakich najpóźniej nastąpi:
1)
zbycie przez fundusz jednostek uczestnictwa po dokonaniu wpłaty na te jednostki,
2)
odkupienie przez fundusz jednostek uczestnictwa po zgłoszeniu żądania ich odkupienia.
2. 
Terminy, o których mowa w ust. 1, nie mogą być dłuższe niż siedem dni.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty sporządza i niezwłocznie doręcza uczestnikowi funduszu pisemne potwierdzenia zbycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa, chyba że uczestnik wyraził pisemną zgodę na doręczanie tych potwierdzeń w innych terminach.
2. 
Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
dane identyfikujące uczestnika funduszu,
2)
nazwę funduszu,
3)
datę zbycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa,
4)
liczbę zbytych lub odkupionych jednostek uczestnictwa i ich wartość,
5)
liczbę jednostek uczestnictwa posiadanych przez uczestnika po zbyciu lub odkupieniu jednostek uczestnictwa.
1. 
Wartość aktywów netto funduszu inwestycyjnego otwartego nie może być niższa niż 2.000.000 zł.
2. 
O każdym przypadku zmniejszenia wartości aktywów netto funduszu inwestycyjnego otwartego poniżej poziomu 2.500.000 zł fundusz ogłasza niezwłocznie w sposób określony w statucie.
3. 
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, fundusz określa:
1)
przyczyny zmniejszenia wartości aktywów netto funduszu inwestycyjnego poniżej poziomu, o którym mowa w ust. 2,
2)
rodzaj działań, jakie fundusz podejmie w celu zwiększenia wartości aktywów netto funduszu.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 73 i art. 80, może lokować aktywa funduszu wyłącznie w:
1)
papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski oraz papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na zagranicznym rynku regulowanym,
2)
papiery wartościowe dopuszczone do obrotu publicznego nabywane w obrocie pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej, jeżeli warunki emisji lub pierwszej oferty publicznej zakładają złożenie wniosku o dopuszczenie do obrotu, o którym mowa w pkt 1, oraz gdy dopuszczenie do tego obrotu jest zapewnione w okresie nie dłuższym niż rok od dopuszczenia do publicznego obrotu, pod warunkiem że statut funduszu zezwala na dokonywanie takich lokat,
3)
papiery wartościowe, inne niż określone w pkt 1 i pkt 2, lub wierzytelności pieniężne o terminie wymagalności nie dłuższym niż rok, pod warunkiem że są one zbywalne i ich wartość rynkowa może być ustalona w każdym czasie, nie rzadziej jednak niż w dniu wyceny, z tym że łączna wartość tych lokat nie może przewyższyć 10% wartości aktywów funduszu.
2. 
Lokowanie w papiery wartościowe będące przedmiotem obrotu, o którym mowa w art. 7 ust. 2, oraz w papiery wartościowe, których dopuszczenie do takiego obrotu jest zapewnione, w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska lub państwo należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wymaga uzyskania zgody Komisji na dokonywanie lokat na określonej giełdzie lub rynku.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty nie może lokować więcej niż 5% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot i w wierzytelności wobec tego podmiotu.
2. 
Fundusz inwestycyjny otwarty może lokować do 10% wartości swoich aktywów w papiery wartościowe wyemitowane przez jeden podmiot i w wierzytelności wobec tego podmiotu, jeżeli łączna wartość takich lokat nie przekroczy 40% wartości aktywów funduszu oraz gdy statut funduszu to przewiduje.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty nie może lokować więcej niż 25 % wartości aktywów funduszu w listy zastawne wyemitowane przez jeden bank hipoteczny.
2. 
Suma lokat w listy zastawne nie może przekraczać 80 % wartości aktywów funduszu.
1. 
Do lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski nie stosuje się ograniczeń, o których mowa w art. 71.
2. 
Ograniczeń, o których mowa w art. 71, nie stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 4, również do lokat w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez:
1)
jednostki samorządu terytorialnego,
2)
państwa należące do OECD oraz międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno z państw należących do OECD.
3. 
Jeżeli lokaty, o których mowa w ust. 1 lub 2, nie spełniają warunków określonych w art. 71, powinny być dokonywane w papiery wartościowe co najmniej sześciu różnych emisji, z tym że wartość lokaty w papiery żadnej z tych emisji nie może przewyższać 30% wartości aktywów funduszu.
4. 
Lokaty, o których mowa w ust. 2, dokonywane w papiery wartościowe jednego emitenta lub gwarantowane przez jeden podmiot nie mogą przewyższać 35% wartości aktywów funduszu, chyba że statut funduszu inwestycyjnego otwartego na to zezwala i wskazuje tego emitenta lub gwaranta.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty, z zastrzeżeniem ust. 4, może nabywać jednostki uczestnictwa w innych funduszach inwestycyjnych otwartych mających siedzibę na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Fundusz inwestycyjny otwarty może lokować swoje aktywa w tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą, jeżeli instytucje te oferują publicznie tytuły uczestnictwa i umarzają je na żądanie uczestnika oraz jeżeli stosują ograniczenia inwestycyjne co najmniej takie, jak określone w rozdziale 5.
3. 
Łączna wartość lokat, o których mowa w ust. 1 i 2, nie może przewyższać 5% wartości aktywów funduszu.
4. 
Fundusz inwestycyjny otwarty może nabywać jednostki uczestnictwa innych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez to samo towarzystwo wyłącznie w przypadku, gdy fundusze te specjalizują się w inwestycjach na określonym obszarze geograficznym lub w określonej branży albo sektorze gospodarczym i możliwość nabywania jednostek uczestnictwa w takich funduszach jest wskazana w statucie funduszu.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, towarzystwo nie może pobierać wynagrodzenia ani obciążać funduszu kosztami związanymi z lokowaniem aktywów funduszu w jednostki uczestnictwa.

Fundusz inwestycyjny może zawierać umowy, których przedmiotem są papiery wartościowe i prawa majątkowe, z innym funduszem zarządzanym przez to samo towarzystwo. Fundusz jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić Komisję o istotnych warunkach zawartej umowy.

1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty nie może nabyć papierów wartościowych dających więcej niż 10% głosów w którymkolwiek organie emitenta tych papierów.
2. 
W przypadku gdy papiery wartościowe nabyte przez fundusze inwestycyjne otwarte zarządzane przez to samo towarzystwo dawałyby więcej niż 10% głosów w organach emitenta, fundusze te mogą wykonywać prawo głosu z papierów wartościowych dających łącznie 10% głosów.
1. 
Czynności prawne dokonane z naruszeniem ograniczeń określonych w art. 70 ust. 1 pkt 3, art. 71 ust. 1 lub ust. 2, art. 72 ust. 3 lub ust. 4, art. 73 ust. 3 oraz art. 75 ust. 1 są ważne.
2. 
Jeżeli fundusz inwestycyjny otwarty przekroczy ograniczenia określone w przepisach wymienionych w ust. 1, jest obowiązany do dostosowania, w ciągu sześciu miesięcy, stanu swoich aktywów do wymagań określonych w ustawie, uwzględniając należycie interes uczestników funduszu.
1. 
Fundusz inwestycyjny otwarty nie może:
1)
zobowiązywać się do przeniesienia praw, które w chwili zawarcia umowy jeszcze nie zostały przez fundusz nabyte, chyba że ma roszczenie o nabycie takich praw, z zastrzeżeniem art. 76,
2)
udzielać pożyczek, gwarancji i poręczeń, z zastrzeżeniem art. 70,
3)
nabywać papierów wartościowych lub zbywalnych praw majątkowych, reprezentujących prawa do metali szlachetnych.
2. 
Fundusz inwestycyjny otwarty, z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4, nie może:
1)
lokować aktywów funduszu w papiery wartościowe i wierzytelności towarzystwa zarządzającego tym funduszem, jego akcjonariuszy oraz podmiotów pozostających z nimi w stosunku zależności lub dominacji, w rozumieniu przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi,
2)
zawierać umów, których przedmiotem są papiery wartościowe i wierzytelności pieniężne o terminie wymagalności nie dłuższym niż rok, z:
a)
członkami organów towarzystwa,
b)
osobami zatrudnionymi w towarzystwie,
c)
osobami wyznaczonymi przez depozytariusza do wykonywania obowiązków określonych w umowie o prowadzenie rejestru aktywów funduszu,
d)
osobami pozostającymi z osobami wymienionymi w lit. a)-c) w związku małżeńskim,
e)
osobami, z którymi osoby wymienione w lit. a)-c) łączy stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia włącznie,
3)
zawierać umów, których przedmiotem są papiery wartościowe i prawa majątkowe, z akcjonariuszami:
a)
towarzystwa,
b)
depozytariusza,
c)
podmiotów pozostających z towarzystwem lub depozytariuszem w stosunku zależności lub dominacji w rozumieniu przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
3. 
Ograniczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i pkt 3, nie stosuje się do papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
4. 
Komisja może udzielić zgody na dokonywanie czynności prawnych, o których mowa w ust. 2, pod warunkiem że nie będzie to naruszać interesów uczestników funduszu.

Fundusz inwestycyjny otwarty może zaciągać, wyłącznie w bankach, pożyczki i kredyty, o terminie spłaty do roku, w łącznej wysokości nieprzekraczającej 10% wartości aktywów netto funduszu w chwili zaciągania tych pożyczek i kredytów.

Fundusz inwestycyjny otwarty utrzymuje, wyłącznie w zakresie niezbędnym do zaspokojenia bieżących zobowiązań funduszu, część swoich aktywów na rachunkach bankowych.

Fundusz inwestycyjny otwarty może zawierać umowy mające za przedmiot papiery wartościowe wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 4, inne prawa pochodne z praw majątkowych będących przedmiotem lokat oraz transakcje terminowe wyłącznie dla ograniczenia ryzyka inwestycyjnego i przy uwzględnieniu celu inwestycyjnego funduszu.

 Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Przewodniczącego Komisji, może określić, w drodze rozporządzenia, jaką część aktywów funduszu inwestycyjnego otwartego mogą stanowić papiery wartościowe i wierzytelności objęte lub nabyte poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Określenie to powinno wskazywać w ujęciu procentowym rodzaj danego składnika aktywów oraz uwzględniać państwo jego pochodzenia.

W przypadku papierów wartościowych emitowanych za granicą pojęcie "papiery wartościowe" ma w ustawie takie znaczenie, jakie nadają mu przepisy państwa, w którym zostały wyemitowane.

6 Art. 67 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1192) zmieniającej nin. ustawę z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
7 W brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 65 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz.U.00.114.1192), zgodnie z art. 6 tej ustawy, utraci moc z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.