Rozdział 7 - Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy - Doświadczenia na zwierzętach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.33.289

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2011 r.

Rozdział  7

Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy

1.
Inspekcja Weterynaryjna sprawuje nadzór nad utrzymywaniem, hodowlą, prowadzeniem ewidencji zwierząt doświadczalnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców.
2.
W ramach sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej lub osoby wyznaczone zgodnie z przepisami o Inspekcji Weterynaryjnej mają prawo do kontroli jednostek doświadczalnych, jednostek hodowlanych i dostawców, w tym do:
1)
wstępu do wszelkich obiektów oraz miejsc lub pomieszczeń, w których zwierzęta doświadczalne są hodowane, utrzymywane lub poddawane doświadczeniom;
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji w zakresie objętym kontrolą;
3)
żądania okazywania i udostępniania dokumentów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na hodowli zwierząt laboratoryjnych lub dostarczaniu zwierząt doświadczalnych oraz dokumentów dotyczących przeprowadzania doświadczeń.
3.
W zakresie nieuregulowanym ustawą do nadzoru, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o Inspekcji Weterynaryjnej.
1.
W ramach sprawowania nadzoru, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2, członkowie lokalnej komisji etycznej mają prawo do:
1)
kontroli jednostek doświadczalnych, w tym wstępu do wszelkich obiektów i pomieszczeń, w których przeprowadzane są doświadczenia;
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji w zakresie objętym kontrolą;
3)
żądania okazywania i udostępniania dokumentów dotyczących doświadczeń.
2.
Czynności kontrolne w ramach nadzoru, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2, są wykonywane przez członków lokalnej komisji etycznej posiadających:
1)
imienne upoważnienie wydane przez tę komisję w drodze uchwały;
2)
kwalifikacje wymagane od osób nadzorujących doświadczenia, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 5 pkt 1.
3. 5
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, zawiera co najmniej:
1)
podstawę prawną do wykonywania kontroli;
2)
oznaczenie lokalnej komisji etycznej;
3)
datę i miejsce jego wystawienia;
4)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do wykonywania czynności kontrolnych;
5)
jednostkę doświadczalną objętą kontrolą;
6)
zakres kontroli;
7)
datę rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia kontroli;
8)
podpis przewodniczącego lokalnej komisji etycznej;
9)
pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego.
4.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych członek lokalnej komisji etycznej jest obowiązany okazać upoważnienie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.
5.
Członek lokalnej komisji etycznej wykonujący czynności kontrolne sporządza protokół tych czynności.
6.
Protokół podpisuje członek lokalnej komisji etycznej wykonujący czynności kontrolne oraz osoba nadzorująca doświadczenie, o której mowa w art. 16 ust. 4.
7.
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez osobę nadzorującą doświadczenie protokół podpisuje tylko członek lokalnej komisji etycznej wykonujący czynności kontrolne, dokonując w protokole stosownej adnotacji o odmowie podpisania przez osobę nadzorującą doświadczenie.
8.
Członkowie lokalnych komisji etycznych w zakresie wykonywania czynności kontrolnych podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.).

1.
Lokalna komisja etyczna w przypadku stwierdzenia, że doświadczenie jest przeprowadzane niezgodnie z zatwierdzonym projektem doświadczenia, nakazuje, w drodze uchwały, usunięcie uchybień w określonym terminie.
2.
Lokalna komisja etyczna nakazuje, w drodze uchwały, wstrzymanie doświadczenia w przypadku:
1)
przeprowadzania doświadczenia bez zgody, o której mowa w art. 20 ust. 6, albo
2)
nieusunięcia w terminie uchybień, o których mowa w ust 1.
3.
W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące decyzji administracyjnych.
4.
W przypadku niewykonania obowiązków wynikających z uchwały, o której mowa w ust. 2, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczące egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym.
1.
Inspekcja Weterynaryjna w zakresie wykonywania zadań określonych w ustawie:
1)
współpracuje z Krajową Komisją Etyczną oraz lokalnymi komisjami etycznymi;
2)
może współdziałać z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
2.
Współpraca, o której mowa w ust. 1 pkt 1, polega w szczególności na:
1)
wzajemnej wymianie informacji i zasięganiu opinii w zakresie utrzymywania i hodowli zwierząt doświadczalnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców;
2)
niezwłocznym powiadamianiu Krajowej Komisji Etycznej i lokalnych komisji etycznych o uchybieniach stwierdzonych podczas kontroli warunków utrzymywania zwierząt doświadczalnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców oraz niezwłocznym przekazywaniu tym komisjom kopii protokołów kontroli.
3.
W ramach współpracy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, Główny Lekarz Weterynarii przekazuje corocznie, w terminie do dnia 30 czerwca, Krajowej Komisji Etycznej informację za rok ubiegły o przeprowadzonych kontrolach w zakresie utrzymywania, hodowli i prowadzonej ewidencji zwierząt doświadczalnych w jednostkach doświadczalnych, jednostkach hodowlanych i u dostawców.
1.
Minister właściwy do spraw nauki ogłasza corocznie do dnia 30 czerwca, w drodze obwieszczenia, w dzienniku urzędowym ministra raport za rok ubiegły dotyczący wykorzystania zwierząt doświadczalnych.
2.
Raport, o którym mowa w ust. 1, zawiera dane:
1)
o liczbie zwierząt:
a)
wykorzystanych do doświadczeń, z podziałem na gatunki,
b)
wykorzystanych do doświadczeń, o których mowa w art. 1 ust. 2,
c)
wykorzystanych do doświadczeń, których obowiązek wynika z przepisów wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 6;
2)
dotyczące stopnia inwazyjności przeprowadzonych doświadczeń.
3.
Minister właściwy do spraw nauki jest organem właściwym do informowania Komisji Europejskiej o:
1)
doświadczeniach przeprowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
działaniach podjętych w celu wdrożenia przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów doświadczalnych oraz o aktach prawa krajowego wydanych w tym zakresie

- w zakresie i trybie określonych w przepisach Unii Europejskiej.

4.
W celu wyeliminowania powtarzania doświadczeń minister właściwy do spraw nauki współpracuje z Komisją Europejską oraz państwami członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie wzajemnego uznawania wyników doświadczeń uzyskanych w państwach członkowskich.
5.
W przypadku gdy informacje przekazywane w sposób określony w ustawie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, minister właściwy do spraw nauki zapewnia ochronę tych informacji.
5 Art. 34 ust. 3 zmieniony przez art. 56 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.09.18.97) z dniem 7 marca 2009 r.
6 Art. 34a dodany przez art. 56 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.09.18.97) z dniem 7 marca 2009 r.