§ 3. - Fundusz zakładowy w latach 1968-1970 w niektórych przedsiębiorstwach handlu detalicznego i przemysłu gastronomicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.26.172

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1968 r.
§  3.
1.
Wysokość funduszu zakładowego w przedsiębiorstwie ustala się na podstawie wskaźnika procentowego udziału tego funduszu w osiągniętym przez przedsiębiorstwo zysku.
2.
Wskaźnikiem udziału funduszu zakładowego w osiągniętym przez przedsiębiorstwo zysku jest stosunek procentowy sumy stanowiącej 4% planowanego na rok 1968 osobowego funduszu płac do sumy osiągniętego średniego rocznego zysku bilansowego w latach 1965-1967, obliczonego bez korekt przewidzianych w art. 6 ustawy.
3.
W razie wprowadzenia w latach 1968 i 1969 zmian powodujących, zgodnie z art. 6 ust. ust. 1 ustawy, korektę zysku bilansowego - wskaźnik udziału funduszu zakładowego w zysku przedsiębiorstwa koryguje się (zmniejsza lub zwiększa) na okres następnych lat o taki procent, jaki wynika ze stosunku procentowego sumy korekty w roku wprowadzenia zmiany ustalonej zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy w skali całego roku do sumy skorygowanego zysku bilansowego w skali rocznej.
4.
Dla przedsiębiorstw nowo powstałych oraz powstałych w wyniku reorganizacji przedsiębiorstw dotychczasowych ustala się wskaźnik udziału funduszu zakładowego w zysku przedsiębiorstwa dla każdego roku oddzielnie jako stosunek procentowy sumy stanowiącej 4% planowanego osobowego funduszu płac do planowanego na dany rok zysku bilansowego, z tym że w razie osiągnięcia zysku powyżej 110% zysku planowanego do ustalenia wysokości odpisu na fundusz zakładowy przyjmuje się za podstawę obliczenia zysk bilansowy w wysokości 110% zysku planowanego na dany rok.