Art. 4. - Czechosłowacja-Polska. Konwencja o uregulowaniu zagadnień dotyczących podwójnego obywatelstwa. Warszawa.1965.05.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.19.120

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1966 r.
Artykuł  4. 
1.
Małoletnie dzieci, mające w dniu wejścia w życie niniejszej Konwencji jednocześnie obywatelstwo obu Umawiających się Stron, będą posiadać wyłącznie obywatelstwo rodziców, jeżeli rodzice mają lub zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji będą mieli jednakowe obywatelstwo.
2.
Jeżeli jedno z rodziców posiada lub wybierze sobie obywatelstwo jednej z Umawiającej się Strony, a drugie posiada lub wybierze sobie obywatelstwo drugiej Umawiającej się Strony, to obywatelstwo ich małoletnich dzieci posiadających podwójne obywatelstwo określa się stosownie do porozumienia rodziców. Porozumienie rodziców powinno być wyrażone w oświadczeniu złożonym zgodnie z postanowieniami artykułu 2.
3.
W przypadku braku porozumienia rodziców małoletnie dzieci zachowują wyłącznie obywatelstwo tej Umawiającej się Strony, na terytorium której mają one stałe miejsce zamieszkania w dniu upływu terminu określonego w artykule 2 ustęp 3. Jeżeli dzieci mają w tym dniu stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, zachowują wyłącznie obywatelstwo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium urodziły się; jeżeli dzieci urodziły się na terytorium państwa trzeciego, zachowują wyłącznie obywatelstwo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium rodzice mieli stałe miejsce zamieszkania bezpośrednio przed wyjazdem do państwa trzeciego, a gdy nie mieli oni takiego miejsca zamieszkania - obywatelstwo matki.
4.
Jeżeli jedno z rodziców nie żyje lub pozbawione zostało władzy rodzicielskiej, małoletnie dzieci, które posiadają podwójne obywatelstwo, zachowują obywatelstwo drugiego z rodziców.
5.
W przypadku gdy rodzice małoletnich dzieci, mających podwójne obywatelstwo, nie zawarli związku małżeńskiego lub małżeństwo ich zostało rozwiązane przez rozwód albo unieważnione bądź rodzice pozostają w związku małżeńskim, lecz żyją w rozłączeniu, a sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej, a zwłaszcza wychowanie dzieci jednemu z rodziców, zachowują one wyłącznie obywatelstwo tego z rodziców chyba że rodzice postanowią inaczej. Porozumienie rodziców powinno być wyrażone w oświadczeniu złożonym zgodnie z postanowieniami artykułu 2.
6.
Małoletnie dzieci posiadające podwójne obywatelstwo, których rodzice nie żyją bądź nie znane jest miejsce ich pobytu, lub dzieci, które pozostają pod opieką ustanowioną z powodu pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej lub zawieszenia tej władzy, będą posiadać obywatelstwo wyłącznie jednej z Umawiających się Stron stosownie do postanowienia ustępu 3.