Art. 5. - Estonia-Polska. Traktat handlowy i nawigacyjny. Tallinn.1927.02.19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.38.298

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1931 r.
Artykuł  V.
1)
Spółki handlowe i przemysłowe, włączając w to spółki ubezpieczeniowe i finansowe, założone prawnie na mocy ustaw jednej z Układających się Stron i mające swą siedzibę prawną na jej terytorjum, uznane będą za legalnie istniejące na terytorjum drugiej Strony, o ile nie mają celu niedozwolonego lub przeciwnego dobrym obyczajom i będą miały, stosując się do ustaw i przepisów, wolny i łatwy dostęp do sądów, bądź jako powód, bądź jako pozwany.
2)
Spółki handlowe i przemysłowe, uznane w ten sposób przez każdą z Układających się Stron, będą mogły, stosując się do ustaw i przepisów drugiej, osiedlać się na terytorjum tej ostatniej, zakładać tam swe filje i oddziały i wykonywać tam swój handel i przemysł. Rozumie się jednakże, że dopuszczenie gałęzi przemysłu i handlu mających charakter użyteczności publicznej, oraz spółek ubezpieczeniowych i spółek finansowych będzie podlegało specjalnym ograniczeniom stosowanym do wszystkich państw.
3)
Spółki te, raz dopuszczone zgodnie z ustawami i przepisami, które obowiązują lub będą obowiązywały na terytorjum odnośnego państwa, nie będą podlegały opłatom, ani daninom, ani wogóle jakimkolwiek należytościom skarbowym, innym lub wyższym od tych, które są nałożone na spółki krajowe.
4)
Będą one zwolnione od płacenia pożyczek i przymusowych danin państwowych, któreby były nałożone dla potrzeb wojny lub wskutek wyjątkowych okoliczności, wywołanych wojną. Co się tyczy dóbr ruchomych i nieruchomych posiadanych przez wspomniane spółki w kraju, to te będą podlegały rekwizycjom wojskowym i ciężarom kwaterunków wojskowych, na tych samych warunkach, co krajowe.