Art. 24. - Dania-Polska. Traktat Handlowy i Nawigacyjny. Warszawa.1924.03.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.74.736

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 sierpnia 1924 r.
Artykuł  XXIV. 

Traktat niniejszy będzie ratyfikowany i ratyfikacje będą wymienione w Warszawie, możliwie jaknajprędzej.

Wejdzie on w życie piętnastego dnia po wymianie ratyfikacji.

Traktat zawarty jest na przeciąg jednego roku, o ile jednak nie zostanie po upływie tego terminu wymówiony, będzie on przedłużony w drodze milczącej zgody na czas nieograniczony i będzie mógł być wymówiony w każdym czasie.

W wypadku wymówienia, będzie on pozostawał w mocy jeszcze przez sześć miesięcy od dnia, w którym jedna z Układających się Stron złoży drugiej notyfikację o zamiarze uchylenia jego działania.

W dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejszy Traktat.

Sporządzono w Warszawie, w podwójnym egzemplarzu, dnia dwudziestego drugiego marca, tysiąc dziewięćset dwudziestego czwartego roku.

ANEKS.

KARTA LEGITYMACYJNA DLA KOMIWOJAŻERÓW.

(pominięty).

PROTOKÓŁ KOŃCOWY

W chwili przystępowania do podpisania niniejszego Traktatu, zawartego w dniu dzisiejszym, niżej podpisani Pełnomocnicy zgodzili się na to co następuje:

1.
Uwzględniając stosunki jakie istnieją między Danją a Islandją, zgodnie z treścią ustawy związkowej z 30 listopada 1918 r. rozumie się, że Polska nie będzie mogła powoływać się na postanowienia wyżej wymienionego Traktatu dla żądania korzyści specjalnych, jakie Danja przyznałaby lub mogłaby w przyszłości przyznać Islandji.
2.
Co do artykułu II-go:

Wobec tego, że produkty wymienione w artykule II-gim powinny pochodzić z terytorjum Układających się Stron, władze celne będą miały prawo wymagać sporządzenia świadectwa pochodzenia.

Odnośnie do formy i do treści, jak również do użycia świadectw pochodzenia obydwie Układające się Strony zapewniają sobie nawzajem traktowanie na stopie państwa najbardziej uprzywilejowanego.

3.
Co do artykułu VI-go:

Rozumie się, iż postanowienia artykułu VI-go, dotyczące systemu tranzyta, nie naruszają w niczem praw i obowiązków każdej z Układających się Stron co do tranzyta materjałów wojskowych.

Rząd Polski w szczególności zastrzega sobie prawo zakazywania lub ograniczania tranzyta broni i ekwipunku wojskowego wynikającego z § 4 art. 22 Traktatu podpisanego 18 marca 1921 r. w Rydze pomiędzy Rzecząpospolitą Polską z jednej strony a Rosyjską Socjalistyczną Federacyjną Republiką, Białoruską Socjalistyczną Sowietów i Ukraińską Socjalistyczną Republiką Sowietów z drugiej strony.

4.
Co do artykułu VII-go:

1. Dopóki granica między Polską i jednym z państw ościennych pozostawać będzie z jakiegokolwiek powodu zamkniętą dla podróżnych i dla towarów polskich lub danego kraju ościennego, Rząd Polski nie będzie uważany za zobowiązanego do przyznania Królestwu Duńskiemu na granicy wyżej wymienionego Państwa ułatwień, przewidzianych w artykule VII.

2. Postanowienie dotyczące komunikacji kolejowej z państwem trzeciem będą stosowane tylko w wypadku o ile z państwem tym zawarta będzie umowa dotycząca bezpośredniej komunikacji kolejowej.

5.
Co do artykułu XVIII-go:

Obydwie Układające się Strony zobowiązują się zawrzeć w czasie możliwie jaknajkrótszym umowę specjalną, dotyczącą położenia robotników jednej z Układających się Stron na terytorjum drugiej w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

W dowód czego pełnomocnicy podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Warszawie w podwójnym egzemplarzu, dnia dwudziestego drugiego marca tysiąc dziewięćset dwudziestego czwartego roku.

PROTOKÓŁ DODATKOWY.