Dostarczanie środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.322

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o dostarczaniu środków przewozowych na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego w czasie pokoju.

Przepisy ogólne.

Dostarczanie na rzecz wojska i służby bezpieczeństwa publicznego środków przewozowych w czasie pokoju następuje na zasadach i w trybie, określonych w niniejszej ustawie.

Za środki przewozowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważa się: wozy z zaprzęgiem zwierzęcym, zwierzęta z uprzężą pociągową, zwierzęta wierzchowe i juczne z rzędem, środki przewozowe wodne, ciągniki, samochody, przyczepy, rowery, motocykle i inne pojazdy mechaniczne oraz samoloty.

Zakres obowiązku dostarczania środków przewozowych.

Osoby fizyczne i prawne, mające w swoim władaniu środki przewozowe wymienione w art. 2, są obowiązane do ich dostarczania na potrzeby wojska i służby bezpieczeństwa publicznego.

Obowiązek, wymieniony w art. 3, polega na dostarczeniu:

1)
środka przewozowego zdatnego do przewożenia osób i rzeczy wraz z potrzebnym paliwem względnie paszą dla zwierząt oraz
2)
obsługi zdolnej do prowadzenia środka przewozowego.
1.
Nie podlegają dostarczeniu środki przewozowe:
1)
znajdujące się w posiadaniu przedstawicielstw dyplomatycznych i osób korzystających z prawa zakrajowości oraz urzędników konsularnych i personelu tych urzędów, jeżeli posiada obywatelstwo Państwa wysyłającego - z zastrzeżeniem wzajemności,
2)
władz i urzędów państwowych oraz Narodowego Banku Polskiego,
3)
pozostające w dyspozycji przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
4)
sanitarne oraz używane do zaopatrywania zakładów społecznych służby zdrowia w żywność, sprzęt i leki,
5)
przedsiębiorstw samochodowych, lotniczych, żeglugowych - przeznaczone do utrzymywania komunikacji publicznej,
6)
ogiery i klacze, wpisane do ksiąg stadnych koni oraz ogiery uznane (art. 1 i 3 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni - Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 23, poz. 154), a nadto ogiery i klacze zarodowe państwowych stad ogierów i państwowych stadnin koni,
7)
klacze wysokoźrebne oraz klacze ze źrebiętami ssącymi w okresie dwóch miesięcy.
2.
Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz innymi zainteresowanymi ministrami może w drodze zarządzenia określić inne kategorie środków przewozowych, nie podlegające dostarczeniu.

W czasie trwania stanu wyjątkowego, w przypadkach klęsk żywiołowych oraz ze względu na interes obrony Państwa i bezpieczeństwa publicznego, mogą podlegać obowiązkowi dostarczania także środki przewozowe, wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 2), 3), 4) i 5), jeżeli dostarczenie innych środków przewozowych w potrzebnej ilości i we właściwym czasie jest niemożliwe.

Zapotrzebowanie, dostarczanie i zwalnianie środków przewozowych.

1.
Władze i organy wojskowe oraz służby bezpieczeństwa publicznego zgłaszają pisemne zapotrzebowanie na dostarczenie środka przewozowego w prezydium rady narodowej gminy (miasta), z której środek przewozowy ma być dostarczony.
2.
Władze i organy, wymienione w ust. 1, mogą zgłaszać zapotrzebowanie tylko na te środki przewozowe, które są niezbędne do przewozu osób lub rzeczy w związku z zadaniem służbowym oraz w rozmiarach, koniecznych dla osiągnięcia tego zadania.
3.
W zapotrzebowaniu należy wskazać: rodzaj, liczbę, termin i miejsce dostarczenia środków przewozowych, przypuszczalny czas korzystania z tych środków oraz uprawnionego do korzystania z nich.
4.
Ministrowie Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego określą w drodze zarządzeń władze i organy wojskowe oraz służby bezpieczeństwa publicznego, uprawnione do zgłoszenia zapotrzebowania.

Na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych wydają osobom wymienionym w art. 3 pisemny nakaz dostarczenia środka przewozowego.

1.
Obowiązek dostarczania środków przewozowych należy nakładać na osoby wymienione w art. 3 w miarę możności kolejno, równomiernie i z uwzględnieniem warunków gospodarczych i zawodowych oraz liczby posiadanych przez te osoby środków przewozowych.
2.
Zasady kolejności dostarczania środków przewozowych określi w drodze zarządzenia Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
3.
Nie można żądać dostarczenia środków przewozowych, które znajdują się w odległości większej niż dziesięć kilometrów od miejsca, do którego mają być dostarczone. W stosunku do mechanicznych środków przewozowych odległość ta nie może przekraczać pięćdziesięciu kilometrów.
4.
W przypadkach wyjątkowych można żądać dostarczania środków przewozowych bez względu na odległość, określoną w ust. 3.
1.
Nakaz dostarczenia środka przewozowego powinien zawierać w szczególności:
1)
wskazanie osoby obowiązanej do dostarczenia środka przewozowego,
2)
określenie rodzaju i liczby środków przewozowych,
3)
oznaczenie obsługi środka przewozowego,
4)
określenie terminu i miejsca dostarczenia środka przewozowego,
5)
oznaczenie czasu, przez który środek przewozowy przypuszczalnie będzie używany,
6)
pouczenie o skutkach niewykonania obowiązku dostarczenia środka przewozowego.
2.
Prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej powinno doręczyć nakaz dostarczenia środka przewozowego niezwłocznie osobie, wskazanej w nakazie.
1.
W przypadkach, wymienionych w art. 6, gdy opóźnienie w uzyskaniu środka przewozowego grozi niebezpieczeństwem, a organy właściwe do wydania nakazu dostarczenia środka przewozowego nie są na miejscu obecne, władza lub organ wojskowy albo służby bezpieczeństwa publicznego, uprawniony do korzystania ze środka przewozowego (art. 7 ust. 3), może zwrócić się bezpośrednio do posiadacza środka przewozowego z żądaniem natychmiastowego jego dostarczenia. Żądanie to wyrażone na piśmie zastępuje nakaz prezydium rady narodowej.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 korzystający ze środka przewozowego powinien w terminie trzech dni od daty uzyskania środka przewozowego zawiadomić o tym prezydium właściwej rady narodowej, doręczając równocześnie zapotrzebowanie na ten środek przewozowy.
1.
Osoby wyznaczone w nakazie do dostarczenia środka przewozowego są obowiązane dostarczyć go uprawnionemu w stanie, określonym w art. 4, w terminie i miejscu oraz na okres czasu, oznaczony w nakazie.
2.
W przypadku zatrzymania środka przewozowego przez czas dłuższy od oznaczonego w nakazie uprawniony jest obowiązany udzielić pomocy w uzyskaniu przez obsługę środka przewozowego paliwa lub paszy dla zwierząt.
3.
Środek przewozowy może pozostać w dyspozycji uprawnionego jednorazowo przez czas nie dłuższy od trzech dni.
1.
Jeżeli osoba wyznaczona w nakazie dostarczenia środka przewozowego nie wykona tego obowiązku prezydium właściwej rady narodowej zastosuje względem tej osoby przymus bezpośredni.
2.
Jeżeli opóźnienie w uzyskaniu środka przewozowego od osoby wymienionej w ust. 1 w drodze przymusu bezpośredniego grozi niebezpieczeństwem, prezydium właściwej rady narodowej dostarczy uprawnionemu środka przewozowego od innej osoby.

Korzystający ze środka przewozowego obowiązany jest zwolnić go po wykorzystaniu i wydać obsłudze (woźnicy, kierowcy) pisemne zaświadczenie, stwierdzające czas (dnie, godziny) korzystania ze środka przewozowego.

Wynagrodzenie i odszkodowanie.

1.
Za dostarczenie środka przewozowego należy się osobom wymienionym w art. 3 wynagrodzenie.
2.
Stawki wynagrodzenia za dostarczane środki przewozowe niemechaniczne ustalają corocznie w miesiącach styczniu i lipcu dla poszczególnych powiatów i rodzajów środków przewozowych prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z właściwymi dowódcami okręgów wojskowych i szefami wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa publicznego i ogłaszają w dziennikach urzędowych województw.
3.
Stawki wynagrodzenia za dostarczane środki przewozowe mechaniczne ustala w drodze zarządzenia Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrami: Finansów, Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
4.
Stawki wynagrodzenia będą określone według rzeczywistych kosztów utrzymania środka przewozowego wraz z paliwem względnie paszą dla zwierząt oraz obsługą i powinny również uwzględniać ewentualne zużycie środka przewozowego.
1.
Wynagrodzenie za dostarczenie środka przewozowego wypłaca władza lub organ, który zgłosił zapotrzebowanie na dostarczenie środka przewozowego.
2.
Wypłata wynagrodzenia następuje najpóźniej w ciągu 14 dni po zwolnieniu środka przewozowego za pośrednictwem prezydium rady narodowej, które wydało nakaz dostarczenia środka przewozowego.
1.
W przypadkach uszkodzenia, zniszczenia lub utraty środka przewozowego, które nastąpiło bez winy osób wymienionych w art. 3 lub obsługi w czasie i w związku albo w następstwie dostarczenia środka przewozowego na potrzeby wojska lub służby bezpieczeństwa publicznego, należy się odszkodowanie.
2.
Przyznanie odszkodowania i ustalenie jego wysokości następuje w drodze orzeczenia prezydium powiatowej rady narodowej, wydanego w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.
3.
Odszkodowanie wypłaca władza lub organ, który zgłosił zapotrzebowanie na dostarczenie środka przewozowego.
4.
Poszkodowany może w ciągu miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia, wymienionego w ust. 1, dochodzić roszczenia o odszkodowanie w drodze sądowej względnie w drodze postępowania arbitrażowego, jeżeli należy do jednostek wymienionych w art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 340).

Jeżeli osoba, obsługująca dostarczony środek przewozowy, bez własnej winy w czasie i w związku z wykonywaniem tej obsługi doznała uszkodzenia zdrowia, powodującego utratę zdolności do pracy zarobkowej, albo wskutek tego uszkodzenia poniosła śmierć, przysługuje tej osobie lub osobom po niej pozostałym prawo do zaopatrzenia inwalidzkiego w trybie i na zasadach, określonych w przepisach, normujących zaopatrzenie inwalidzkie osób, które doznały uszkodzenia zdrowia lub poniosły śmierć wskutek służby wojskowej.

Przepisy karne.

1.
Kto nie wykona nałożonego na niego obowiązku dostarczenia środka przewozowego - podlega karze aresztu do jednego miesiąca lub karze grzywny do 50.000 zł albo obu tym karom łącznie.
2.
Orzekanie w sprawach wymienionych w ust. 1 następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.

Przepisy końcowe.

Z dniem wejścia w życie ustawy traci moc rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 listopada 1927 r. o obowiązku dostarczania środków przewozowych na rzecz wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 883).

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.