Etiopia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1978.12.12.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.36.234

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 1981 r.

UMOWA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Socjalistyczną Etiopią o współpracy kulturalnej,
podpisana w Warszawie dnia 12 grudnia 1978 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 12 grudnia 1978 r. została podpisana w Warszawie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Socjalistyczną Etiopią o współpracy kulturalnej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Socjalistyczną Etiopią o współpracy kulturalnej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i

Tymczasowy Rząd Wojskowy Socjalistycznej Etiopii,

kierując się pragnieniem rozwijania współpracy w dziedzinie kulturalnej i naukowej,

przekonane, że współpraca w tej dziedzinie przyczyniać się będzie do umocnienia przyjaźni między obu narodami, dążąc do umocnienia stosunków dwustronnych opartych na zasadach równości, poszanowania suwerenności narodowej oraz nieingerencji w sprawy wewnętrzne,

uzgodniły, co następuje:

Umawiające się Strony będą rozwijać i umacniać współpracę między obu Państwami w dziedzinach: kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia oraz kultury fizycznej i sportu.

Współpraca w dziedzinach kultury i sztuki realizowana będzie w szczególności przez:

-
wymianę delegacji kulturalnych i zespołów artystycznych, w tym zespołów folklorystycznych,
-
organizowanie wystaw oraz imprez kulturalnych i artystycznych, pokazów filmowych oraz odczytów z okazji świąt narodowych i innych rocznic.
-
wymianę materiałów i informacji kulturalnych,
-
tłumaczenie i wydawanie wybitnych dzieł literatury i innych utworów.

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinach nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, w szczególności przez:

-
wymianę pracowników nauki, specjalistów, studentów oraz stażystów,
-
współpracę między szkołami wyższymi i średnimi, instytucjami naukowymi i oświatowymi,
-
wymianę informacji i materiałów z dziedziny nauki i oświaty,
-
popieranie udziału przedstawicieli jednego Państwa w konferencjach, kongresach, sympozjach i innych spotkaniach międzynarodowych, organizowanych na terenie drugiego Państwa.

Każda z Umawiających się Stron przyzna drugiej Stronie, w miarę swych możliwości, stypendia i staże na uniwersytetach i uczelniach technicznych, w instytutach badawczych i ośrodkach szkoleniowych.

Umawiające się Strony rozważą możliwość zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu równorzędności świadectw, dyplomów oraz stopni naukowych i tytułów przyznawanych przez uczelnie, szkoły i inne instytucje naukowe obu Państw.

Każda z Umawiających się Stron będzie podejmować niezbędne kroki zmierzające do możliwie pełnego zapoznawania swego społeczeństwa z życiem, kulturą oraz historią narodu drugiej Strony, w szczególności przez uwzględnienie odpowiednich informacji w podręcznikach szkolnych i w innych publikacjach, a także w środkach masowego przekazu.

Umawiające się Strony będą ułatwiać pracownikom naukowym obu krajów korzystanie z bibliotek i muzeów oraz umożliwią dostęp do wykopalisk archeologicznych, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w obu Państwach.

Umawiające się Strony bedą popierać wymianę dziennikarzy oraz współpracę środków masowego przekazu w dziedzinie prasy, radia, telewizji i kinematografii.

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia.

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać w drodze dyplomatycznej okresowe programy współpracy kulturalnej i naukowej, jak również warunki finansowe tej współpracy.

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiającej się Stron i wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających to przyjęcie.

Umowa zostaje zawarta na okres 5 lat i ulegnie przedłużeniu na następny okres pięcioletni, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 12 grudnia 1978 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, amharskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych: oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 17 grudnia 1980 r.