Rozdział 4 - Wynagrodzenie i odszkodowanie. - Dostarczanie środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.322

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

Rozdział  4.

Wynagrodzenie i odszkodowanie.

1.
Za dostarczenie środka przewozowego należy się osobom wymienionym w art. 3 wynagrodzenie.
2.
Stawki wynagrodzenia za dostarczane środki przewozowe niemechaniczne ustalają corocznie w miesiącach styczniu i lipcu dla poszczególnych powiatów i rodzajów środków przewozowych prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z właściwymi dowódcami okręgów wojskowych i szefami wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa publicznego i ogłaszają w dziennikach urzędowych województw.
3.
Stawki wynagrodzenia za dostarczane środki przewozowe mechaniczne ustala w drodze zarządzenia Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrami: Finansów, Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Stawki wynagrodzenia będą określone według rzeczywistych kosztów utrzymania środka przewozowego wraz z paliwem względnie paszą dla zwierząt oraz obsługą i powinny również uwzględniać ewentualne zużycie środka przewozowego.
1.
Wynagrodzenie za dostarczenie środka przewozowego wypłaca władza lub organ, który zgłosił zapotrzebowanie na dostarczenie środka przewozowego.
2.
Wypłata wynagrodzenia następuje najpóźniej w ciągu 14 dni po zwolnieniu środka przewozowego za pośrednictwem prezydium rady narodowej, które wydało nakaz dostarczenia środka przewozowego.
1.
W przypadkach uszkodzenia, zniszczenia lub utraty środka przewozowego, które nastąpiło bez winy osób wymienionych w art. 3 lub obsługi w czasie i w związku albo w następstwie dostarczenia środka przewozowego na potrzeby wojska lub służby bezpieczeństwa publicznego, należy się odszkodowanie.
2.
Przyznanie odszkodowania i ustalenie jego wysokości następuje w drodze orzeczenia prezydium powiatowej rady narodowej, wydanego w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.
3.
Odszkodowanie wypłaca władza lub organ, który zgłosił zapotrzebowanie na dostarczenie środka przewozowego.
4.
Poszkodowany może w ciągu miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia, wymienionego w ust. 1, dochodzić roszczenia o odszkodowanie w drodze sądowej względnie w drodze postępowania arbitrażowego, jeżeli należy do jednostek wymienionych w art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 340).

Jeżeli osoba, obsługująca dostarczony środek przewozowy, bez własnej winy w czasie i w związku z wykonywaniem tej obsługi doznała uszkodzenia zdrowia, powodującego utratę zdolności do pracy zarobkowej, albo wskutek tego uszkodzenia poniosła śmierć, przysługuje tej osobie lub osobom po niej pozostałym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego w trybie i na zasadach, określonych w przepisach, normujących zaopatrzenie inwalidzkie osób, które doznały uszkodzenia zdrowia lub poniosły śmierć wskutek służby wojskowej.