Egzekucja z prawa wieczystego użytkowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.26.122

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1962 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 kwietnia 1962 r.
w sprawie egzekucji z prawa wieczystego użytkowania.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) zarządza się, co następuje:
Egzekucję z prawa wieczystego użytkowania prowadzi się stosując odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości z zachowaniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
Organ, który zawarł umowę wieczystego użytkowania, traktuje się jak uczestnika postępowania.
Egzekucja z prawa wieczystego użytkowania nie dotyka ograniczonych praw rzeczowych, ustanowionych na nieruchomości przed oddaniem jej w wieczyste użytkowanie. Praw tych nie uwzględnia się przy opisie i oszacowaniu; będą one utrzymane w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia.
1.
Zajęcie obejmuje prawo wieczystego użytkowania terenu oraz znajdujący się na nim budynek stanowiący własność wieczystego użytkownika wraz z:
1)
rzeczami ruchomymi, będącymi własnością wieczystego użytkownika, a potrzebnymi do korzystania z przedmiotu wieczystego użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem, jeżeli pozostają z tym przedmiotem w faktycznym związku, odpowiadającym temu celowi, oraz przynależnościami budynku stanowiącego własność wieczystego użytkownika,
2)
prawami wynikającymi z umów ubezpieczenia przedmiotów podlegających zajęciu, tudzież należnościami z tych umów już przypadającymi.
2.
Przepisy art. 670 § 2 kpc stosuje się odpowiednio.
Ilekroć w przepisach wymienionych w § 1 jest mowa o przynależnościach nieruchomości, należy przez to rozumieć rzeczy określone w § 4 ust. 1 pkt 1.
W protokole opisu i oszacowania oraz w obwieszczeniu o licytacji wymienia się datę końcową okresu wieczystego użytkowania oraz ujawniony w księdze wieczystej sposób korzystania z terenu przez wieczystego użytkownika. Przepisy art. 680 kpc nie mają zastosowania.
Na wniosek organu, który zawarł umowę wieczystego użytkowania, komornik zawiesi egzekucję, jeżeli organ ten wystąpił do prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej o rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania i odebranie terenu na podstawie art. 19 ustawy o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Egzekucja będzie podjęta na wniosek wierzyciela lub uczestnika, jeżeli decyzja o rozwiązaniu umowy i odebraniu terenu nie zostanie wydana w ciągu 6 miesięcy od zawieszenia egzekucji. Gdy decyzja stanie się ostateczna, postępowanie egzekucyjne z prawa wieczystego użytkowania będzie umorzone.
Przy podziale sumy uzyskanej przez egzekucję zaległe opłaty za wieczyste użytkowanie terenu i budynków stanowiących własność Państwa będą zaspokojone wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi w kolejności przewidzianej dla podatków i innych należności, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.