Rozdział 2 - Restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw górniczych - Dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególne uprawnienia i zadania gmin górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.162.1112

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 2005 r.

Rozdział  2

Restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw górniczych

1.
Restrukturyzacji finansowej podlegają zobowiązania pieniężne wraz z odsetkami przedsiębiorstw górniczych, zwane dalej "zobowiązaniami", wobec:
1)
budżetu państwa - z wyłączeniem zobowiązań z tytułu:
a)
podatku dochodowego od osób fizycznych,
b) 6
rat kredytów na budowę kopalń, poręczonych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w imieniu Skarbu Państwa wraz z odsetkami,
2)
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z tytułu należnych składek,
3)
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - z tytułu należnych wpłat,
4)
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - z tytułu należnych opłat i kar, w części dotyczącej tych funduszy,
5)
gminy - z tytułu opłat i kar należnych gminie.
2.
Restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw górniczych może polegać na:
1)
umorzeniu całości lub części ich zobowiązań,
2)
odroczeniu terminu spłaty ich zobowiązań na określony czas,
3)
rozłożeniu spłaty ich zobowiązań na raty,
4)
zamianie podlegających spłacie zobowiązań na ich akcje i udziały,
5)
zwolnieniu od obowiązku uiszczania bieżących opłat i kar.
1.
Powstałe przed dniem 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1-3, oraz zobowiązania wobec Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z tytułu opłat i kar za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych, w części dotyczącej odprowadzania zasolonych wód kopalnianych do wód określonych przepisami Prawa wodnego, z zastrzeżeniem ust. 4, ulegają umorzeniu wraz z odsetkami, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2.
2. 7
Powstałe przed dniem 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania, o których mowa w art. 4 ust. 1, dotyczące kopalń postawionych w stan całkowitej likwidacji, zostaną umorzone wraz z odsetkami po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1, 2 i 5, z zastrzeżeniem ust. 2a i ust. 2b.
2a. 8
Z dniem przejęcia przez spółkę, o której mowa w art. 13a, kopalni postawionej w stan całkowitej likwidacji, podlegają umorzeniu następujące zobowiązania dotyczące tej kopalni, wraz z odsetkami:
1)
powstałe przed dniem 1 stycznia 1999 r. wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - z tytułu ubezpieczeń społecznych,
2)
powstałe przed dniem 1 stycznia 2000 r. wobec:
a)
budżetu państwa - z tytułu podatku od towarów i usług,
b)
Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z tytułu należnych składek,
c)
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - z tytułu należnych wpłat,
d)
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - z tytułu należnych opłat i kar, w częściach dotyczących tych funduszy,
e)
gminy - z tytułu opłat i kar należnych gminie.
2b. 9
Wielkość zobowiązań podlegających umorzeniu, o których mowa w ust. 2a, zostanie określona w umowie, o której mowa w art. 8 ust. 1.
3.
W czasie postępowania oddłużeniowego, o którym mowa w art. 7 ust. 1, nie nalicza się odsetek od zobowiązań, o których mowa w ust. 1.
4.
Powstałe przed dniem 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług podlegają restrukturyzacji finansowej na następujących zasadach:
1) 10
termin spłaty zobowiązań głównych podlega odroczeniu do dnia 31 grudnia 2002 r.,
2)
odsetki od zobowiązań głównych podlegają umorzeniu w pełnej wysokości po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2,
3) 11
od dnia 1 stycznia 2003 r. następuje spłata zobowiązań, w terminie nie dłuższym niż pięć lat, na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem,
4)
w przedsiębiorstwach górniczych prowadzących całkowitą likwidację zakładów górniczych zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług zostaną umorzone wraz z odsetkami po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2.
5.
Powstałe przed dniem 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu opłat i kar za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych, w części dotyczącej odprowadzania zasolonych wód kopalnianych do wód, podlegają restrukturyzacji finansowej na następujących zasadach:
1)
termin spłaty zobowiązań głównych podlega odroczeniu do dnia 31 grudnia 2005 r.,
2)
odsetki od zobowiązań głównych podlegają umorzeniu po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 8 ust. 2,
3)
od dnia 1 stycznia 2006 r. następuje spłata zobowiązań w terminie nie dłuższym niż 5 lat, na warunkach określonych w umowie zawartej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, z możliwością ich przeznaczenia na realizację w przedsiębiorstwach górniczych inwestycji proekologicznych, uzgodnionych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
6.
Powstałe przed dniem 1 kwietnia 1998 r. zobowiązania z tytułu opłat i kar należnych gminom podlegają restrukturyzacji finansowej na następujących zasadach:
1) 12
termin spłaty zobowiązań głównych i należnych odsetek ulega odroczeniu do dnia 31 grudnia 2002 r.,
2) 13
począwszy od dnia 1 stycznia 2003 r. następuje spłata zobowiązań w równych ratach kwartalnych, z tym że ostatnią ratę należy uregulować w terminie do dnia 31 grudnia 2007 r.,
3)
na wniosek dłużnika i za zgodą wierzyciela zobowiązania z tych tytułów mogą być zamienione w całości lub w części na akcje lub udziały dłużnika w wyniku podwyższenia jego kapitału akcyjnego lub zakładowego; akcje lub udziały mogą być objęte wyłącznie przez gminy,
4)
wartość akcji lub udziałów, o których mowa w pkt 3, przeznaczonych na zaspokojenie zobowiązań wobec gmin nie może przekroczyć 49% kapitału akcyjnego lub zakładowego przed jego podwyższeniem.
1.
Od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się wykonanie zobowiązań, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 i ust. 4-6, pod warunkiem złożenia przez dłużnika wniosku, o którym mowa w art. 7 ust. 2, i zawarcia umowy, o której mowa w art. 8 ust. 1.
2. 14
W okresie odroczenia terminów spłaty zobowiązań, o których mowa w art. 5 ust. 1 i ust. 4 i w art. 9 ust. 1-3, oraz w okresie spłaty tych zobowiązań nie stosuje się przepisów art. 57 § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668), z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W przypadku niezapłacenia lub nieterminowego zapłacenia którejkolwiek z rat zobowiązań, o których mowa w ust. 2, nalicza się odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, licząc od dnia następnego po upływie terminu, w którym rata miała być zapłacona.
4. 15
Umorzenie kwoty zobowiązań objętych postępowaniem oddłużeniowym uwzględnia się w rachunku zysków i strat, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości, z tym że przychody powstałe z tych tytułów nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwota przychodów uzyskanych z umorzenia zobowiązań wynikających z niniejszej ustawy oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287) pomniejsza podstawę ustalania wysokości wpłat z zysku naliczonej na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792).
1.
Restrukturyzację finansową, o której mowa w art. 4 ust. 2, przeprowadza się w drodze postępowania, zwanego dalej "postępowaniem oddłużeniowym".
2.
Postępowanie oddłużeniowe wszczyna się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, złożony wierzycielowi nie później niż do dnia 30 czerwca 1999 r.
2a. 16
W przypadku przedsiębiorstwa górniczego, które powstało po dniu 30 czerwca 1999 r., postępowanie oddłużeniowe wszczyna się na jego wniosek złożony wierzycielowi do dnia 31 marca 2001 r.
3. 17
Integralną część wniosku, o którym mowa w ust. 2 i w ust. 2a, stanowi, pozytywnie zaopiniowany w trybie ust. 6 i 7, program naprawczy, określający sposoby i środki działania, które mają zapewnić przedsiębiorstwu górniczemu osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego ze sprzedaży węgla, najpóźniej do końca 2001 r., a także określający propozycje restrukturyzacji finansowej wraz z harmonogramem jej realizacji oraz zadania w zakresie ochrony środowiska, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Przedsiębiorstwo górnicze prowadzące całkowitą likwidację zakładów górniczych do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza program likwidacji kopalni, o którym mowa w art. 14.
5.
Do wniosku należy załączyć, sporządzone według stanu na ostatni dzień kwartału poprzedzającego dzień złożenia wniosku, następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru,
2)
bilans z rachunkiem zysków i strat,
3)
spis wierzycieli zawierający oznaczenie wierzyciela, wysokość wierzytelności, datę powstania, terminy płatności tych wierzytelności oraz zabezpieczenia ich spłat,
4)
wykaz udzielonych poręczeń i gwarancji oraz ustanowionych hipotek,
5)
wykaz nie wykonanych tytułów egzekucyjnych wystawionych przeciwko przedsiębiorstwu górniczemu,
6)
wykaz dłużników, z podaniem wysokości należności i terminów ich płatności.
6. 18
Program naprawczy, o którym mowa w ust. 3, opiniuje minister właściwy do spraw gospodarki, w uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw środowiska, finansów publicznych i Skarbu Państwa, po uzyskaniu stanowiska:
1)
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - w odniesieniu do zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
2)
Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - w odniesieniu do zobowiązań wobec Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
3)
Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - w odniesieniu do zobowiązań wobec tego funduszu,
4)
zarządów gmin górniczych, na których terenie znajduje się przedsiębiorstwo górnicze.

Nieprzedstawienie stanowiska w terminie 14 dni oznacza akceptację programu.

7.
Udzielenie opinii, o której mowa w ust. 6, powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni.

 

1.
Postępowanie oddłużeniowe prowadzi się na podstawie umowy zawartej przez dłużnika z wierzycielem uwzględniającej zasady, o których mowa w ustawie. Umowa określa warunki realizacji restrukturyzacji finansowej.
2.
Podstawą realizacji postępowania oddłużeniowego jest spełnienie przez dłużnika, w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2002 r., następujących warunków:
1)
nieprzekroczenia przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 2, z późn. zm.),
2)
niedokonywania darowizn, chyba że dotyczy to nieodpłatnego przekazywania obiektów majątku nieprodukcyjnego przynoszącego straty,
3)
nieudzielania poręczeń i gwarancji,
4)
realizowania przez dłużnika restrukturyzacji przedsiębiorstwa górniczego zgodnie z programem naprawczym,
5)
terminowego regulowania bieżących zobowiązań z tytułu ubezpieczeń społecznych, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, począwszy od dnia 1 stycznia 1999 r.
3.
W przypadku niemożności terminowego regulowania zobowiązań, o których mowa w ust. 2 pkt 5, zobowiązania te mogą być regulowane przez dłużnika na zasadach określonych w umowie zawartej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
4.
Z chwilą zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1, wstrzymuje się wykonywanie zawartych wcześniej i niewykonanych umów, porozumień oraz decyzji dotyczących zobowiązań, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 4-6, a postępowania egzekucyjne zawiesza się do dnia zakończenia postępowania oddłużeniowego.
5.
W okresie prowadzenia postępowania oddłużeniowego nie może być ogłoszona upadłość dłużnika, a także nie stosuje się przepisów art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512, z późn. zm.).
6.
Przepis ust. 5 stosuje się również w okresie od dnia wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców do dnia jego zakończenia albo umorzenia.
7.
Jeżeli postępowanie restrukturyzacyjne, o którym mowa w ust. 6, wszczęto po dniu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a przed dniem ogłoszenia upadłości, postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości podlega zawieszeniu.
8.
Przepisy ust. 5-7 stosuje się odpowiednio do nabywcy przedsiębiorstwa spółki węglowej.
9.
W przypadku niespełnienia przez dłużnika któregokolwiek z warunków określonych w ust. 2 lub wynikających z umowy, o której mowa w ust. 3, postępowanie oddłużeniowe podlega umorzeniu, a objęte tym postępowaniem zobowiązania wraz z odsetkami stają się wymagalne.
10.
Decyzje w sprawie umorzenia postępowania oddłużeniowego podejmuje minister właściwy do spraw gospodarki, w uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw środowiska, finansów publicznych i Skarbu Państwa.
11.
Przebieg postępowania oddłużeniowego monitoruje podmiot określony przez ministra właściwego do spraw gospodarki, który w przypadku stwierdzenia niespełnienia przez dłużnika warunków, o których mowa w ust. 2, informuje o tym tego ministra.
1. 20
Zobowiązania, o których mowa w art. 4 ust. 1, powstałe po dniu 31 marca 1998 r., do czasu uzyskania rentowności, jednak nie dłużej niż do dnia:
1)
31 grudnia 2002 r. - dla zobowiązań, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i pkt 3-5,
2)
31 grudnia 2000 r. - dla zobowiązań, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2

- w przypadku niemożności ich regulowania stwierdzonej w opinii, o której mowa w art. 7 ust. 6, mogą być regulowane przez dłużnika na zasadach określonych w umowie zawartej z wierzycielem.

2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, może zawierać postanowienia dotyczące:
1)
umorzenia istniejących zobowiązań w pełnej wysokości, z wyjątkiem zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług oraz z tytułu opłat i kar należnych gminom,
2) 21
odroczenia terminu płatności zobowiązań nie podlegających umorzeniu, jednak na okres nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2002 r.,
3)
rozłożenia spłaty zobowiązań, o których mowa w pkt 2, na okres nie przekraczający pięciu lat.
3.
Powstałe po dniu 31 marca 1998 r. zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług oraz z tytułu opłat i kar należnych gminom mogą być przedmiotem umów tylko w zakresie terminów oraz warunków spłaty.
4.
W umowie, o której mowa w ust. 1, określa się sposób oraz inne warunki restrukturyzacji zadłużenia.
5.
Jeżeli dłużnik przez trzy kolejne miesiące nie będzie realizował warunków umowy, postępowanie oddłużeniowe może zostać umorzone na wniosek wierzyciela.
6.
Do restrukturyzacji finansowej zobowiązań, o których mowa w ust. 1, przepisy art. 7 i art. 8 stosuje się odpowiednio.

Przepisy art. 4-9 w odniesieniu do zobowiązań, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1-3, stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw robót górniczych będących:

1)
przedsiębiorstwami państwowymi,
2)
spółkami prawa handlowego, w których co najmniej 50% akcji lub udziałów należy do Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa górniczego,
3)
spółkami prawa handlowego, których akcje lub udziały zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych w trybie art. 10 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164, Nr 47, poz. 298 i Nr 107, poz. 691), w tym do Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A. w Bytomiu.

Spółkę prawa handlowego, której akcjonariuszem albo wspólnikiem jest Skarb Państwa, jeżeli przedmiotem działalności takiej spółki jest wyłącznie: prowadzenie likwidacji kopalń, zagospodarowanie majątku likwidowanych kopalń, zbędnego majątku spółek węglowych, tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych kopalń - zwalnia się z obowiązku zapłaty bieżących wpłat, opłat i kar, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4, z wyjątkiem opłat i kar stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego.

6 Art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
7 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
8 Art. 5 ust 2a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
9 Art. 5 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
10 Art. 5 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. c) tiret pierwsze ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
11 Art. 5 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. c) tiret drugie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
12 Art. 5 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d) tiret pierwsze ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
13 Art. 5 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. d) tiret drugie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
14 Art. 6 ust.2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
15 Art. 6 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.238.2020) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.

16 Art. 7 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
17 Art. 7 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
18 Art. 7 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. c) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
19 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.238.2020) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.
20 Art. 9 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
21 Art. 9 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.5.41) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 lutego 2001 r.
22 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.238.2020) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.