Rozdział 6 - Pełnomocnicy graniczni - Czechy-Polska. Umowa o współpracy w sprawach granicznych. Praga.1999.05.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.195.1644

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 września 2002 r.

Rozdział  VI

Pełnomocnicy graniczni

Umawiające się Strony w celu wykonywania zadań wynikających z niniejszej umowy powołują:

a)
głównych pełnomocników granicznych;
b)
zastępców głównych pełnomocników granicznych;
c)
pełnomocników granicznych;
d)
zastępców pełnomocników granicznych,
e)
pomocników pełnomocników granicznych.
1.
Rządy Umawiających się Stron mianują głównych pełnomocników granicznych.
2.
Właściwi ministrowie Umawiających się Stron mianują zastępców głównych pełnomocników granicznych, pełnomocników granicznych i ich zastępców.
3.
Umawiające się Strony przekażą sobie drogą dyplomatyczną nazwiska głównych pełnomocników granicznych i ich zastępców.
4.
Pełnomocnicy graniczni mianują swych pomocników.
5.
Pełnomocnicy wymienieni w ustępach 1 i 2 mogą wyznaczać ekspertów w liczbie potrzebnej do wykonania zadań wynikających z niniejszej umowy oraz ustalają ich prawa i obowiązki.
1.
Główni pełnomocnicy graniczni i ich zastępcy oraz pełnomocnicy graniczni i ich zastępcy wyposażeni są w legitymacje sporządzone w językach polskim i czeskim, wystawione przez organy wymienione w artykule 18 ustępy 1 i 2.
2.
Pomocnicy pełnomocników granicznych wyposażeni są w upoważnienia sporządzone w językach polskim i czeskim, wystawione przez pełnomocników granicznych.
3.
Główni pełnomocnicy graniczni przekażą sobie wzory legitymacji i upoważnień, o których mowa w ustępach 1 i 2.
1.
Główni pełnomocnicy graniczni i ich zastępcy mogą w celu wykonywania swoich zadań przekraczać granicę państwową w każdym miejscu na podstawie posiadanych legitymacji. O zamiarze przekroczenia granicy będą się nawzajem informować.
2.
Pełnomocnicy graniczni, ich zastępcy i pomocnicy pełnomocników granicznych, w celu wykonywania zadań na odcinku swojego działania mogą przekraczać granicę państwową w dowolnym miejscu, na podstawie posiadanych legitymacji i upoważnień. O zamiarze przekroczenia granicy będą się nawzajem informować.
3.
Osoby wymienione w artykule 17, które wykonują na terytorium drugiej Umawiającej się Strony zadania wynikające z niniejszej umowy, mają zagwarantowaną nietykalność osobistą, środków transportu oraz dokumentów i pieczątek, które mają ze sobą, prawo noszenia służbowego munduru i broni służbowej, z której mogą jednak korzystać tylko w razie koniecznej obrony, oraz prawo używania własnych środków transportowych.
4.
Osobom wymienionym w artykule 17 druga Umawiająca się Strona udziela niezbędnej pomocy, zapewniając na ich prośbę zakwaterowanie, środki transportu i łączność z ich organami.