Art. 4. - Djety i koszty podróży pracowników kolejowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.88.577

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1922 r.
Art.  4. 4

Jednostką obliczania djet jest 24 godzinny przeciąg czasu, liczący się zawsze od 12 godziny w nocy.

O ile odnośna czynność komisyjna łącznie z podróżą lub sama czynność komisyjna względnie sama podróż w dniu wyjazdu lub przyjazdu z komisji trwały conajmniej 6 godzin, należą się funkcjonariuszowi djety za dzień wyjazdu względnie przyjazdu. Jeżeli przy podróżach służbowych trwających ponad 24 godzin, czynność komisyjna łącznie z podróżą trwała w dniu wyjazdu lub przyjazdu mniej niż 6 godzin, uważa się dzień wyjazdu i przyjazdu razem za jednostkę, o ile tylko cała czynność służbowa lub podróż w tych dniach trwała łącznie conajmniej 6 godzin.

Jeżeli urzędnik odbywa podróż służbową koleją lub przeważnie koleją, początek tejże podroży należy liczyć od chwili odejścia pociągu, ustalonej w oficjalnym rozkładzie jazdy. Jeżeli natomiast funkcjonarjusz odbywa podróż innym środkiem komunikacyjnym np. końmi, samochodem i t. p. należy liczyć początek tejże podróży od chwili ruszenia z miejsca, o ile nie można analogicznie zastosować przepisu zawartego w poprzedniem zdaniu

Djety należą się pracownikom kolejowym także za niedziele i święta, przypadające w czasie trwania czynnej podróży służbowej.

Jeżeli pracownik w czasie delegacji (podróży komisyjnej) poza swem miejscem służbowem zachoruje bez własnej winy, a choroba zostanie stwierdzona świadectwem lekarskiem, należą mu się djety za cały czas trwania choroby aż do chwili powrotu do miejsca słupowego.

Pracownikowi, będącemu na substytucji lub delegacji za djetami, należy się za podróże służbowe, odbyte poza miejscem substytucji lub delegacji zwrot kosztów podróży oraz połowa djet, o ile cala czynność służbowa trwa conajmniej 6 godzin.

II. Wydatki na dorożki tramwaje i tragarzy.

4 Art. 4 zmieniony przez § 7 rozporządzenia z dnia 10 maja 1922 r. (Dz.U.22.41.347) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1922 r.