Egipt-Polska. Umowa kulturalna. Kair.1957.02.02.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.42.196

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1958 r.

UMOWA
KULTURALNA MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI EGIPTU
podpisana w Kairze dnia 2 lutego 1957 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 2 lutego 1957 roku podpisana została w Kairze Umowa Kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Egiptu o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI EGIPTU

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Egiptu, chcąc wzmocnić węzły przyjaźni i dobrej woli między obu krajami oraz pragnąc popierać stosunki kulturalne między Polską a Egiptem i rozwijać wzajemną współpracę na polu naukowym i artystycznym, postanowiły zawrzeć w tym celu umowę i mianowały swymi pełnomocnikami: (pominięto),

którzy po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące artykuły:

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą udzielały sobie pomocy w popieraniu wzajemnej współpracy w dziedzinie naukowej i artystycznej i w tym celu zgodziły się w szczególności na następujące postanowienia:

a)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały między swymi krajami wzajemną wymianę profesorów uniwersytetu i naukowców, zajmujących się badaniami naukowymi, oraz między instytutami i uniwersytetami obu krajów.
b)
Obie Wysokie Umawiające się Strony rozważą obniżenie opłat celnych za przedmioty oświatowe dla szkół i laboratoriów, które są wwożone z jednego kraju do drugiego, oraz ułatwią w tym celu wymianę dewiz.
c)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą organizowały konkursy i przyznawały nagrody dla autorów i tłumaczy, którzy będą ułatwiali obywatelom swego kraju zapoznanie się z osiągnięciami kraju drugiego na polu naukowym.
d)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały wymianę pomiędzy uznanymi oficjalnie przez siebie organizacjami naukowymi i artystycznymi, jak biblioteki narodowe i muzea naukowe, artystyczne i historyczne.
e)
Obie Wysokie Umawiające się Strony będą czyniły ułatwienia przez przyznawanie zasiłków pieniężnych oraz przekazywanie zaproszeń w organizowaniu wystaw naukowych i artystycznych, przedstawień teatralnych i filmowych, solowych wystąpień muzycznych i audycji radiowych; w tym celu będą zawierane każdorazowo specjalne porozumienia pomiędzy kompetentnymi władzami w krajach Obu Umawiających się Stron.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zapewniają, żeby w miarę możliwości do podręczników historii i geografi, wydawanych przez odnośne instytucje oświatowe, były włączane materiały które mogłyby pomóc studentom w zdobywaniu wiernego wyobrażenia o kraju Strony drugiej.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zarezerwują w programach swoich rozgłośni narodowych program specjalny w celu nadawania takich audycji, które by pomagały obywatelom kraju jednej ze Stron w lepszym poznaniu kraju Strony drugiej.

Każda z Umawiających się Stron na podstawie odrębnego porozumienia rozpatrzy sprawę równorzędności stopni i dyplomów wydanych przez instytuty drugiej Umawiającej się Strony.

Każda Wysoka Umawiająca się Strona zobowiązuje się popierać badania naukowe Strony drugiej i udzielać i potrzebnych ułatwień tym obywatelom swojego kraju, którzy będą chcieli odbywać praktykę w firmach, laboratoriach lub instytucjach naukowych Strony drugiej.

Obie Wysokie Umawiające się Strony będą popierały zawody sportowe zarówno z indywidualnymi zawodnikami, jak i między organizacjami obu krajów.

Umowa niniejsza będzie ratyfikowana i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie. Będzie ona obowiązywała jeszcze przez sześć miesięcy licząc od chwili, gdy jedna z dwóch Wysokich Umawiających się Stron powiadomi w formie pisemnej drugą Stronę o zamiarze jej wypowiedzenia.

Niniejszą Umowę Kulturalną zredagowano w języku angielskim.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Kairze, dnia 2 lutego 1957 r.

Po zapoznaniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowiń w niej zawartych, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 4 grudnia 1957 roku.