Art. 5. - Estonia-Polska. Konwencja weterynaryjna. Tallin.1933.09.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.63.528

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1934 r.
Artykuł  5.

Przewożone mięso, tłuszcze zwierzęce, smalec i wszelkie przetwory mięsne będą poddane kontroli weterynaryjnej na granicy Państwa tranzytującego.

Mięso i przetwory mięsne winny być zaopatrzone w świadectwo miejsca pochodzenia i zdrowotności zgodnie z wzorem Nr. 3 dołączonym do niniejszej konwencji, stwierdzające, że pochodzą wyłącznie ze zwierząt poddanych przed i po uboju badaniu przez państwowego lub przez Państwo upoważnionego lekarza weterynaryjnego, który uznał to mięso za zdrowe, zdatne do spożycia dla ludzi bez zastrzeżeń i że było przyrządzone i poddawane zabiegom z zachowaniem wszelkich przepisów higjeny. Świadectwo wystawione na mięso świń lub przetworów z mięsa świń winno zawierać wzmianki, ze poddane zostało badaniu na włośnie z wynikiem ujemnym.

Mięso winno być oznakowane pieczęcią, odbitą również na dołączonem do przesyłki świadectwie. Każde świadectwo winno się odnosić tylko do mięsa tego samego gatunku zwierząt, tego samego pochodzenia, należącego do tego samego właściciela i wysłanego do tego samego odbiorcy.

Wycinanie, zeskrobywanie błon surowiczych, jak również usuwanie gruczołów chłonnych z ich naturalnego połączenia pociąga za sobą w każdym wypadku cofnięcie odnośnego mięsa.

Mięso świeże lub chłodzone winno być przedstawione do kontroli weterynaryjnej kraju tranzytującego na warunkach następujących:

a)
mięso bydła rogatego: całe sztuki, ze skórą lub bez, lub podzielone na połowy lub ćwiartki,
b)
mięso owiec i kóz całe sztuki, ze skórą lub bez, lub podzielone na połowy,
c)
mięso świń: całe sztuki lub podzielone na połowy, z tłuszczem lub bez, tłuszcz może być przewożony oddzielnie.