§ 6. - Dozór nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.13.72

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1939 r.
§  6.
1.
Środki kosmetyczne, nie wymienione w § 4 ust. (1), nie podlegają obowiązkowi rejestracji, podpadają natomiast pod wszystkie przepisy niniejszego rozporządzenia z wyjątkiem przepisów § 4 ust. (1), (2), (3), § 5, § 22 ust. (1).

Na etykietach, opakowaniach zewnętrznych jak i bezpośrednich oraz w tekstach tłoczonych bezpośrednio na nierejestrowanych środkach kosmetycznych powinny być umieszczone następujące dane:

1)
nazwa środka kosmetycznego,
2)
imię i nazwisko wytwórcy (firma) oraz adres wytwórni.
2.
Obowiązek zgłoszenia, przewidziany w § 3 pkt 2), dotyczy następujących środków kosmetycznych:
1)
kremy,
2)
szminki (barwiczki),
3)
środki przeciw piegom,
4)
środki przeciw poceniu się,
5)
płyny przeciw łupieżowi i na porost włosów,
6)
ołówki, pomadki, płyny do warg,
7)
środki do jamy ustnej i zębów (płyny, tabletki, proszki, pasty, mydełka).
3.
Zgłaszający obowiązani są złożyć do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie zgłoszenie o wytwarzanych środkach kosmetycznych (załącznik Nr III), dołączając do tego zgłoszenia:
a)
wzór etykiety, zawierający dane wymienione w ust. (1),
b)
opis sposobu użycia (zastosowania),
c)
dane dotyczące składu jakościowego i ilościowego środka kosmetycznego,
d)
teksty druków reklamowych dla środka kosmetycznego,
e)
opłatę za zbadanie prawidłowości zgłaszanego środka według obowiązujących przepisów o opłatach za badanie artykułów żywności i przedmiotów użytku - w wysokości zł 5 1 .

Zgłoszenia należy składać oddzielnie dla każdego środka podlegającego zgłoszeniu, przy tym dla środków już znajdujących się w obiegu, w terminie trzymiesięcznym od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, dla nowowytwarzanych zaś środków przed przystąpieniem do masowej produkcji. Środki kosmetyczne pochodzenia zagranicznego winny być zgłoszone przed wprowadzeniem ich do obiegu, a środki znajdujące się w obiegu w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Zgłoszone dane stanowią tajemnicę urzędową.

4.
O ile Państwowy Zakład Higieny nie wysunie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia danego środka kosmetycznego żadnych zastrzeżeń co do zawartych w zgłoszeniu danych lub co do tekstu druków reklamowych, zgłaszający może wprowadzić do obiegu dany środek kosmetyczny pod warunkiem zachowania przepisów niniejszego rozporządzenia oraz danych zawartych w zgłoszeniu.
1   Kwota powyższa została podana zgodnie z treścią opublikowaną w Dz. U. z 1939 r. Nr 13, poz. 72, bez uwzględnienia zmian wprowadzonych ustawami: z dnia 28 października 1950 r. o zmianie systemu pieniężnego (Dz.U.50.50.459) oraz z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).