Art. 7. - Djety i koszty podróży pracowników kolejowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.88.577

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1922 r.
Art.  7. 5

Pracownicy kolejowi przeniesieni z urzędu lub w drodze konkursu otrzymują zwrot faktycznych i udowodnionych kosztów przewozu urządzenia domowego.

Zwrot ten nie może przekraczać:

1)
Z mieszkania prywatnego do prywatnego:
a)
dla pracowników samotnych 75% jednomiesięcznego uposażenia,
b)
dla utrzymujących do 4 członków rodziny 75% dwumiesięcznego uposażenia,
c)
dla utrzymujących więcej niż czterech członków rodziny 75% trzechmiesięcznego uposażenia płacy zasadniczej łącznie z dodatkami drożyźnianemi, za wysługę lat i wyższe studja.
2)
Z mieszkania prywatnego do skarbowego lub odwrotnie 3/4 (trzy czwarte) należytości wymienionych pod 1.
3)
Z mieszkania skarbowego do skarbowego połowę należytości pod 1. Które osoby mają być zaliczone w poczet członków rodziny pracownika kolejowego, określają postanowienia o dodatku drożyźnianym, zawarte w ustawie o uposażeniu pracowników kolejowych.

Przy przeniesieniu z okazji nominacji miarodajne jest uposażenie, osiągnięte w drodze awansu.

Przy przeniesieniu z miejscowości, zaliczonych do różnych klas drożyźnianych miarodajny jest dodatek drożyźniany dla miejscowości klasy wyższej.

Oprócz tego ryczałtu należą się przy przeniesieniu djety dzienne dla pracownika kolejowego, a także dla jego żony i dzieci za czas koniecznej podróży.

Dla żony pracownika należą się djety w wysokości 75%, zaś dla jego dzieci w wysokości 50% wymiaru ustalonego w art. 2 i 3.

O ile przy przesiedleniu musiano użyć drogi kołowej, może pracownik, zaliczyć dla każdych 3 osób jedną podwodę. Na linjach polskich kolei państwowych mają wszyscy pracownicy kolejowi we wszystkich wypadkach przesiedlenia się w służbie prawo do bezpłatnej jazdy dla siebie samych, swych rodzin i sługi, oraz prawo bezpłatnego przewozu swych sprzętów domowych.

W razie przewozu na obcych linjach kolejowych należy się pracownikowi, o ile niema prawa do uzyskania ulg przewozowych, zwrot faktycznie uiszczonych kosztów przewozu i ceny biletu wedle klasy należącej się mu w myśl odnośnych przepisów.

Pracownikowi żonatemu można dopiero wówczas przyznać pełne koszta przeniesienia, jeżeli dostarczy dowody zameldowania rodziny w nowem miejscu służbowem. Jeżeli pracownik przesiedla się sam, przyznaje się koszta ustalone dla samotnego.

Dla pracowników niezaliczonych do żadnego stopnia płacy określa się ryczałt w wysokości uposażenia tego stopnia, dla którego się określa wysokość djet (art. 2 niniejszego rozporządzenia).

5 Art. 7 zmieniony przez § 11 rozporządzenia z dnia 10 maja 1922 r. (Dz.U.22.41.347) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1922 r.