Rozdział 4 - Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych - Fundusz Medyczny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1758 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  4

Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych

1. 
W celu realizacji zadań, o których mowa w art. 7 pkt 2, minister właściwy do spraw zdrowia opracowuje projekt programu inwestycyjnego.
2. 
Celem programu inwestycyjnego jest poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia.
3. 
Program inwestycyjny obejmuje działania w następujących obszarach:
1) 4
 wsparcie rozwoju infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych, świadczeń z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanych w warunkach stacjonarnych;
2)
wsparcie procesów konsolidacyjnych podmiotów leczniczych;
3)
wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego;
4)
wymiana łóżek szpitalnych;
5) 5
 wsparcie tworzenia centrów zdrowia 75+, o których mowa w ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. o szczególnej opiece geriatrycznej.
4. 
Projekt programu inwestycyjnego minister właściwy do spraw zdrowia przedstawia Radzie Ministrów, celem ustanowienia programu inwestycyjnego.
5. 
W przypadku ustanowienia przez Radę Ministrów programu inwestycyjnego, o dofinansowanie w ramach tego programu mogą ubiegać się podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dofinansowanie następuje w formie dotacji celowej ze środków subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.
6. 
Wykonawcą programu inwestycyjnego, o którym mowa w ust. 5, jest minister właściwy do spraw zdrowia.
7. 
Wniosek o dofinansowanie w ramach programu inwestycyjnego zawiera w szczególności:
1)
nazwę (firmę) wnioskodawcy;
2)
tytuł lub nazwę wniosku;
3)
harmonogram realizacji inwestycji objętej wnioskiem;
4)
opis inwestycji objętej wnioskiem i jej lokalizacji;
5)
wyjaśnienie zgodności inwestycji z celami programu inwestycyjnego;
6)
opis spełniania kryteriów oceny wniosków;
7)
wartość kosztorysową inwestycji;
8)
kwotę wnioskowanej dotacji celowej;
9)
proponowany procent dofinansowania inwestycji;
10)
proponowaną kwotę dofinansowania w podziale na poszczególne lata realizacji inwestycji;
11)
określenie wysokości środków własnych wnioskodawcy lub środków przeznaczonych na realizację programu inwestycyjnego uzyskanych od innych podmiotów, wraz ze wskazaniem tych podmiotów, oraz opis spodziewanych korzyści z realizacji inwestycji;
12)
informację o wymaganiach w zakresie zasobów rzeczowych i zasobów kadrowych oraz kompetencji osób, zapewniających prawidłową realizację programu inwestycyjnego.
1. 
Wybór wniosków o dofinansowanie w ramach programu inwestycyjnego następuje w drodze konkursu.
2. 
W przypadku gdy kwota przeznaczona w konkursie na dofinansowanie wystarcza na objęcie dofinansowaniem wszystkich wniosków, o których mowa w ust. 1, dofinansowanie mogą uzyskać wnioski, które spełniły kryteria oceny wniosków.
3. 
W przypadku gdy kwota przeznaczona w konkursie na dofinansowanie nie wystarcza na objęcie dofinansowaniem wszystkich wniosków, o których mowa w ust. 1, dofinansowanie mogą uzyskać wnioski, które spełniły kryteria oceny wniosków i uzyskały:
1)
wymaganą liczbę punktów albo
2)
kolejno największą liczbę punktów.
1. 
Ogłoszenie o konkursie, o którym mowa w art. 20 ust. 1, minister właściwy do spraw zdrowia podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia oraz w Biuletynie Informacji Publicznej tego urzędu, co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem konkursu.
2. 
Ogłoszenie o konkursie zawiera:
1)
określenie przedmiotu konkursu;
2)
określenie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie wniosków;
3)
określenie maksymalnego dopuszczalnego poziomu dofinansowania wniosku lub maksymalnej dopuszczalnej kwoty dofinansowania wniosku;
4)
termin i formę składania wniosków o dofinansowanie.
1. 
Minister właściwy do spraw zdrowia organizuje i przeprowadza konkurs, o którym mowa w art. 20 ust. 1, na podstawie określonego przez siebie regulaminu.
2. 
Regulamin konkursu określa:
1)
nazwę i adres urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia;
2)
przedmiot konkursu;
3)
termin i formę składania wniosków o dofinansowanie i sposób uzupełniania braków formalnych oraz poprawiania oczywistych omyłek;
4)
wzór wniosku o dofinansowanie ze środków dotacji celowej;
5)
wzór umowy o dofinansowanie ze środków dotacji celowej;
6)
czynności, jakie wnioskodawca jest obowiązany dokonać przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków dotacji celowej, oraz wymagane dokumenty i terminy ich przedłożenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia;
7)
kryteria oceny wniosków wraz z określeniem ich znaczenia;
8)
zakres, w jakim jest możliwe uzupełnianie lub poprawianie wniosku w części dotyczącej spełniania przez wniosek kryteriów oceny wniosków w trakcie oceny wniosku;
9)
formę i sposób komunikacji między wnioskodawcą a ministrem właściwym do spraw zdrowia, w tym wzywania wnioskodawcy do uzupełniania lub poprawiania wniosku, w trakcie jego oceny, w części dotyczącej spełniania kryteriów oceny, o których mowa w pkt 7, a także informację o skutkach niezachowania wskazanej formy i wskazanego sposobu komunikacji;
10)
kwotę dotacji celowej przeznaczonej na dofinansowanie wniosków wraz z informacją dotyczącą możliwości jej zwiększenia;
11)
maksymalną dopuszczalną kwotę dotacji celowej;
12)
informację dotyczącą środków odwoławczych;
13)
sposób podania do publicznej wiadomości wyników konkursu;
14)
formę i sposób udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących konkursu;
15)
informację w zakresie możliwości skrócenia terminu składania wniosków o dofinansowanie.
3. 
Do czasu rozstrzygnięcia konkursu, o którym mowa w art. 20 ust. 1, minister właściwy do spraw zdrowia nie może zmieniać regulaminu konkursu w sposób skutkujący nierównym traktowaniem wnioskodawców.
4. 
Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli konieczność dokonania zmiany regulaminu konkursu wynika z odrębnych przepisów.
5. 
Minister właściwy do spraw zdrowia podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia oraz w Biuletynie Informacji Publicznej tego urzędu, regulamin konkursu oraz jego zmiany, wraz z ich uzasadnieniem i terminem, od którego są stosowane.

Termin składania wniosków o dofinansowanie w konkursie, o którym mowa w art. 20 ust. 1, nie może być krótszy niż 7 dni, licząc od dnia rozpoczęcia konkursu.

1. 
W razie stwierdzenia braków formalnych we wniosku o dofinansowanie, minister właściwy do spraw zdrowia wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 21 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
2. 
W razie stwierdzenia oczywistej omyłki we wniosku o dofinansowanie, minister właściwy do spraw zdrowia poprawia tę omyłkę z urzędu, informując o tym wnioskodawcę, albo wzywa wnioskodawcę do poprawienia oczywistej omyłki w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 21 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
3. 
W razie złożenia wniosku o dofinansowanie po terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia także w przypadku niezachowania formy i sposobu komunikacji określonych w regulaminie konkursu.
1. 
Minister właściwy do spraw zdrowia dokonuje oceny wniosków o dofinansowanie na podstawie kryteriów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 7.
2. 
Minister właściwy do spraw zdrowia, po zakończeniu oceny wniosków, przygotowuje i zatwierdza listę rankingową zawierającą wnioski objęte dofinasowaniem.
3. 
Lista rankingowa zawiera:
1)
wnioski uszeregowane pod względem liczby przyznanych punktów w kolejności od największej do najmniejszej;
2)
nazwę (firmę) wnioskodawcy,
3)
tytuł albo nazwę wniosku;
4)
przewidywany okres realizacji wniosku;
5)
wartość kosztorysową wniosku;
6)
kwotę wnioskowanej dotacji celowej;
7)
proponowany procent dofinansowania wniosku;
8)
proponowaną kwotę dofinansowania w podziale na poszczególne lata realizacji wniosku.
4. 
Na liście rankingowej uwzględnia się wszystkie wnioski, które podlegały ocenie.
5. 
Minister właściwy do spraw zdrowia podaje listę rankingową do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej tego urzędu.

Wnioskodawcy nie przysługuje prawo wniesienia wniosku o dokonanie ponownej oceny wniosku o dofinansowanie w przypadku, gdy proponowany procent dofinansowania wniosku, o którym mowa w art. 25 ust. 3 pkt 7, wynosi 0.

Do postępowania w zakresie konkursu, o którym mowa w art. 20 ust. 1, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów dotyczących obliczania terminów oraz wyłączenia pracownika i organu.

4 Art. 19 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 49 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1831) zmieniającej nin. ustawę z dniem 23 września 2023 r.
5 Art. 19 ust. 3 pkt 5 dodany przez art. 49 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1831) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2024 r.