Część 1 - - PRZEDMOWA - Dokumenty poprawek do Konstytucji i Konwencji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, sporządzonych w Genewie dnia 22 grudnia 1992 r. Marrakesz.2002.10.18.Antalya.2006.11.24.Guadalajara.2010.10.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1138

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 października 2018 r.

CZĘŚĆ  I

- PRZEDMOWA

Na mocy oraz stosując odpowiednie postanowienia Konstytucji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (Genewa, 1992), poprawionej przez Konferencję Pełnomocników (Kyoto, 1994) oraz Konferencję Pełnomocników (Minneapolis, 1998), zwłaszcza postanowienia jej artykułu 55, Konferencja Pełnomocników Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (Marrakesz, 2002) przyjęła następujące poprawki do tej Konstytucji:

*Zgodnie z Rezolucją nr 70 Konferencji Pełnomocników (Marrakesz, 2002) dotyczącą wdrożenia zasad równości płci w pracach ITU, podstawowe dokumenty Związku (Konstytucja i Konwencja) powinny być rozumiane jako zredagowane z użyciem rodzaju nijakiego.

Postanowienia podstawowe

Konferencja Pełnomocników

51

PP-98

PP-02

c) wyznacza podstawy budżetu Związku i ustala, biorąc pod uwagę decyzje podjęte w oparciu o sprawozdania wymienione w postanowieniu pozycji nr 50, odpowiednie limity finansowe na okres do następnej Konferencji Pełnomocników, po rozważeniu wszystkich właściwych aspektów prac Związku w tym okresie;

58A

PP-98

PP-02

j bis) przyjmuje i zmienia Zasady Ogólne konferencji, zgromadzeń i spotkań Związku;

Podstawowe zasady wyborów i kwestie z nimi związane

61

PP-02

a) Państwa Członkowskie Rady ITU są wybierane z należytym uwzględnieniem konieczności sprawiedliwego przydziału miejsc w Radzie ITU między wszystkie regiony świata;

62

PP-94

PP-98

PP-02

b) Sekretarz Generalny, Zastępca Sekretarza Generalnego oraz dyrektorzy Biur powinni być wybierani spośród kandydatów zgłoszonych przez Państwa Członkowskie jako ich obywatele, tak aby wszyscy byli obywatelami różnych Państw Członkowskich, a w czasie wyborów należy uwzględnić równy podział między geograficznymi regionami świata; należy również zwrócić uwagę na zasady określone w postanowieniu pozycji nr 154 niniejszej Konstytucji;

63

PP-94

PP-98

PP-02

c) Członkowie Rady Regulaminu Radiokomunikacyjnego powinni być wybierani według ich osobistych kwalifikacji; każde Państwo Członkowskie może zaproponować tylko jednego kandydata. Członkowie Rady Regulaminu Radiokomunikacyjnego nie powinni być obywatelami tego samego Państwa Członkowskiego co dyrektor Biura Radiokomunikacji; przy ich wyborze, należy wziąć po uwagę równy podział między geograficznymi regionami świata i zasady zawarte w postanowieniu pozycji nr 93 niniejszej Konstytucji.

64

PP-02

2 Postanowienia dotyczące przystąpienia do pełnienia obowiązków, wakatów na stanowiskach oraz ponownego wyboru znajdują się w Konwencji.

Rada ITU

66

PP-02

2) Każde Państwo Członkowskie Rady powinno wyznaczyć jedną osobę do zasiadania w Radzie, może ona być wspomagana przez jednego lub więcej doradców.

67

PP-02

(Usunięto)

70

PP-98

PP-02

2) Rada powinna rozważyć założenia polityki telekomunikacyjnej zgodnie z wytycznymi Konferencji Pełnomocników, tak aby ukierunkowanie polityki i strategii Związku było w pełni odpowiadające rozwojowi środowiska telekomunikacji.

70A

PP-02

2 bis) Rada powinna przygotować sprawozdanie na temat polityk i strategicznego planowania zalecanego Związkowi, uwzględniając ich skutki finansowe. Wykorzystuje w tym celu materiały przygotowane przez Sekretarza Generalnego zgodnie z postanowieniem pozycji nr 74a poniżej.

Sekretariat Generalny

74A

PP-98

PP-02

b) przygotowuje we współpracy z Komitetem Koordynacyjnym i zapewnia Państwom Członkowskim i Członkom Sektorowym dane, które mogą być potrzebne do przygotowania sprawozdania na temat polityki i planu strategicznego Związku oraz koordynuje wdrożenie tego planu; sprawozdanie to zostanie przekazane Państwom Członkowskim i Członkom Sektorowym celem dokonania jego recenzji w ciągu ostatnich dwóch zwykłych sesji Rady ITU przed Konferencją Pełnomocników;

Sektor Radiokomunikacyjny

Rada Regulaminu Radiokomunikacyjnego

95

PP-98

PP-02

a) zatwierdzeniu Zasad Proceduralnych, które zawierają kryteria techniczne zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym oraz decyzjami kompetentnych konferencji radiokomunikacyjnych. Te Zasady Proceduralne powinny być wykorzystywane przez Dyrektora oraz Biuro przy stosowaniu Regulaminu Radiokomunikacyjnego dla rejestracji przydziałów częstotliwości dokonywanych przez Państwa Członkowskie. Zasady te powinny być opracowywane w przejrzysty sposób oraz powinny być komentowane przez administracje, i w przypadku niemożliwości uzyskania porozumienia, sprawa jest przedkładana przyszłej światowej konferencji radiokomunikacyjnej;

Metody pracy sektorów

145 A

PP-02

Zgromadzenie Radiokomunikacyjne, Światowe Zgromadzenie Normalizacji Telekomunikacji oraz Światowa Konferencja Rozwoju Telekomunikacji mogą ustanawiać i przyjmować metody pracy i procedury w zakresie zarządzania czynnościami odpowiednich sektorów. Te metody pracy i procedury muszą być zgodne z niniejszą Konstytucją, Konwencją oraz Regulaminami Administracyjnymi, a w szczególności z postanowieniami pozycji nr od 246D do 246H niniejszej Konwencji.

Inne postanowienia w odniesieniu do funkcjonowania Związku

Finanse Związku

159 D

PP-98

PP-02

2 ter Wydatki regionalnych konferencji wymienionych w pozycji nr 43 niniejszej Konstytucji powinny być pokrywane:

159 E

PP-02

a) przez wszystkich Członków danego regionu zgodnie z ich klasą udziałów;

159 F

PP-02

b) przez Państwo Członkowskie innego regionu, które uczestniczyło w takich konferencjach, zgodnie z ich klasą udziału;

159 G

PP-02

c) przez uprawnionych Członków Sektorowych oraz inne uprawnione organizacje, które uczestniczyły w takich konferencjach, zgodnie z postanowieniami Konwencji.

161 E

PP-98

PP-02

4) Biorąc pod uwagę projekt planu finansowego po poprawkach, Konferencja Pełnomocników, bez zbędnej zwłoki, powinna określić ostateczną maksymalną wysokość jednostki udziału oraz ustalić datę, przed końcem przedostatniego tygodnia Konferencji Pełnomocników, do której Państwa Członkowskie, z chwilą zaproszenia przez Sekretarza Generalnego, powinny ogłosić swój ostateczny wybór klasy udziału.

Zasady Ogólne (prowadzenia) konferencji, zgromadzeń i innych zebrań Związku

177

PP-98

PP-02

1 Zasady Ogólne konferencji, zgromadzeń i innych zebrań Związku przyjęty przez Konferencję Pełnomocników powinny mieć zastosowanie w zakresie przygotowania konferencji i zgromadzeń oraz organizacji prac i przeprowadzenia dyskusji podczas konferencji i innych zebrań jak również na potrzeby wyboru Państw Członkowskich Rady, Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego, dyrektorów biur sektorów oraz członków Rady Regulaminu Radiokomunikacyjnego.

178

PP-98

PP-02

2 Konferencje, zgromadzenia oraz Rada mogą przyjąć zasady, jakie uważają za istotne w uzupełnieniu zawartych w rozdziale II Zasad Ogólnych konferencji, zgromadzeń i innych zebrań Związku. Jednakże te dodatkowe zasady muszą być zgodne z postanowieniami niniejszej Konstytucji i Konwencji jak również tymi wymienionymi w rozdziale II; w przypadku gdyby uzupełniające zasady zostały przyjęte przez konferencje lub zgromadzenia, powinny być opublikowane tak jak dokumenty odpowiedniej konferencji lub zgromadzenia.

Postanowienia specjalne dotyczące radiokomunikacji

Użytkowanie widma częstotliwości radiowych i orbity satelitów geostacjonarnych oraz innych orbit satelitarnych

195

PP-02

1 Państwa Członkowskie powinny dołożyć starań, aby ograniczyć ilość użytkowanych częstotliwości oraz widma do minimum, które jest konieczne do zapewnienia działania niezbędnych usług w zadowalający sposób. W związku z tym powinny dołożyć starań, aby możliwie szybko wprowadzić w życie ostatnie osiągnięcia techniki.

Stosunki z Organizacją Narodów Zjednoczonych, innymi organizacjami międzynarodowymi i państwami niebędącymi członkami

Stosunki z innymi organizacjami międzynarodowymi

206

PP-02

W celu osiągnięcia pełnej koordynacji międzynarodowej w sprawach wpływających na telekomunikację, Związek powinien współpracować z międzynarodowymi organizacjami, prowadzącymi pokrewną działalność i posiadającymi pokrewne zainteresowania.

Postanowienia Końcowe

Postanowienia dotyczące poprawek do niniejszej Konstytucji

224

PP-98

PP-02

1 Każde Państwo Członkowskie może zaproponować poprawki do niniejszej Konstytucji. Taka propozycja, aby mogła być przesłana Państwom Członkowskim i rozpatrzona przez nie w odpowiednim czasie, powinna dotrzeć do Sekretarza Generalnego najpóźniej na osiem miesięcy przed ustaloną datą otwarcia Konferencji Pełnomocników. Sekretarz Generalny możliwie szybko, ale nie później niż 6 miesięcy przed tą datą, powinien przekazać tę propozycję wszystkim Państwom Członkowskim.

228

PP-98

PP-02

5 0 ile poprzednie ustępy niniejszego artykułu, które obowiązują powinny mieć rozstrzygające znaczenie, nie stanowią inaczej, należy stosować Zasady Ogólne konferencji, zgromadzeń i innych zebrań Związku.

Wejście w życie i zagadnienia z tym związane

238

PP-02

1 Niniejsza Konstytucja i Konwencja przyjęta przez dodatkową Konferencję Pełnomocników (Genewa, 1992) powinna wejść w życie 1 lipca 1994 r. pośród tych Państw Członkowskich, które przed tą datą złożą swój dokument ratyfikacyjny, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia.