Art. 17. - Czechosłowacja-Polska. Konwencja w przedmiocie uregulowania wzajemnej komunikacji kolejowej. Praga.1927.05.30.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.84.624

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1933 r.
Artykuł  17.

Uregulowanie wzajemnych stosunków pod względem językowym.

1.
Zarządy kolejowe posługują się we wzajemnych stosunkach każdy swoim językiem urzędowym.
2.
Wzajemne zawiadomienia telegraficzne i pisemne, dotyczące służby kolejowej i zredagowane w języku urzędowym Państwa wysyłającego, będą tłumaczone, nie wyłączając korespondencji stacji zdawczo-odbiorczej, zawsze na stacji zdawczo-odbiorczej przez organy Państwa odbierającego, na jego język urzędowy i będą dalej wysyłane wraz z tłumaczeniem. Nie będą tłumaczone zawiadomienia telegraficzne i pisemne, przeznaczone dla ministerstw, dyrekcyj i kierownictw ruchu, oraz zawiadomienia, sporządzone w innym języku i przebiegające tylko w tranzycie obszar jednego lub obu Państw.
3.
Odprawa pociągów na stacji zdawczo-odbiorczej odbywa się według przepisów oraz w języku urzędowym Zarządu, wykonywającego służbę trakcyjną. Odchylenia od tego powinny być ustalone w umowach granicznych.
4.
Dla nazw i napisów stacyj zdawczo-odbiorczych są miarodajne wewnętrzne przepisy tego Państwa, na którego obszarze leżą te stacje. Inne napisy, informujące podróżującą publiczność, należy wykonywać w językach urzędowych obu Zarządów, przyczem napis w języku urzędowym Zarządu miejscowego winien być umieszczony na pierwszem miejscu.
5.
Pograniczne urzędy (pograniczne posterunki służbowe) Państwa sąsiedniego oraz zastępowo sąsiedniego Zarządu (art. 9) są uprawnione oznaczać swoje lokale urzędowe na obszarze stacji zdawczo-odbiorczej także napisami w swoim języku urzędowym oraz zaopatrzyć je każdorazowo w barwy i godło swego Państwa.
6.
Pracownikom tego samego Państwa wolno we wzajemnych stosunkach na obszarze drugiego Państwa porozumiewać się między sobą w ich własnym języku także w stosunkach służbowych.
7.
Zarząd stacji zdawczo-odbiorczej jest obowiązany wywieszać na odpowiedniem lub zwykle do tego używanem miejscu obwieszczenia urzędowe, ścienne rozkłady jazdy i t. p., dostarczone mu do tych celów przez kolej sąsiednią w jej języku urzędowym.