Rozdział 5 - Przekraczanie granicy państwowej - Czechy-Polska. Umowa o współpracy w sprawach granicznych. Praga.1999.05.25.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.195.1644

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 września 2002 r.

Rozdział  V

Przekraczanie granicy państwowej

1.
W razie katastrof i klęsk żywiołowych lub innych nadzwyczajnych wydarzeń powstałych w pobliżu granicy państwowej, zagrażających życiu lub zdrowiu, osoby zagrożone mogą przekraczać granicę państwową w każdym miejscu i czasie. W takim przypadku osoby te obowiązane są zgłosić się niezwłocznie do organów granicznych. Pełnomocnicy graniczni przekazują sobie niezwłocznie listy osób, które przekroczyły granicę państwową i organizują ich powrót.
2.
Grupy ratownicze mogą przekraczać granicę państwową wraz z wyposażeniem, środkami transportu, sprzętem i materiałami lub środkami pomocy przeznaczonymi do rozdania poszkodowanym, jeżeli zostały uzyskane w celu udzielenia pomocy na życzenie jednej z Umawiających się Stron.
3.
Zasady przekraczania granicy państwowej w przypadkach, o których mowa w ustępie 2, regulują odrębne umowy.
1.
Postanowienia niniejszego artykułu regulują przekraczanie granicy państwowej przez obywateli obu Umawiających się Stron, którzy na podstawie postanowień umów obowiązujących obie Umawiające się Strony wykonują prace lub obowiązki służbowe na granicy państwowej lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
2.
Osoby wymienione w ustępie 1 mogą przekraczać granicę państwową na podstawie przepustki granicznej. Przepustkę graniczną wystawiają, zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego, właściwe organy Umawiających się Stron na okres niezbędny dla wykonania prac lub zadań służbowych, nie dłuższy jednak niż 5 lat. Przepustka graniczna zawiera zdjęcie, imię, nazwisko, dzień, miesiąc i rok urodzenia oraz inne dane dotyczące posiadacza przepustki granicznej.
3.
Właściwe organy Umawiających się Stron przekażą sobie wzajemnie wzory przepustek granicznych.
4.
Przepustki graniczne wystawione na podstawie dotychczas obowiązujących umów pozostają ważne w okresie, na który zostały wystawione.
5.
W przypadkach uzasadnionych posiadacz przepustki granicznej może przekraczać granicę państwową również poza przejściami granicznymi, o ile o tym sposobie przekraczania granicy państwowej właściwe organy graniczne Umawiających się Stron zostały uprzednio powiadomione.
6.
Przebywanie na terytorium drugiej Umawiającej się Strony dozwolone jest od wschodu do zachodu słońca. Jeżeli prace muszą być wykonywane w porze nocnej, należy o tym odpowiednio wcześniej powiadomić organy graniczne. Obowiązek zawiadamiania nie dotyczy osób wykonujących prace lub zadania służbowe przez całą dobę.
7.
Postanowienia ustępów 1 do 6 nie odnoszą się do przekraczania granicy państwowej przez członków i ekspertów Stałej Polsko-Czeskiej Komisji Granicznej, utworzonej na mocy Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o wspólnej granicy państwowej.