§ 5. - Delegowanie urzędników prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w innej jednostce organizacyjnej prokuratury lub w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.474

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 marca 2017 r.
§  5. 
1. 
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania i z powrotem.
2. 
Jeżeli delegowanie trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwrot kosztów przejazdu obejmuje także zwrot kosztów przejazdów z miejsca delegowania do miejsca zamieszkania i z powrotem, odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu.
3. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, jednak nie większej niż równowartość ceny biletu na przejazd liniami Polskich Kolei Państwowych w klasie drugiej pociągu według taryfy pospiesznej, z uwzględnieniem ulgi przysługującej urzędnikowi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
4. 
Zwrot kosztów przejazdu następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki, o której mowa w art. 11b ust. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, zwanego dalej "kierownikiem jednostki", wykazu odbytych przejazdów, biletów za przejazd oraz oświadczenia o przysługujących ulgach.
5. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek urzędnika, kierownik jednostki może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej między urzędnikiem a kierownikiem jednostki na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907, 1935 i 1948).
6. 
W przypadkach gdy urzędnik delegowany do innej jednostki może codziennie dojeżdżać do miejsca delegowania i z powrotem do miejsca zamieszkania komunikacją publiczną lub transportem samochodowym niebędącym własnością pracodawcy, kierownik jednostki na wniosek urzędnika może wyrazić zgodę na taki sposób dojazdu. W takim przypadku delegowanemu urzędnikowi, który nie korzysta ze zwrotu kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, nieprzekraczających równowartości 150% diety albo ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu w wysokości diety - za każdy dzień dojazdu do miejsca delegowania. Ryczałt z tytułu zwrotu kosztów przejazdu przysługuje również w przypadku wyrażenia zgody przez kierownika jednostki na dojazd urzędnika delegowanego samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym niebędącym własnością pracodawcy.