Rozdział 3 - Wytwórnie przetworów mięsnych, - Dozór nad mięsem i przetworami mięsnemi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.68.558

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1932 r.

Rozdział  III.

Wytwórnie przetworów mięsnych,

§  23.
Szlamiarnie, przeznaczone do czyszczenia jelit na powłoki wędlin i innych wyrobów masarskich, powinny mieć pomieszczenia należycie oświetlone, zaopatrzone w dobrą wentylacje i w urządzenia, dostarczające obfitą ilość bieżącej wody ciepłej i zimnej.

Ściany pomieszczeń powinny być malowane jasną farbą olejną lub wyłożone płytkami terrakotowemi do wysokości co najmniej 2 metrów. Podłoga powinna być z materjału nieprzepuszczalnego (cement, beton, płytki terrakotowe i t. p.).

Szlamiarnie powinny być zaopatrzone w wanny wysokości około 1 metra, w stoły ze szczelnego twardego drzewa oraz w odpowiednią do rozmiarów produkcji liczbę naczyń drewnianych (balji) i w aparaty do przedmuchiwania jelit.

Przy większych szlamiarniach powinny być, poza właściwą szlamiarnią, oddzielne pomieszczenia na sortownię i solarnię jelit.

§  24.
(1) 10
Wytwórnie wędliniarskie w dzielnicach osiedli, mających urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, maga się mieścić tylko w lokalach, połączonych z siecią wodociągową i kanalizacyjną.
(2)
Przy ulicach osiedli, nie mających urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, wytwórnie te mogą się mieścić tylko w lokalach, zaopatrzonych w wodę, dobrą do picia dla ludzi, i w miejscowe urządzenia do usuwania nieczystości.
(3)
Woda, używana do wyrobu przetworów z mięsa w wytwórniach nieskanalizowanych, musi być badana nie rzadziej, niż raz na rok.
§  25. 11
(1)
Wytwórnie wędliniarskie nie mogą mieścić się w suterenach. Wytwórnie wędliniarskie mogą znajdować się w odległości co najmniej 5 mtr. od ustępów ogólnych skanalizowanych, połączonych z miejską siecią kanalizacyjną lub miejscową oczyszczalnią ścieków, zaś od ustępów nieskanaliziowanych, dołów ustępowych, obór, stajen, chlewów, gnojowisk i śmietników co najmniej w odległości 10 mtr.
2).
O ile na danej nieruchomości lokal, przeznaczony na wytwórnię wędliniarską, przylega do ustępu, położonego na nieruchomości sąsiedniej, lokal ten powinien być tak izolowany, aby był zabezpieczony przed jakiemkolwiek przenikaniem do niego cieczy i zanieczyszczonego powietrza z ustępu.
§  26.
(1) 12
Lokal wytwórni wędliniarskiej powinien składać się z pomieszczeń przeznaczonych na:
1)
warsztat,
2)
peklownię (solarnię) i chłodnię,
3)
wędzarnię,
4)
ubieralnię i natryski,
5)
skład podręczny na wyroby gotowe,
(2)
Peklownia, chłodnia i wędzarnia mogą być wspólne dla szeregu warsztatów i znajdować się poza niemi.
(3)
Warsztat może być połączony z wędzarnią, o ile rozmiar pomieszczenia na to pozwala.
(4)
Peklownia, chłodnia i skład podręczny na wyroby gotowe mogą być w jednem pomieszczeniu.
(5)
Peklownia i chłodnia mogą się mieścić w suterenie.
§  27.
(1) 13
Wysokość pomieszczeń wytwórni wędliniarskiej powinna wynosić co najmniej 3 mtr. Izby powinny być widne, suche i tak obszerne, aby na każdego zatrudnionego pracownika przypadało co najmniej 4 mtr kw powierzchni. O ile peklownia i chłodnia mieszczą się w suterenie, wysokość tych pomieszczeń może być mniejsza, niż 3 metry.
(2)
Stosunek powierzchni świetlnej do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 i 10.
(3)
Ściany powinny być gładkie i czyste; o ile nie są malowane farbą olejną, powinny mieć, do wysokości co najmniej 2 mtr, jasną lamperję olejna lub z materjału, dającego się łatwo myć.
(4)
Podłogi powinny być z trwałego nieprzepuszczalnego materjału (beton, cement, płytki terrakotowe), szczelne, gładkie, jednolite, przytem podłogi w izbach, przeznaczonych na warsztat i solarnię, zaopatrzone w ścieki z odpowiednim spadkiem do urządzeń kanałowych lub studzienki ściekowej.
(5)
Lampy przy oświetleniu naftowem powinny być zawieszone u sufitu lub na ścianie.
(6)
W izbach, przeznaczonych na warsztat, solarnię i skład, powinna być urządzona należyta wentylacja naturalna lub sztuczna (mechaniczna), czynna, w miarę potrzeby, całą dobę. Nad kotłami powinny być urządzenia wyciągowe do pary.
(7) 14
Natryski z wodą ciepłą powinny być urządzone w każdej wytwórni, zatrudniającej 6 i więcej pracowników.
§  28.
(1)
Stoły i kloce, kadzie i beczki, przeznaczone na pomieszczenie przetworów mięsnych, powinny być sporządzone z drzewa niesmolistego, heblowane, gładkie, jednolite, bez szczelin i szpar; naczynia do wody powinny być zaopatrzone w szczelne pokrywy oraz w specjalne czerpaki.
(2)
Kotły oraz inne naczynia metalowe, o ile nie są aluminjowe lub żelazne, powinny być należycie ocynowane; pobiała wewnętrzna nie może zawierać zanieczyszczeń ponad 1 %.
(3)
W warsztacie powinna znajdować się umywalnia z dobrą do picia dla ludzi wodą bieżącą, mydło, szczotka do mycia rąk oraz czyste ręczniki; we wszystkich izbach spluwaczki wodne codziennie opróżniane i myte.
(4)
Postanowienia § 22 mają tu zastosowanie.
§  29.
(1)
W peklowni i chłodni temperatura nie powinna przekraczać + 7° C.
(2)
Trzymanie mięsa i jego przetworów bezpośrednio na lodzie jest niedopuszczalne.
(3)
Ubieralnia powinna znajdować się w tym samym lokalu, co wytwórnia masarska. W ubieralni powinny być: umywalnia z dobrą do picia dla ludzi wodą, mydłem i czystemi ręcznikami, szafa do ubrań pracowników i oddzielna szafa do fartuchów, czapek, pantofli oraz ławki lub krzesła. Szafy powinny mieć drzwi z siatki drucianej. Natrysk powinien być umieszczony w miejscu, odgrodzonem ścianką wysokości 2 mtr.
§  30.
Zabrania się:
a)
siadać na stołach, sprzętach, przeznaczonych do wyrobu i sprzedaży przetworów mięsnych,
b)
mieć przy pracy obnażone ciało prócz ramion,
c)
spluwać na podłogę,
d)
palić tytoń,
e)
chodzić do ustępu w fartuchach, przeznaczonych do pracy, i nosić je poza miejscem pracy,
f) 15
wpuszczać do wytwórni wędliniarskiej osoby obce w czasie trwania pracy,
g) 16
przechowywać w wytwórni wędliniarskiej przedmioty i produkty, nie mające zastosowania do danego przemysłu, w szczególności wszelkie przedmioty, które mogą udzielić wyrobom złej woni lub je zanieczyścić, np. naftę, brudne naczynia, odzież i t. p.
§  31.
(1)
Wędzenie przetworów mięsnych może odbywać się: a) w wytwórniach masarskich, b) w wędzarniach przemysłowych. Przez nazwę "wędzarnie przemysłowe" rozumie się zakłady, trudniące się zawodowo wędzeniem przetworów mięsnych, dostarczanych przez wytwórców tych przetworów, a przeznaczonych do sprzedaży lub innego obiegu dla spożycia.
(2)
Wędzarnie, wymienione w pp. a) i b) ust. 1, muszą być tak urządzone, by nie psuły powietrza w zamieszkałem otoczeniu przez dym, swąd lub złą woń.
(3)
Wędzarnie przemysłowe nie mogą znajdować się w śródmieściu ani w budynkach mieszkalnych i powinny mieć oddzielne samoistne wejścia.
(4)
Do wędzarń przemysłowych mają zastosowanie przepisy §§ 24 i 25.
§  32.
(1)
Lokal wędzarni przemysłowej powinien składać się z pomieszczeń na:
1)
warsztat,
2)
skład na produkty surowe,
3)
skład na produkty gotowe,
4)
ubieralnię i natryski.
(2)
Pomieszczenia pod 2 i 3) powinny być chłodzone (chłodnie).

Dopuszczalne jest korzystanie z chłodni miejskich lub chłodni wspólnych dla szeregu wędzarń.

§  33.
(1)
Wysokość pomieszczeń wędzarni przemysłowej powinna wynosić co najmniej 3 mtr. Izby powinny być widne, suche, a pomieszczenia na warsztat tak obszerne, aby na każdego zatrudnionego pracownika przypadało co najmniej 4 mtr. kw. powierzchni. Stosunek powierzchni świetlnej do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1 : 10.
(2)
Ściany i sufit w wędzarni przemysłowej powinny być pokryte materjałem, łatwo zmywalnym, gładkie i czyste; o ile ściany nie są malowane farbą olejną, powinny mieć, do wysokości co najmniej 2 mtr., jasną lamperję olejną lub z materjału, dającego się łatwo myć.
(3)
Podłogi powinny być z trwałego nieprzepuszczalnego materjału (beton, cement, płytki terrakotowe i t. p.), szczelne, gładkie, jednolite; podłoga w pomieszczeniu na warsztat powinna być zaopatrzona w ścieki z odpowiednim spadkiem do urządzeń kanałowych lub studzienki ściekowej.
(4)
W izbach wędzarni powinna być urządzona należyta wentylacja naturalna lub wzorowa sztuczna (mechaniczna), czynna w miarę potrzeby całą dobę.
(5)
Natryski z wodą ciepłą powinny być urządzone w każdej wędzarni przemysłowej, zatrudniającej 5 i więcej pracowników, i umieszczone w miejscu, odgrodzonem ścianką wysokości 2 mtr.
(6)
Ubieralnia powinna znajdować się w lokalu wędzarni, W ubieralni powinna być umywalnia z dobrą do picia dla ludzi wodą bieżącą, mydłem i czystemi ręcznikami, szafa do ubrań pracowników i oddzielna szafa do fartuchów, czapek, pantofli oraz ławki lub krzesła. Szafy powinny mieć drzwi z siatki drucianej.
(7)
We wszystkich izbach powinny znajdować się spluwaczki wodne, codziennie opróżniane i myte.
(8)
Lampy przy oświetleniu naftowem powinny być wiszące u sufitu lub na ścianie.
(9)
Płyty stołów powinny być sporządzone z drzewa niesmolistego, heblowane, gładkie, jednolite, bez szczelin i szpar, niemalowane.
§  34.
(1)
Lokal wędzarni przemysłowej oraz wszystkie przyrządy i narzędzia winny być utrzymane w dokładnej czystości: ściany i podłogi zmywane codziennie po skończonej pracy; zamiatanie na sucho jest wzbronione. Stoły należy myć codziennie gorącym rozczynem sody.
(2)
Lokal wędzarni przemysłowej powinien być wolny od myszy, szczurów, robactwa i t. p. W razie ich pojawienia się należy je wytępić szybko i radykalnie z zastosowaniem wszelkich ostrożności przy używaniu środków, szkodliwych dla zdrowia ludzkiego.
(3)
Lokal wędzarni przemysłowej nie może służyć za miejsce zamieszkania, wypoczynku lub noclegu.
(4)
Okna otwierane należy w porze letniej zabezpieczać przed owadami gęstemi, trwałemi siatkami.
§  35.
(1)
Produkty surowe i gotowe w wędzarni przemysłowej powinny być zabezpieczone od zanieczyszczeń (pył, kurz, owady) i od działania promieni słonecznych oraz woni przenikliwej.
(2)
W składach wędzarni przemysłowej na produkty surowe i gotowe temperatura nie powinna przekraczać + 7° C.
(3)
Trzymanie mięsa i przetworów mięsnych bezpośrednio na lodzie jest niedopuszczalne.
(4)
Przepisy § 30 mają tu zastosowanie.
§  36.
Wytwórnie, produkujące konserwy oraz wyciągi. mięsne, powinny odpowiadać przepisom §§ 22, 24, 25, 27, 28, 29 i 30. Liczba i wielkość pomieszczeń wytwórni powinny być dostosowane do rozmiarów produkcji, zaś rodzaj pomieszczenia, naczynia i przyrządy - do rodzaju produkcji.
10 § 24 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
11 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 6 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
12 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
13 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
14 § 27 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
15 § 30 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.
16 § 30 lit. g) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 kwietnia 1932 r. (Dz.U.32.38.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1932 r.