§ 4. - Dozór nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.13.72

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1939 r.
§  4.
1.
Obowiązek rejestracji, przewidziany w § 3 pkt 1) dotyczy:
1)
środków do barwienia włosów,
2)
środków na odwłosienie,
3)
środków na odciski.
2.
Celem wpisania do rejestru należy złożyć do Ministerstwa Opieki Społecznej przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie lub przez miejscowo właściwą filię tego Zakładu podanie o rejestrację, dołączając do niego:
1)
2 próby środka kosmetycznego w ilości wystarczającej do zbadania;
2)
wzór etykiet (opakowań) oraz druków reklamowych, z jakimi środek kosmetyczny ma być wprowadzony w obieg w sprzedaży hurtowej i detalicznej; tekst etykiety (opakowania) powinien zawierać:
a)
imię i nazwisko wytwórcy (firmę) oraz adres wytwórni,
b)
nazwę środka kosmetycznego,
c)
numer rejestru;
3)
dane o składzie jakościowym środka kosmetycznego;
4)
szczegółowy opis sposobu użycia (zastosowania).
3.
Zarejestrowane środki kosmetyczne, wprowadzone do obiegu, powinny być zaopatrzone w etykietę zgodną z przepisem ust. (2) pkt 2) i umieszczoną zarówno na zewnętrznym, jak i na bezpośrednim opakowaniu.
4.
Przepisy ust. (1), (2) i (3) stosują się również do środków kosmetycznych sprowadzanych z zagranicy oraz z obszarów, na których niniejsze rozporządzenie nie obowiązuje. Środki te mogą mieć na etykietach (opakowaniach) napisy wymienione w ust. (2) pkt 2) lit. a), b) w języku obcym, druki zaś reklamowe oraz opisy sposobu użycia (zastosowania) powinny być w języku polskim.
5.
W przypadkach, gdy umieszczenie wszystkich danych, wymienionych w ust. (2) pkt 2), na opakowaniu bezpośrednim lub na samym środku kosmetycznym (§ 6 ust. (1)) nie jest możliwe ze względów technicznych (np. małe wymiary opakowania), dane powyższe mogą być uwidocznione w skrótach.