Rozdział 5 - Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu, tryb zbywania składników majątkowych, sposób finansowania wynagrodzeń i inwestycji oraz tryb podejmowania decyzji w sprawach finansowych - Dotacja podmiotowa i celowa, opłaty oraz gospodarka finansowa państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.185.1311

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 2013 r.

Rozdział  5

Sposób prowadzenia gospodarki finansowej Zakładu, tryb zbywania składników majątkowych, sposób finansowania wynagrodzeń i inwestycji oraz tryb podejmowania decyzji w sprawach finansowych

§  11.
Zakład jest zobowiązany do:
1)
prowadzenia odrębnej ewidencji dla działalności związanej z realizacją zadań określonych w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe oraz dla pozostałej działalności gospodarczej, w tym do prawidłowego przypisywania przychodów i kosztów na podstawie konsekwentnie stosowanych i mających obiektywne uzasadnienie metod;
2)
jasnego określenia w dokumentacji, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.1)), zasad prowadzenia odrębnej ewidencji oraz metod przypisywania kosztów i przychodów, o których mowa w pkt 1.
§  12.
1.
Zakład prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu rzeczowo-finansowego.
2.
Roczny plan rzeczowo-finansowy sporządza się w podziale na działalność objętą dotacją podmiotową i celową oraz pozostałą działalność.
3.
Roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu zawiera w szczególności:
1)
szacunkową wysokość wpływów finansowych, w tym wysokość dotacji i założonych przychodów własnych;
2)
zestawienie kosztów działalności w układzie kalkulacyjnym i rodzajowym, z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie oraz ze wskazaniem źródeł ich finansowania;
3)
rzeczowy wykaz składników aktywów trwałych, których nabycie będzie sfinansowane ze środków własnych;
4)
prognozę wyniku finansowego.
§  13.
1.
Dyrektor Zakładu sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy i przedstawia go do zatwierdzenia ministrowi w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok obrotowy.
2.
Minister zatwierdza roczny plan rzeczowo-finansowy Zakładu w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok obrotowy.
§  14.
1.
Dyrektor Zakładu przedstawia ministrowi roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności Zakładu, sporządzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w terminie do końca lutego roku następnego.
2.
Dyrektor Zakładu przedstawia w rocznym sprawozdaniu finansowym propozycję podziału wyniku finansowego w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27, z późn. zm.2)).
3.
Roczne sprawozdanie finansowe Zakładu podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
4.
Wybór podmiotu uprawnionego do badania, o którym mowa w ust. 3, następuje na zasadach określonych w § 3 ust. 3.
5.
Roczne sprawozdanie finansowe Zakładu wraz z opinią i raportem z przeprowadzonego badania tego sprawozdania dyrektor Zakładu przedkłada do zatwierdzenia ministrowi.
§  15.
Minister zatwierdza:
1)
roczne sprawozdanie finansowe,
2)
sprawozdanie z działalności Zakładu,
3)
raport, o którym mowa w § 3 ust. 1

- do końca marca roku następnego.

§  16.
1.
Zakład prowadzi rachunek bieżący, służący do rozliczeń operacji finansowych związanych z realizacją przychodów i wydatków.
2. 10
Zakład prowadzi wyodrębnioną ewidencję księgową przychodów i wydatków ze środków dotacji.
3.
Na żądanie ministra dyrektor Zakładu przedkłada kopie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków finansowych.
§  17.
1. 11
Zakład uzyskuje zgodę ministra na dokonanie czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości, zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym oddania tych składników do korzystania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego lub ich wniesienia jako wkładu do spółki lub spółdzielni, jeżeli wartość rynkowa przedmiotu rozporządzenia przekracza równowartość w złotych kwoty 50.000 euro, obliczonej na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski według stanu z dnia wystąpienia o zgodę.
2.
Sprzedaż składników aktywów trwałych, o których mowa w ust. 1, odbywa się w drodze przetargu publicznego zorganizowanego stosownie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.3)).
§  18.
Decyzje w sprawach finansowych Zakładu podejmuje dyrektor Zakładu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz zatwierdzonym na dany rok planem rzeczowo-finansowym.
§  19.
1.
Wynagrodzenia pracowników Zakładu są finansowane ze środków dotacji oraz z pozostałych przychodów w proporcjach i kwotach ustalonych w zatwierdzonym planie rzeczowo-finansowym.
2.
Nabycie lub wytwarzanie składników aktywów trwałych, których wartość nie przekracza równowartości w złotych kwoty 20.000 euro, są finansowane ze środków własnych Zakładu.
3.
Inwestycje, których wartość przekracza równowartość w złotych kwoty 20.000 euro, mogą być dofinansowane z dotacji celowej, zgodnie z art. 119 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe.
10 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 października 2010 r. (Dz.U.10.205.1355) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2010 r.
11 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2013 r.